Přijdete do cizí země, jen s batohem a základním vybavením. Nevíte, co vás čeká. Když už jste se zorientovali a našli azyl přes nejbližší uprchlické centrum, chtělo by to nějakou práci, abyste na humanitárních organizacích nezůstali závislí.
Někteří ukrajinští uprchlíci se nakonec uchytí ve výrobě, další naleznou místo na stavbě, zatímco jiní začnou uklízet v domácnostech. Celé řady příchozích by však díky jejich logickému uvažování byla na těchto pozicích škoda. A právě na ně myslí i česká technologická firma Cleverlance, která pro všechny ty, jež zajímá IT, a zejména pak obor testování dat a následná analýza, nabízí v rámci své akademie speciální kurz, díky němuž by se mohli uchytit na mnohem lépe placených místech.
Žádný učený z nebe nespadl
Kurz Cleverance Testing Academy se uskuteční od 2. do 4. května, bude v ukrajinštině, a pro uprchlíky navíc i zcela zdarma. Za jeho absolvování pak ředitel personálního oddělení dotčené firmy Martin Paták slibuje certifikát, jenž by jim měl pomoci se snadnějším sháněním práce a díky němuž se budou moci považovat za schopné testery. A to navzdory faktu, že s tímto oborem dosud žádné zkušenosti neměli.
„Akademie je určena úplným začátečníkům. Frekventanti tedy nemusí znát v podstatě nic z řemesla běžných IT specialistů. Samozřejmě naprosto běžná uživatelská znalost ovládání PC a pohybu v běžných prostředích je ale nutná,“ vysvětluje redakci Euro.cz Paták. Z lekcí si pak odnesou komplexní povědomí o testingu jako takovém a dozví se, k čemu se při vývoji softwaru používá. Dále se naučí, jak přistupovat k oblastem, jako je test analýza, a zejména jaké nástroje se k ní používají. Cleverlance má k dispozici vlastní testovací nástroje, na kterých frekventanti akademií prakticky cvičí.
„Základním předpokladem účasti na testing akademii je analytické myšlení a chuť učit se nové věci, v IT jsou obecně výhodou i základy angličtiny,“ doplňuje slova svého nadřízeného Michael Čakrt, odborný garant kurzů. Vzápětí pak dodává: „Takoví lidé k nám z Ukrajiny proudí a my jim pomůžeme zorientovat se v novém oboru. Dále už to bude zejména na nich. Máme zkušenosti, že absolventi akademie nastupují jako testeři a někdy i pokračují směrem k analýze či vývoji softwaru a obohacují český IT trh,“ konstatuje.
Akademie Cleverance není rekvalifikace, systémově se tak neuznává, ačkoli absolventi osvědčení o dokončení kurzu dostanou. Jde o soukromý projekt společnosti, negarantovaný státní správou. „Rozhodně akademii ale lze chápat jako velmi efektivní první krok k praktické ,rekvalifikaci‘ účastníků do světa IT,“ zdůrazňuje Paták.
I proto se lektoři na kurzech striktně drží tématu IT testingu a věcem, jako jsou orientace na českém pracovním trhu, pracovní portály, druhy smluv a komunikace se zaměstnavateli či personalisty, se věnují pouze okrajově a v rámci oboru. Studenti totiž nemusí nabyté znalosti využít jen v tuzemsku, ale budou se jim hodit i v dalších evropských zemích, kam mohou potenciálně pokračovat ve své cestě.
Win-win situace
Zájem ze strany ukrajinských studentů je prý zatím skutečně velký. Jen na první běh se jich přihlásilo na třicet, ačkoliv míst ve ,třídě‘ je jen dvacet. Aby je obsadili skutečně talentovaní lidé s reálnou možností se později uplatnit, předchází jejich zařazení do kurzu konzultace a odborné přezkoušení. Na koho se napoprvé nedostane, nicméně zoufat nemusí, Paták zvažuje brzké zopakování akademie, což už by mohlo poptávku teoreticky uspokojit.
„IT je stabilní, dobře placená a perspektivní práce, která se navíc dá vykonávat v podstatě odkudkoli, a to i na dálku. Do značné míry u ní odpadá i ukrajinsko-česká jazyková bariéra, protože se často komunikuje pouze anglicky, což je právě pro tyto lidi velikým plusem,“ vysvětluje personalista možné motivace budoucích žáků své akademie.
Vyučování se ujmou technologičtí specialisté rovněž původem z Ukrajiny. S nimi firma, patřící do nadnárodní skupiny poskytovatelů IT služeb Aricoma Digital, navázala spolupráci během dlouholeté činnosti na evropském trhu. Ta se neobešla bez zaměstnávání mezinárodního týmu, který dnes čítá 800 chytrých hlav.
Pracovníci Cleverlance si umí poradit se zakázkami v oblasti zadání, analýzy, návrhu, vývoje a implementace softwarových aplikací, včetně projektového řízení, bezpečnosti, podpory či úplného outsourcingu informačních systémů. Cizí jim nejsou ani informační technologie, webové a mobilní aplikace včetně virtuální reality - především pokud se jedná o obory financí, telekomunikací, automotive a veřejné správy.
V kurzech ale prozatím lektoři seznamují veřejnost jen s tajemstvími testingu, který pro nováčky představuje dobrou vstupní bránu do světa IT a softwarového vývoje. „Snažíme se jim (Ukrajincům) dát skutečnou příležitost vybudovat si nějakou pozici a získat kvalifikovanou práci, která ve výsledku pomůže i české ekonomice,“ uzavírá Paták.
Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:
POMOC PRO UPRCHLÍKY
- Podnikatel: Upravený postup při příjezdu do České republiky
- Finance: Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
- Podnikatel: Kde mohou dospělí navštěvovat kurzy češtiny
- Vitalia: Pro obyvatele Ukrajiny je v ČR dostupná bezplatná lékařská i psychologická pomoc
- Měšec: Peníze za otevření účtu. K pomoci se přidaly i banky, Ukrajinci mohou získat až 7500 Kč
- Finance: Jak zapsat dítě z Ukrajiny do základní školy?
- Podnikatel: Vyhledání zaměstnání a uzavření pracovní smlouvy
FINANCE A BYZNYS
- Podnikatel: Podnikání Ukrajinců v Česku. Přinášíme konkrétní návod
- Finance: Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
- Podnikatel: Ukrajinci, kteří se nechají zaměstnat, budou mít nižší výdělek než Češi. Proč?
- Měšec: Česká kancelář pojistitelů prodloužila pomoc ukrajinským motoristům na 6 měsíců
IT A KYBERBEZPEČNOST
- Root: Podvodníci zneužívají války na Ukrajině, lákají údaje a podstrkávají malware
- Lupa: Česko vydává bezpečnostní varování před možnou nedostupností technologií dodavatelů z Ruska
- CNews: Rusové chystají alternativu Google Play. NashStore bude kompatibilní s jejich platebními kartami Mir
- Computerworld: Kaspersky skončil na blacklistu jako Huawei či ZTE
UŽITEČNÉ RADY