Fintechové firmy žádají Českou národní banku o přístup k datům tuzemských bank
Od ledna se budou moci finančnětechnologické firmy napojit na systémy bank, aby využívaly jejich klientská data (samozřejmě se souhlasem zákazníka). Některé z nich proto nyní žádají Českou národní banku o získání příslušné licence. „Dnem vstupu zákona vplatnost, tedy 13. ledna 2018, zažádá Platební instituce Roger (dříve Investiční aukce - pozn. red.) národní banku o licenci na PSD2,“ řekl týdeníku Euro zakladatel a spolumajitel Platební instituce Roger Adam Šoukal.
Jeho firma poskytuje menším a středním firmám faktoringové služby, které se nevyplatí dělat tradičním bankám. Od vzniku v roce 2013 profinacovala přes miliardu korun. Na základě licence pak Roger rozšíří své služby. „Připravujeme rozhraní, které našim klientům umožní nahlížení do účtů u všech bank,“ dodal Šoukal. Prakticky to bude znamenat, že firmy budou mít jedno rozhraní pro plánování a správu svých účtů. Uvidí hotovostní toky ve firmě či platbu faktur, financování dodavatele odběratelem a mohou využít směny cizích měn bez poplatků, které účtují banky.
O licenci bude žádat i firma Spendee, jejíž aplikace lidem po celém světě umožňuje správu osobních financí. „Budeme žádat o AISP rozsah licence, tedy možnost sledování transakční historie a zůstatku na účtu,“ říká zakladatel firmy David Nevečeřal. Dosud pro přístup k účtům klientů Spendee používala takzvaný screen scraping. Funguje tak, že klient fintechové firmě poskytne své ID a heslo a „robot“ automaticky přečte jeho bankovnictví.
Problémem je zabezpečení a kontrola, kdo k účtu přistupuje.
Naopak o licenci nebude žádat Twisto. Podle šéfa Michala Šmídy má pro ně současné nastavení směrnice PSD2 minimální přínos. Firma také předpokládá, že banky nebudou svá data otevírat hned, ale až během příštích dvou let.