Menu Zavřít

Chceme jen poctivce. Praha si nechá zmapovat „své“ směnárny

14. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Hlavní město si nechá zjistit, zda se v jeho prostorách nenachází směnárny, které nabízejí nevýhodné kurzy. Směnárenskou činnost nelze podle zástupců magistrátu regulovat na úrovni obce a případné určení minimálního kurzu musí vycházet z celostátní legislativy. V Praze jsou kromě nevýhodných kurzů problémem i takzvaní ruličkáři, kteří cizincům podstrkují bezcenné bankovky.

„Praha investuje nemalé prostředky do pozitivního PR ve vztahu k zahraničním návštěvníkům a někteří pak odjíždí s ne úplně pozitivním zážitkem,“ uvedl na jednání magistrátního výboru pro legislativu jeho předseda Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice).

I když kurzy nijak regulované nejsou, směnárny nabízející nevýhodné podmínky by podle členů výboru neměly fungovat v městských objektech. Některé prý turistům nabízejí i pouhých 15 korun za euro.

Výbor si nechal od právního odboru magistrátu zpracovat posouzení toho, zda Praha může tuto problematiku řešit sama. Čistě pražskou regulaci směnáren podle ředitele odboru Tomáše Havla zákon neumožňuje. Nyní je podle něj možné jenom vymáhat stávající pravidla, jako je povinnost zveřejňovat kurzové lístky. V případě „ruličkářů“ potom jde o jasné protiprávní jednání, které mají řešit policisté a strážníci.


Nepřehlédněte: První „ne-taxíky" v Praze dostaly zákaz. Aplikace ale fungují dál

 Alternativní taxislužba Uber

MM25_AI


Podle Mirovského je na místě zahájit diskusi na celostátní úrovni. „Je to o jednání se státem, aby si uvědomil, že to Prahu hodně trápí. Nerad bych, aby Praha byla popotahována v médiích, že vůbec nekoná,“ uvedl. Možností je i spuštění preventivní kampaně, podobně jako to metropole učinila v případě nepoctivých taxikářů.

Česká národní banka nedávno navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by byla možná zpětná výměna peněz do dvou hodin od původní transakce, pokud by klient zjistil, že směna byla nevýhodná. Směnárny by také měly povinnost mít jen jeden kurzovní lístek. Nyní mají často jeden s méně výhodným kurzem pro běžné klienty a druhý pro ty, kteří si mění větší množství peněz.

Dále čtěte:

Mínus 120 milionů. Praha tratí na sdíleném ubytování

Radní Jan Wolf: Když budou odvádět peníze, ať tady Airbnb existuje


  • Našli jste v článku chybu?