Menu Zavřít

CHCEME TRHY BUDOUCNOSTI

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Deutsche Bank AG

Deutsche Bank bude po dokončení fúze s Bankers Trust největší světovou bankou. Za koupi státního podílu v ČSOB nabízí kolem miliardy amerických dolarů a je označována za největšího favorita soutěže. Na tato témata jsme se zeptali člena představenstva Deutsche Bank Tessena von Heydebreck.

Co vám přinese fúze s americkou Bankers Trust?

Plánovanou akvizicí Bankers Trust získáme nejen silné zastoupení ve Spojených státech, ale současně se v celé řadě našich aktivit dostaneme v našem oboru mezi první pětici na světě. Vzhledem k tomu, že se naše obchodní aktivity vzájemně ideálně doplňují, jsou i silné stránky obou bank z největší části komplementární. V Austrálii, kde měly již obě banky vybudovány velmi silné pozice, jsme se rozhodli prodat jak investiční bankovnictví, tak řízení likvidity Bankers Trustu. Koupí Bankers Trust nezískáme jen onen kritický objem v investičním bankovnictví, který nám umožní působit mezi první pětce. Zvláště podstatné je získání stabilních zdrojů výnosů méně náročných na rizikový kapitál. I v oblastech řízení likvidity a správy cenných papírů se takto rázem dostaneme mezi první pětici na světě. A naši celkovou pozici můžeme výrazně posílit rovněž v mezinárodním soukromém bankovnictví.

Kdy převzetí dokončíte?

Z dnešního pohledu bychom měli úřední povolení získat relativně brzy. To by nám jako nové integrované jednotce umožnilo ve druhé polovině roku zahájit na trhu silnou ofenzivu a provést plánovaná restrukturalizační a synergická opatření.

Jaké jsou vaše aktivity v Evropě?

Evropa je naším domácím trhem, a tím i geografickým centrem naší strategie. Ve Francii právě zřizujeme leasing nemovitostí. Kromě toho budeme nabízet poradenství, produkty a individuální připojištění. V Belgii jsme v únoru tohoto roku získali Crédit Lyonnais Belgium. Ve Španělsku se naší dceřiné bance ve spolupráci se španělskou poštou podařilo vstoupit na španělský trh drobného bankovnictví, a vytvořit si tak velmi slibnou širokou základnu. V Řecku jsme si strategickým partnerstvím s EFG Eurobank zajistili přítomnost v zemi, která jako další vstoupí do Evropského měnového společenství. Ale chceme se dostat i na budoucí trhy eurozóny.

Orientace na středního a drobného klienta ohlašuje u nás většina velkých bank. Vy v Německu v současné době restrukturalizujete drobné bankovnictví. Proč?

Jsme ve stěžejní fázi vytváření nové orientace drobného bankovnictví v pobočkách a banky pro přímé obchody s číslem 24 v názvu. Pod jménem Deutsche Bank 24 vznikne nová bankovní instituce, ve které se spojí nejlepší produkty a kompetentní poradenství s volným výběrem přístupových cest. Nabídne se nám tak možnost zaujmout novou ofenzivní pozici na trhu soukromých a malých firemních klientů. Tito klienti mohou v Německu vůbec poprvé využívat předností plošného pokrytí sítí poboček a zároveň časově neomezeného přístupu k bance pro přímé obchody.

Jaký význam přičítáte privatizaci ČSOB, jíž jste účastníky, a jak by se podle vás měla ČSOB po privatizaci profilovat?

Privatizace ČSOB má nemalý význam pro český bankovní systém. Mělo by být posíleno její postavení jako univerzální banky. ČSOB se těší vážnosti, zejména pokud se týká kvality služeb. Tento potenciál lze využít a dále rozvíjet. I proto by jméno banky mělo být zachováno. V naší nabídce jsme potvrdili, že Deutsche Bank je ochotna za určitých všestranně výhodných podmínek nejen umožnit zapojení své vlastní klientely do ČSOB, ale i propagovat partnerství s ČSOB u svých německých a mezinárodních klientů a investorů.

Jakou roli by ČSOB hrála ve strategii Deutsche Bank?

Deutsche Bank považuje potenciální investici do ČSOB za součást své dlouhodobé strategie. Samozřejmě ale ne za každou cenu - v ekonomickém i přeneseném smyslu slova. ČSOB by však v naší strategii pro střední Evropu hrála velmi významnou roli, a to za současného zachování a dalšího rozvoje jejích obchodních aktivit v České republice i na Slovensku.

Jaké výhody by vyplynuly ČSOB?

Postavení ČSOB by se díky silnému zahraničnímu investorovi, kterým Deutsche Bank je, nadále zlepšovalo. Z našeho pohledu je důležité, aby vedení banky zůstalo v rukou kvalifikovaného lokálního managementu. Současně by zapojením do našich mezinárodních aktivit byla posílena pozice ČSOB v tuzemsku. Mohli bychom jí dát k dispozici své produkty a služby v oblastech firemního, soukromého a investičního bankovnictví, které jsou uznávány v mezinárodním měřítku.

Jakou roli může hrát Deutsche Bank při restrukturalizaci českého hospodářství?

Restrukturalizace je v prvé řadě úkolem české vlády a příslušných úřadů. Deutsche Bank by zde mohla působit například jako poradce. Chci ovšem zdůraznit, že vládní program zaměřený na oživení je pozitivním signálem. Důležitý je především výběr životaschopných, dobře známých a transparentních podniků, které jsou schopny přilákat silné strategické investory.

Mohou problémovým podnikům pomoci přímé subvence státu?

Ne, ve většině případů nikoli. Vzhledem k tomu, že státní podpora snadno poškodí hospodářskou soutěž, vykonává zde komise Evropské unie důležitou kontrolní funkci. Německé zkušenosti s komisí jsou při realizaci sjednocování Německa po roce 1990 v globálu pozitivní.

Deutsche Bank má za posledních deset letech bohaté zkušenosti s restrukturalizací ekonomiky bývalého východního Německa.

bitcoin_skoleni

Ano, v neposlední řadě v důsledku převzetí Kreditbank, tedy bývalé východoněmecké Národní banky. Co se týče našeho zapojení do restrukturalizace východoněmeckého průmyslu, takříkajíc přes noc zde byly bývalé státní podniky konfrontovány s konkurencí hned ze dvou stran: ze strany klientů i kapitálu. Boj o kapitál byl a je největší problém. Po provedení auditu ve firmách se zjistilo, že kapitálová základna byla ve většině případů horší, než se předpokládalo, protože mnoho položek na straně aktiv mělo hodnotu nižší, nebo dokonce vůbec žádnou. Deutsche Bank přitom poskytovala v rámci restrukturalizace nejen poradenský servis a úvěry, ale také základní jmění pro střední podniky prostřednictvím rizikových kapitálových fondů.

  • Našli jste v článku chybu?