Pořadatelé lyžařského šampionátu řekli Topolánkovi, že 569 milionů od státu nestačí
Osm set sedmdesát milionů korun. Přibližně tolik bude muset vláda Mirka Topolánka najít v těžce deficitním českém rozpočtu, pokud vyhoví žádosti pořadatelů libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování SKI 2009 o navýšení státní dotace. Akce by potom stát přišla na zhruba 1,4 miliardy, tedy na tolik, kolik organizátoři neúspěšně požadovali už před několika lety od sociálnědemokratických vlád (Paroubek v roce 2005 slíbil 569 milionů a jeho dnešní nástupce to dosud respektoval). Dalších 380 milionů přitom mělo hradit město Liberec a 140 milionů Liberecký kraj. Jenže Topolánkův kabinet evidentně oplývá vůlí pomoci. Ačkoli premiér minulé úterý při návštěvě rozestavěných sportovišť na Ještědu organizátory před očima novinářů vyzýval k sepsání a odeslání požadavků vládě, týdeník EURO má k dispozici dokument „Materiál pro schůzi vlády“, obsahující již hotový podrobný návrh „Usnesení Vlády ČR k návrhu na posílení účasti státu na přípravě a uspořádání MS v klasickém lyžování v roce 2009 v ČR“ i s konkrétními částkami. Předkladatelem je vládní zmocněnec a poslanec za ODS Tomáš Hasil. A součástí dokumentu je i průvodní žádost pořadatelů. Podle zdrojů blízkých vládě má být materiál kabinetem schválen do tří týdnů ve zkráceném připomínkovém řízení. „Jestliže dnes stát i město Praha říkají, že chtějí konat olympijské hry, a jestliže v roce 2009 bude v Praze zasedat vedení států Evropské unie, bez peněz se to neobejde. A i mistrovství světa v klasickém lyžování je srovnatelným sportovním podnikem, jehož cenu může Česká republika dobře využít,“ lobbuje za větší dotaci Hasil.
Vláda ukládá Kalouskovi...
Je úterý 29. května, půl desáté dopoledne. V přízemí paláce Syner na liberecké Rumunské ulici, kde vedle stavební firmy Syner, vyhrávající jeden tendr na „ski“ sportoviště za druhým, sídlí kancelář Organizačního výboru pro lyžařský šampionát SKI 2009, se šikuje uvítací komitét. Na premiéra tu kromě jeho předsunuté ochranky čeká zmocněnec Hasil a prezident výboru Roman Kumpošt. Ten pro týdeník EURO přiznává, že finanční problémy jsou především s dokončením rekonstrukce vysokoškolských kolejí v liberecké čtvrti Harcov, kde mají při mistrovství bydlet novináři a doprovodné týmy sportovců, a s výstavbou zhruba 250 chráněných bytů v nových domech v Zeleném údolí, kde mají bydlet sportovci a po mistrovství postižení občané. O těchto nákladech však pořadatelé vždycky tvrdili, že jsou zbytné. „Ano, není nezbytné rekonstruovat koleje ani stavět nové bytovky, ale každé náhradní řešení ubytování bude dražší,“ zdůvodňuje Kumpošt nový tlak na vládu. Na chodníku už ale zastavují černé limuzíny a rychlým krokem vchází Topolánek s doprovodnou suitou, v níž nechybí například liberecký hejtman Petr Skokan z ODS. Druhá akce (ještě dříve ráno byl Topolánek v turnovské nemocnici) druhého dne oficiální návštěvy premiéra v Libereckém kraji začíná a výtah vzácného hosta vyváží na jednání s organizátory mistrovství. Prý chce vidět situaci v pořadatelském městě lyžařského mistrovství na vlastní oči.
Generální sekretářka komitétu Kateřina Nyčová týdeníku EURO řekla, že o žádných konkrétních částkách nelze hovořit, protože nové požadavky organizátoři teprve upřesňují. „Myslím, že v současné době nikdo není ve stavu říct jakékoli konkrétní číslo,“ prohlásila. Jenže to není pravda. Čísla, dokonce velmi přesná, už padají. Podle Hasilova návrhu má vláda uložit ministru financí, aby pro letošek zajistil navýšení rozpočtové kapitoly ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o 214 milionů korun a o 36 milionů na neinvestiční výdaje. Dále by měl Miroslav Kalousek zajistit na rok 2008 pro resort školství navýšení o 519 milionů na investice a 84 milionů na neinvestiční výdaje. Prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj má ministr financí zase za úkol navýšit rozpočet Horské služby pro rok 2007 o 6,4 milionu a rozpočet agentury CzechTourism o dva miliony letos a dva miliony v příštím roce. Sečteno a podtrženo: 873,4 milionu korun navíc.
Dopis Topolánkovi: situace je kritická.
A to není všecko. Ministryni školství Danu Kuchtovou má vláda podle Hasilova konceptu zaúkolovat, aby z uvolněných peněz (jde o dalších 152 milionů, které Hasil navrhuje letos uvolnit z rezervního fondu ministerstva školství) zabezpečila sto milionů korun na rekonstrukci kolejí Technické univerzity a 5,2 milionu na rekonstrukci ubytovacích kapacit Armádního sportovního centra Dukla v Liberci. Samotnému Organizačnímu výboru by pak Kuchtová měla v roce 2009 poskytnout třímilionovou dotaci na dopingové testy. „Postupná realizace projektu uspořádání MS v Liberci ukazuje, že působením řady především vnějších vlivů dochází k nepředpokládanému zvyšování finanční náročnosti, a to jak v investiční, tak v neinvestiční oblasti,“ odůvodnil Hasil, proč vládu žádá o více peněz. Objektivním faktem je i to, že Liberec nedávno přišel o stopadesátimilionovou dotaci na sociální bydlení od Evropské unie. A přiložený dopis podepsaný Hasilem, Kumpoštem, Skokanem, libereckým primátorem Jiřím Kittnerem (ODS), předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem a šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) dává žádosti politický rozměr. „Vzhledem k tehdejšímu složení sociálnědemokratické vlády a politickému složení města Liberec a jeho dlouhodobě převládající orientaci směrem k pravici nebylo projednávání této podpory nijak jednoduché,“ stěžují si signatáři na minulost. „Původní finanční požadavky byly zásadním způsobem zkráceny a další projednávání a doplnění financování bylo tehdejším premiérem odsunuto až na dobu po volbách v roce 2006. Díky několikaměsíčním koaličním vyjednáváním a čekání na novou vládu ČR je možné předložit dodatečný materiál pro jednání vlády až nyní, kdy je časová situace příprav již téměř kritická,“ stojí v dokumentu, který má týdeník EURO k dispozici.
Premiér na Ještědu.
Že byla jednání organizátorů s vládami ČSSD složitá, je pravda. Ještě v roce 2004 - po přidělení akce Liberci - chtěli po státu dvě miliardy korun, později „jen“ přes miliardu. Jiří Paroubek dal ale v červnu 2005 zelenou pouze půlmiliardě. „Tak by to pro ně byla kolosální ostuda,“ reagoval tehdy premiér lhostejně na námitky pořadatelů, že by se šampionát při nedostatku peněz taky nemusel vůbec uskutečnit, což by zahraničí mohlo vnímat jako ostudu. „Moc dobře si totiž pamatuji, že do vlády původně přišli s tím, že nebudou potřebovat od státu nic,“ dodal bývalý předseda vlády s tím, že více angažovat by se mělo město Liberec a kraj. Ideální čas pro podojení centrálního rozpočtu nastal až dnes. Loni v listopadu nová pravicová vláda nahradila sociálnědemokratického zmocněnce Michala Klause (ČSSD) Hasilem.
Po půlhodince u jednacího stolu v Rumunské vyráží Topolánek na Ještěd. V Dolním Hanychově kolona vládních limuzín poctivě čeká, až ji semafor vpustí na rekonstruovanou silnici, a pak už stoupá k rozestavěnému skokanskému areálu na úbočí hory. „Hádej, kdo nás za chvíli navštíví,“ hecuje dělník kolegu, toho však zmínka o premiérovi vůbec nezajímá a dál rozmotává kabel nad hotovým výkopem. Za chvíli už Topolánek s doprovodem opatrně kráčí prašnou cestou k vyhlídce nad sjezdovkou a nad novou šestipatrovou budovou rozhodčích. Rozhlíží se, usmívá se, poslouchá výklad Hasila a Kumpošta a dává jim instrukce k dalšímu postupu. Otáčí se a vrací se k autu. „Nemám zájem,“ odmítá nevrle snahu týdeníku EURO zjistit, jak se mu zamlouvá žádost pořadatelů o téměř miliardu v době reformy veřejných financí. A to se raději nikdo neptá, co bude, jestli zima 2009 bude teplá a běžecká sportoviště v nadmořské výšce zhruba 400 až 600 metrů nad mořem zůstanou bez sněhu.
Kuchtová má výhrady, žádá pravidla.
Premiér byl nadšen, chce dát materiál obsahující naši žádost do zkráceného připomínkového řízení (to jest připomínkovaly by jej pouze dotčené resorty financí, školství a vnitra) ve vládě, líčil výsledky schůzky s Topolánkem Kumpošt. Růžové plány však ještě může zkazit šedivá až černá realita.
Šest signatářů žádosti, přiložené k Hasilovu návrhu vládního usnesení, už totiž dostalo z ministerstva školství odpověď ministryně Dany Kuchtové (Strana zelených), která dosavadní přípravy mistrovství hodnotí dost nelichotivě. „V roce 2006 se začalo realizovat jen devět ze třinácti staveb s celkovou potřebou finančního krytí výdajů státním rozpočtem na úrovni pouhých 28 procent plánu! Částka 155 636 tisíc korun, vázaná na konkrétní akce mistrovství světa 2009, byla převedena prostřednictvím rezervního fondu do rozpočtu Podprogramu 233514 na rok 2007, což vyvolalo současné problémy s jejím uvolňováním,“ píše se v dopise, který má týdeník EURO k dispozici. Jinými slovy - organizátoři mistrovství mají špatně připravené stavby, které zamýšlejí, a váznou i výběrová řízení. Seznam dalších výhrad resortu, přes jehož rozpočtovou kapitolu teče do Liberce nejvíc peněz od státu, je poměrně dlouhý. Třeba investorem postupně předkládané verze investičních záměrů nejsou prý konzistentní se schváleným podprogramem. Nebo celkový objem státních zdrojů je údajně svévolně měněn investory, a to výrazně nad rámec platného vládního usnesení. „Objevují se požadavky na financování doposud nelegalizovaných akcí,“ zlobí se Kuchtová. „Vážený pane prezidente,“ oslovuje ministryně Kumpošta, „pro již zmíněnou společenskou prioritu, kterou zajištění mistrovství má, a která byla potvrzena výše uvedenými uneseními vlády ČR, jsem připravena zmíněný materiál pro jednání vlády podpořit. Ovšem učiním tak za přesně stanovených pravidel,“ zdůrazňuje. Kuchtové hlavně vadí, že navýšení státních dotací pro Liberec nekoresponduje se snahou kabinetu snižovat výdajové stránky rozpočtu. „Mému kladnému stanovisku musí proto předcházet Vaše projednání s vládou, ministerstvem financí a případně s rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny, že navýšení finančních prostředků půjde nad rámec plánovaných prostředků pro kapitolu ministerstva školství,“ požaduje. Varuje zároveň pořadatele, aby počítali, že školský resort jako předkladatel žádosti ve vládě „odmítne financování oblastí infrastruktury a dalších činností neinvestiční povahy, které nesouvisí s jeho obecnými úkoly“. S novými objekty infrastruktury prý bude souhlasit jen tehdy, budou-li doloženy průkazem nezbytnosti, dokládajícím, zda jde o „nadstandardní výbavu“, nebo o „skutečné potřeby mistrovství“.
Chápejte obezřetnost.
Kuchtová si jako podmínku souhlasu klade i to, aby pořadatelé zpracovali, předali a dodrželi závazný projekt organizace výstavby a nepřipustili „neobjektivní rozložení výstavby schválených objektů“ v jednotlivých letech. „Jistě chápete obezřetnost ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kterou vzhledem k rozsahu vašeho projektu a s tím spojené velké zodpovědnosti za veřejné finance projevuje,“ uzavírá ministryně.
Zmocněnec Tomáš Hasil týdeníku EURO řekl, že z navíc požadované částky od státu by letos měla být uvolněna přibližně třetina, zbytek pak v příštím roce. „Z devadesáti procent jde o investiční peníze,“ tvrdí. Nejvíce má jít na rekonstrukci vysokoškolských kolejí a stavbu bytů, ale třeba 40 milionů korun podle něj spolyká nová smyčka tramvají v centru Liberce a 60 milionů zase propojení jednotlivých sportovních středisek optickými kabely. „Teď je třeba materiál s požadavky rychle dostat do vlády, aby vše mohlo jít legislativním procesem,“ plánuje Hasil.
Projde ve vládě miliardové zatížení rozpočtu kvůli sportovní akci? Zatím je kolem tiše chystaného navýšení klid. Topolánek se z bleskové úterní prohlídky sportovišť na Ještědu odebral do Prahy vysvětlovat v Senátu své reformní záměry. Na Ještědu i v běžeckém areálu ve Vesci za Libercem vládne čilý stavební ruch, lesem pod ještědskou lanovkou duní auta naložená betonem. Na obou místech se termín akce - druhá půle února 2009 - nezdá být až tak šibeniční. Jiný dojem však činí návštěva jen zvolna rekonstruovaného vysokoškolského ubytovacího areálu v Harcově. A domy v Zeleném údolí jsou dokonce zatím jen na papíře. „Nevím, jestli nám stát vyjde vstříc. Ale jen televizní záběry z mistrovství nám vydělají skoro dvě miliardy korun, které dostane republika, nejen Liberec. Je to propagace Česka,“ argumentuje Hasil.