Menu Zavřít

Chce to více organizace

19. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Karel Bouček

Karel Bouček je šéfem největší české leasingové společnosti ČSOB Leasing již od jejího založení v roce 1995. S týdeníkem EURO hovořil o aktuálním vývoji trhu a o tom, jak bude leasing ovlivněn vstupem do Evropské unie či rostoucí popularitou spotřebitelských úvěrů. Řeč přišla i na jiná témata, jako daňová politika, zrušení povinné vojenské služby a vyznamenávání manažerů prezidentem.

EURO: Údaje Asociace leasingových společností řadí v roce 2002 ČSOB Leasing na první místo v počtu a objemu nově uzavřených obchodů. Očekáváte, že se vám letos podaří čelní pozici udržet?

BOUČEK: Všechna dostupná čísla za poslední tři kvartály napovídají, že naše prvenství na leasingovém trhu bude zachováno. Musím říct, že tyto žebříčky a statistiky chápeme spíše jako marketingovou záležitost. Pro nás jsou skutečně rozhodující výsledky v plnění akcionářských cílů, kde dosahujeme standardně dobrých výsledků Sice to bude znít trochu prázdně, ale základ úspěchu pořád vidím v poctivé práci, dobře nastaveném systému, standardizaci procesů zkrátka v běžných a obyčejných metodách, které jsou uplatňovány hlavně v zahraničí. Tady hledejme i odpověď na otázku, proč Češi obecně pracují více hodin, než je obvyklé v zahraničí. Je jednoduchá. Jinde to umí lépe zorganizovat, a my v ČSOB Leasing se snažíme o totéž.

EURO: Očekáváte v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie výraznější změny, jako například příchod nových konkurentů? Kromě vstupu nových firem do odvětví může trh ovlivnit i rostoucí popularita spotřebitelských úvěrů.

BOUČEK: Žádné výrazné změny neočekáváme. V současné době tu již jsou všechny podmínky k tomu, aby na trh vstoupil kdokoliv, kdo má zájem. Rozvoji leasingu v Česku nic nepřekáží. Se vstupem do Evropské unie se nic zvláštního nestane, alespoň takový je můj odhad. Co se týče spotřebitelských úvěrů, máme čerstvá data z našich výzkumů a nic nenasvědčuje tomu, že by měl nastat významný ústup od leasingových služeb. Uvědomujeme si, že zejména v oblasti menších obchodů jsou spotřebitelské úvěry produktem, s nímž se potkáváme, ale zatím se nejedná o žádnou masivní konkurenci. Tyto produkty se nabízejí přibližně tři roky. A navíc na standardní leasing jsou nabaleny další služby, jako třeba pojištění, které zákazník vyřeší přímo u dodavatele předmětu leasingu. Jde o zdánlivé maličkosti, které však představují výhodu oproti zmiňovaným spotřebitelským úvěrům.

EURO: Příští rok nás čeká růst sazby daně z přidané hodnoty u většiny služeb, a Česko tak bude mít některé položky zatíženy jednou z nejvyšších sazeb v Evropě. Banky se připravují na nárůst nákladů v souvislosti se zvýšením daně v řádech desítek až stovek milionů korun. Projeví se nárůst DPH v hospodaření ČSOB Leasing?

BOUČEK: Daňových změn se spíše obáváme v trochu jiné rovině, a to sice do jaké míry ovlivní poptávku po leasingu. Důležitý bude celkový dopad na ekonomiku a cenovou politiku v jednotlivých oblastech spotřeby. Z hlediska leasingu by nás také mohlo postihnout zavedení různých hranic, kdy je ještě možné zahrnout předmět nákupu do daňově uznatelných nákladů. Myslím, že současná daňová politika v České republice není správná. Oblast daní vnímám jako jeden ze základních kamenů pro vytváření podnikatelského prostředí a pro tvorbu hodnot. Zvyšování celkového daňového zatížení v tomto světle vnímám jako negativní. Osobně podporuji směr opatření, která přijala slovenská vláda.

EURO: Poslední dobou se po virtuální síti rozšířilo několik agresivních počítačových virů. Byli jste také jedni z mnoha „šťastlivců“, kteří se s jejich útoky museli potýkat?

BOUČEK: Nemám informace o závažných potížích způsobených viry ve firmě. Naopak mám zprávy o tom, že všechny virové útoky, které směřovaly do našich sítí, byly bezpečnostními bránami včas zachyceny. Dovnitř se nedostalo nic. Do zabezpečení informačních systému investujeme významné částky, už jen kvůli zákazníkům a bezpečnosti jejich dat. Investice plánujeme i do budoucna, protože špičkové zabezpečení je jednou z našich priorit.

EURO: Ministerstvo obrany rozhodlo, že v roce 2004 skončí povinná vojenská služba. Jak vnímáte soudružské heslo „vojna dělá z chlapců chlapy“? Má smysl, abychom měli profesionální armádu ?

BOUČEK: Na vojně jsem byl jako vysokoškolák jeden rok u tankového pluku a zažil jsem ji se vším všudy. Neměl jsem ji rád, protože mám obecný odpor k takovým hromadným a skupinovým záležitostem. V tomto smyslu ze mě chlapa určitě neudělala. Časem si člověk dovede i z negativních věcí vybrat určitě pozitivní momenty. Cíti to tak asi každý, kdo zažil vojenskou službu. I tak ale nevidím vojnu jako dobrou cestu k dospělosti nebo k obohacování kvalitativních profilů absolventů. Osobně jsem zastáncem profesionální armády. Česká republika má totiž historicky špatné zkušenosti s tím, že by jiné státy v rozhodný okamžik přišly na pomoc. Naše země není tak malá, aby neměla mít vlastní ochranu. Její dimenzování bych ale raději přenechal odborníkům.

EURO: Prezident republiky uděloval 28. října státní vyznamenání. Nechyběl vám mezi oceněnými nějaký manažer z praxe?

bitcoin školení listopad 24

BOUČEK: Pro každý obor lidské aktivity by měl existovat způsob, jak ocenit ty nejlepší. Nejsem přesvědčen o tom, že v oblasti managementu by mělo jít zrovna o státní vyznamenání. Osobně bych se takových akcí ani nechtěl účastnit. Navíc tady již fungují iniciativy typu Manažer roku a podobně. Někteří z těch, kdo byli v minulosti podobnými tituly vyznamenáni, se stali za dva tři roky terčem trestních oznámení. Manažerské úspěchy jsou navíc poněkud vrtkavé, neboť rozhodující jsou akcionářské cíle, a ty jsou různě obtížné. Pravým kritériem zdaru je schopnost jich dosahovat.

  • Našli jste v článku chybu?