HLASY ČTENÁŘŮ (návrhy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR) Všichni představitelé státu neustále skloňují malé a střední podnikatele a pomoc jim. Tato slovní virtuozita má však malý vliv na podnikatelské prostředí, které by bylo pro podnikatele příznivé, stálé a umožňující rozvoj.
HLASY ČTENÁŘŮ
(návrhy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR)
Všichni představitelé státu neustále skloňují malé a střední podnikatele a pomoc jim. Tato slovní virtuozita má však malý vliv na podnikatelské prostředí, které by bylo pro podnikatele příznivé, stálé a umožňující rozvoj.
Vzhledem k tomu, že segment malých a středních podniků představuje 99,85 procent podniků v České republice se 61,5 procenty zaměstnanců, jde o významnou součást našeho hospodářství. Asociace malých a středních podniků ČR zpracovala své návrhy na urychlení rozvoje malých a středních podniků a chce je předložit a projednat v nejbližších dnech s představiteli nově ustanovené vlády.
Pro další rozvoj a zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků navrhujeme:
I. Odstranit byrokratické prostředí Zde je nutné se zaměřit hlavně na:
a) posuzování dopadů navrhovaných legislativních změn pro malé a střední podniky jako nedílnou součást legislativního procesu,
b) zkrácení a zprůhlednění vymahatelnosti práva,
c) odstranění administrativní náročnosti projevující se zejména množstvím potvrzení, výkazů a hlášení, které musejí malé a střední podniky zpracovávat, a o jejichž účelnosti lze vážně pochybovat, a špatnou nebo žádnou komunikací jednotlivých státních orgánů mezi sebou,
d) zajistit odpovědnost státních úředníků za přijatá rozhodnutí.
II. Doplnit investiční pobídky Co je potřeba:
a) zpřístupnit investiční pobídky státu i malým a středním podnikatelům, b) umožnit jim odpis daně z příjmu na základě investování do nových technologií, inovací nebo vědy a výzkumu, c) snížit administrativní náročnost získávání podpory z prostředků strukturálních fondů, zprůhlednit systém kritérií pro získání dotačních forem podpory a odstranit neúčelnou tvrdost podmínek pro zachování vyplacené podpory. Rovněž voláme po veřejné kontrole.
III. Zjednodušit daně Hlavním cílem daňové politiky musí být maximalizace ekonomického růstu, nikoliv maximalizace daňových příjmů státu. K tomu je nutné:
a) zavést úplnou editační povinnost státu v oblasti daňových zákonů -definice zákonů musí být jasná s menším množstvím prováděcích vyhlášek a s tím, že nebude možné, aby si jednotliví státní úředníci vykládali zákon po svém,
b) rozdělit daňové zákony samostatně pro fyzické osoby, právnické osoby, samosprávu a nadace a tak dále,
c) srovnat rozdíly mezi účetnictvím a daňovým účetnictvím.
IV. Zajistit finanční zdroje pro malé a střední podniky Jako naléhavé se nám jeví:
a) zajistit stabilní zdroj financování záruk a „měkkých“ úvěrů a nově dofinancování projektů EU Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, a to na základě skutečné poptávky,
b) doplnit rozsah výkaznictví bank stanovovaný Českou národní bankou o údaje o rozsahu a struktuře úvěrování pro segment malých a středních podniků.