Menu Zavřít

Chcete si koupit robota?

15. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Zatím nejsou jako C-3PO z Hvězdných válek

Nejnovějšímu přírůstku do rodiny Leeových je teprve měsíc a nejlépe by jej charakterizovala slova “předčasně vyspělý”. Zpívá, tančí, a dokonce učí čtyřletou Lee Da-bin a sedmiletého Da-yea angličtinu. Takové schopnosti a další zvláštní dovednosti může mít v tomto věku snad jen robot jako on. Když maminka Choi Ji-Hoon není doma, může se bezdrátově spojit s kamerou v robotových očích a zjistit, co se děje, nebo posílat dětem vzkazy na zabudovaný monitor.
“Když si děti hrají s robotem, nemusím ani hnout prstem,” pochvaluje si Choi Ji-Hoon. Nejtěžší pro rodinu asi bylo najít pro vynález korejské firmy Yujin Robotics za 3600 dolarů jméno. iRobi je předzvěstí věku domácích robotů. První modely nevypadají ani zdaleka tak, jak byste si je mohli představovat. Zapomeňte na dokonalé lidské duplikáty z filmu Stepfordské paničky i na zlé dvounohé potvory, s nimiž bojuje Will Smith ve filmu Já, robot. V Japonsku, v Koreji, v Evropě i v USA – o vzdálených oblastech sluneční soustavy ani nemluvě – svěřujeme robotickým systémům monotónní, neustále se opakující úkoly, jako je luxování, sekání trávy, hlídání domu nebo řízení auta. V budoucnosti se budou nejspíš starat o seniory, pečovat o nemocné a pomohou nám udržovat kontakt s přáteli a příbuznými i na velkou vzdálenost. Do roku 2050 prý bude třetina obyvatel naší planety starší 65 let, což představuje obrovský potenciální trh pro robotické společníky.
Můžete jen tak zajít do obchodu a koupit robota? Pravděpodobně už jste to dávno udělali. Podle rozšířených technických definic se mezi roboty počítá i digitální video TiVo nebo mikrovlnná trouba, protože obsahují senzory, mikroprocesory a rudimentální umělou inteligenci, která jim umožňuje provádět opakované úlohy bez lidského zásahu. Živnou půdou robotiky jsou hračky: za dvě stě dolarů můžete koupit třeba robo-stavebnici Lego Mindstorms. Spolehlivý komunikátor BlackBerry přináší e-mailové zprávy pomocí poloautonomních robotických softwarových programů, nazývaných zkráceně boti.
Vejděte do garáže a jste ve světě robotů. Nemluvíme o dálkovém ovládání garážových vrat. Společnost Toyota Motor prodává v Japonsku sedan Prius s parkovacím systémem Intelligent Parking Assist System, který je součástí doplňkové sady za 2600 dolarů a umožňuje automatické zaparkování auta do řady vozidel. Jak Toyota, tak Honda Motor brzy uvedou na světové trhy autopříslušenství, které využívá senzorů a kamer, aby řidiče upozornilo, že vybočuje z jízdního pruhu, případně automaticky provede takové úpravy kursu, aby vůz v jízdním pruhu zůstal.
Jistě, nejsou to ti chodící a mluvící roboti, jako je C-3PO nebo R2-D2 z Hvězdných válek. Vědci jim říkají mobilní roboti. Mezi ně patří robotické hračky od sto dolarů výš, ale i domácí spotřebiče, jako vysavače Roomba, za dvě stě dolarů od firmy iRobot, které zvládnou běžný úklid a je radost se na ně dívat. “Jsme celí pryč do věcí, které mají pohyblivé součásti a vypadají, jako by jednaly z vlastní vůle,” připouští výzkumný pracovník Illah R. Nourbakhsh z Institutu robotiky při Carnegie Mellon University.
První roboti se neustále zdokonalují. Robopes Aibo od Sony prošel za pět let, co se prodává, několika proměnami. Lze očekávat, že v nadcházejícím desetiletí budou tyto přístroje stále chytřejší a získají některé schopnosti, které se budou moci měřit s lidskými. Společnost Future Horizons z anglického Kentu, která se zabývá výzkumem polovodičů, předpovídá, že do roku 2010 bude na světě 55,5 milionu robotů – z velké části domácích – a objem trhu stoupne na 59,3 miliardy dolarů. “Elektronický průmysl je na prahu robotické éry, kdy bude vše směřovat k úspoře lidské práce a rozvoji lidských dovedností,” uvádí zpráva Future Horizons.
BusinessWeek za vás nahlédl do budoucnosti a prozkoumal nejzajímavější vývojové trendy robotiky – věci, které se mohou stát ozdobou vaší digitální domácnosti. Často existují jen v hlavách tvůrců a jejich vývoj bude stát ještě miliony dolarů. Vědci však tvrdí, že budou v příštím desetiletí tyto přístroje dále zlepšovat a prodávat ve velkém, a tak budou náklady rychle klesat. Inteligentní robot, jako C-3PO, jehož chtějí vědci prosadit coby osobního asistenta pro rychle stárnoucí světovou populaci, by mohl stát dvě stě až tři sta tisíc dolarů. Teď se však podívejte, co jsme našli v digitálních domácnostech světa a co se ještě chystá.

Zábavní roboti.

Metr a čtvrt vysoký, pětatřicetikilový, dosud nepojmenovaný robot firmy Toyota hraje na trubku písničku When You Wish Upon A Star z Disneyho pohádky Pinnocchio. Umělé plíce vyfukují vzduch a syntetické rty se pohybují po náustku. Robotovo lesklé bílé tělo se kolébá v rytmu písně a jeho ruce z kovu a plastu mačkají klapky trumpety. Skladba končí, robot se uklání a mává obecenstvu. Tenhle robot se evidentně umí prodat.
Nejpopulárnější zábavní roboti dneška jsou často jen o málo víc než hračky, ale přesto přitahují velkou pozornost. Robosapieny společnosti Wow Wee se prodávají po sto dolarech, mají 67 předprogramovaných pohybů a dálkové ovládaní – a v prodejnách Fry's Electronics i jiných amerických obchodech se rázem staly hitem. Na druhé straně cenového spektra je psí robot Aibo ERS-7 firmy Sony za 1800 dolarů, který umí aportovat, reaguje na pánův hlas, fotí, a když mu docházejí baterie, sám si najde nabíječku. Toshiyo Tamura, profesor biomedikálního inženýrství na Chiba University, soudí, že podobní roboti mohou být velkou útěchou zejména pro seniory.
Japonsko je Mekkou robotických mazlíčků i prvních humanoidních robotů. Tamní firmy jsou ochotné investovat stovky milionů dolarů, aby si zachovaly své vedoucí postavení. V roce 2000 představila Honda jednoho z prvních dvounohých chodících robotů na dálkové ovládání pod názvem Asimo. Loni přišla společnost Sony s robotem Qrio, který umí běhat, tancovat a zvládne nejeden složitý úkol, který byl dosud pro roboty příliš těžký. Při jedné ukázce dokonce Qrio dirigoval malý orchestr. Počítačový gigant NEC vytvořil robota s lidským způsobem projevu, který aktivně ovládá tři tisíce frází. Žádný z těchto tvorů však zatím není na prodej.

Domácí robospotřebiče.

Se zvukem, který reportérce časopisu BusinessWeek Ariane Sainsové připomněl R2-D2, se Trilobite sám zapíná a začíná svou pouť obývacím pokojem. Tento pětatřicet centimetrů široký robovysavač vypadá jako tlusté frisbee. Ultrazvukem hlídá, aby nevrážel do nábytku, a díky infračervenému senzoru se dokáže vyhnout pádu ze schodů. Když však Ariane přechází po místnosti, aby vyzkoušela, jak se robot umí vyhýbat, přejede jí několikrát po prstech na nohou.
A to není zdaleka všechno. Robot za 2300 dolarů od švédského Electroluxu se motá do elektrických kabelů a snaží se tahat za sebou po místnosti několik koberečků. Místo aby vysál z koberce uschlé listy, jen je rozmačká a udělá ještě větší nepořádek. “Je to drahá záležitost, která moc času neušetří,” hodnotí Sainsová.
Electrolux a iRobot, výrobce Roomby, však namítají, že nejde jen o bezchybný úklid. Nové vysavače mají i zábavnou funkci. Vědci připouštějí, že první robotické domácí spotřebiče používají software starý desítky let, který pomáhá udržet nízké ceny, ale také z nich dělá ty nejhloupější inteligentní přístroje. Přesto už firma iRobot prodala stovky tisíc Roomb od dvou set dolarů za kus. Navíc budou tito roboti čím dál levnější a rozšířenější, protože šetří člověku práci, prorokuje Steve Richards, prezident společnosti Acroname, která vyrábí roboty v coloradském Boulderu.
Jednou z velkých příležitostí pro robospotřebiče je zabezpečení domácnosti pomocí přístrojů, jako Aibo nebo iRobi firmy Yujin. Zákazník použije svůj počítač nebo mobil, aby se přes internet připojil k robotovi, vyslal ho slídit po bytě a posílat zpátky obrázky. Na rozdíl od velkých robotů ze science fiction nepředstavují tihle mrňousové žádné velké riziko náhodného zranění či poškození nábytku.

Imoboti (Nepohybliví roboti).

Svítá, budík zvoní a posílá kávovaru signál, aby připravil dvě kávy. Pak kávovar upozorní domácí lékárničku, aby na internetu vyhledala pylové zpravodajství a je-li to nutné, nabídla prášky proti alergii. Lékárnička také zjistí, jaké bude počasí, a pošle šatníku zprávu, že má být chladno a deštivo. Než dojdete ke skříni, už vám hlasem anglického sluhy doporučuje tmavý oblek, kabát a deštník.
Seznamte se s imoboty. Tyto nabubřelé skříně a šatníky – které ještě neopustily kreslicí stoly vědců z Accenture Technology Labs a Philips Electronics – se ze všech domácích robotů nejméně podobají klasické představě umělé inteligence. Na trhu se neustále objevují rudimentární verze. Určitě jste už slyšeli o internetových ledničkách – které budou jednoho dne schopné objednávat potraviny, když zjistí, že už docházejí, nebo hledat na síti recepty podle toho, co v nich zrovna máte. Samsung Group, LG Electronics a další firmy je začínají prodávat spolu s internetovými pračkami, sporáky a mikrovlnnými troubami navrženými tak, aby mohly komunikovat s výrobcem, když se klíčové součástky začnou opotřebovávat. Takové přístroje jsou obvykle dost drahé a někdy stojí přes sedm tisíc dolarů. Výrobci jsou však odhodláni ceny srazit.
Imoboti mají spíš mozek než svaly a ke komunikaci s vámi i mezi sebou používají svůj software a stále častěji také internetové připojení. Právě oni umožní nenápadně vašemu PC poslat hudební soubory do stereo soupravy. Takové programy se šíří rychle. Agentura Gartner uvádí, že se objem globálního trhu pro pevné softwarové vybavení v současnosti odhaduje na 99 miliard dolarů a lze očekávat, že v roce 2007 dosáhne 138,4 miliardy dolarů, což představuje roční růst o nějakých 9,25 procenta.
Další významným jevem z této kategorie je erupce bezdrátových senzorů, zejména rádiových identifikačních čipů (RFID). Tyto nástroje ke sledování pohybu zboží v maloobchodech mohou sledovat i pohyb léků v inteligentních lékárničkách – a varovat vás, pokud sáhnete po špatném prášku. I tak jednoduché věci, jako jsou tlakové senzory na zárubních dveří, mohou ve spojení s bezdrátovou technologií upozornit ošetřovatele, když pacient s demencí opustí určenou oblast domu.

Mobilní roboasistenti.

Dana Leová se nemusí bát, že by si nevzpomněla na něčí jméno. V tom se vědecká pracovnice Accenture Labs může spolehnout na svůj adresář Personal Awareness Assistant, který disponuje softwarem na rozpoznávání řeči, dvěma malými mikrofony, miniaturní kamerou a vyrovnávací zvukovou pamětí propojenou k PDA Microsoft Pocket PC. Leová ví, že když někomu na večírku řekne “těší mě”, zaznamená důmyslný přístroj jeho jméno a nevelkou fotku. Až ho znovu uvidí, stačí zašeptat do mikrofonu: “Co byl zač ten chlap ve středu na večírku?“ a hned dostane odpověď.
Roboasistenti se vyrábějí v nejrůznějších tvarech a velikostech. V oblasti robotických systémů pro automobily jsou sice na špici Japonci, ale tržní potenciál novinky začíná docházet i Detroitu. Společnost General Motors prodává nové doplňkové příslušenství – elektricky ovládané sedadlo Sit-N-Lift, které vysune robotickou ruku a naloží starší či handicapované pasažéry. Sit-N-Lift stojí 4600 dolarů a lze jej přikoupit k vozům Chevrolet Venture, Pontiac Montana a Oldsmobile Silhouette. “Možná by se zdálo, že roboti nosící lidi jsou zbytečnost, ale nějaké využití se určitě najde,” prohlašuje Kurt Sanger, automobilový analytik společnosti ING Securities v Tokiu.
V budoucnu na sebe mohou roboasistenti brát podobu psů, much, nebo dokonce vás samotných. Někteří, jako je Pluto – velký jako dánská doga, kterého pro armádu vyvíjí firma Yobotics ze Cincinnati – budou zcela autonomní. Pluto dokáže vyběhnout rychlostí 25 km/h na úbočí hory, předat veliteli čety bitevní plány a pomocí senzorů s nočním viděním prozkoumat jeskyně, zda se tam neskrývá nepřátelské ležení. Jiný robot může zase pomoci dětem s přírodovědnými projekty, když se usadí na zahradě za domem a pořizuje časové snímky všeho hmyzu, který se chytí do pavoučí sítě.
Další výtvory, jako je Personal Awareness Assistant slečny Leové, z vás snadno udělají postavu jako z vědeckofantastického filmu. Starší lidé si mohou obléci lehký exoskeletový oblek z oceli a polymerů, který jim zajistí více sil na pravidelnou procházku. Gartner předpovídá, že v příštím desetiletí bude nějaký druh počítačového vybavení běžně nosit čtyřicet procent dospělých.

Humanoidi.

Říká se jim též androidi či univerzální roboti a právě o nich sní děti a fanoušci sci-fi nejčastěji. Vědci, ale i umělci, jako je dallaský sochař David Hanson, jim chtějí dát lidskou tvář. Právě androidi však představují nejtěžší oříšek, protože od nich čekáme lidské emoce a reakce, vysvětluje výzkumnice Cynthia Breazealová z Mediální laboratoře Massachusettského technologického institutu.
Roboti zatím nejsou samostatní. Dovedně plní úkoly, které se nevymykají stanoveným pravidlům, například přejít z bodu A do bodu B. Tam, kde jasná pravidla neexistují, jako ve většině případů zahrnujících lidskou interakci, jsou však všichni až na zábavné roboty a hračky ztraceni. Vědci se snaží vytvořit software, který by robotům umožnil vypořádat se s nečekanými překážkami. “Ale pokud je něco pro vás snadné, pro roboty je to většinou velice těžké,” prozrazuje Takeo Kanade, vedoucí Institutu robotiky při Carnegie Mellon University. Dnes už je robotika spíš vědecká záležitost než fantastika. To znamená, že Robotka Růža, nebo jak si svou pomocnici pojmenujete, se bude ve vaší digitální domácnosti cítit jako doma.

Vaše robotická suita Už brzy může být u nás doma spousta robotů – ale poznáme je? Robot je, jednoduše vzato, jakékoli elektromechanické zařízení s inteligencí (ovšem křemíkovou), vnímáním, jistou autonomií a schopností plnit pokyny, dokud není zastaven. Časem se někteří mohou naučit mohou naučit smát a plakat jako lidé. Podívejme se, co se dnes nabízí a co se připravuje:

Zábavní roboti Předsunutou hlídkou domácí robotiky jsou hračky, od levného Robosapiena firmy Wow Wee až po psíka Aibo od Sony. Poměrně jednoduchý software umožňuje pohyb a komunikaci, ale zatím nedokáží rozeznat člověka od gauče. Cena: Robosapien od sta dolarů, Aibo kolem 1800.

Robotické spotřebiče Tyto domácí přístroje mají jisté užitečné funkce, ale zatím je lidé kupují spíše pro zábavu. Roomba společnosti iRobot umí vysávat a Automower firmy Electrolux seká trávníky, ale mohou mít problémy s rohy, úzkými prostory a předměty, které jim stojí v cestě. Těšte se na popelnice, které samy dojedou na kraj chodníku, a pomocníky, kteří se dostanou tam, kam váš vysavač nebo automatická sekačka nedosáhne.
Cena: Roomba od dvou set dolarů, Automower za 2400.

Imoboti Tahle stvoření mají spíš mozek než svaly a pohnou se jen zřídka. Tvoří je z větší části softwarové programy – například ten v digitálním videu TiVo prohlíží databáze programů a vybírá, co nahrát. V digitálních domácnostech budou imoboti pracovat v týmech, takže až zazvoní budík, začne kávovar vařit ranní kávu a lékárnička zkontroluje pylové zpravodajství a předpověď počasí. Pak může doporučit šatníku, aby připravil lehčí oblečení, protože bude dusno – to už je na ní.
Cena: Tyto programy jsou součástí jiných produktů. Podpůrní roboti Rychle stárnoucí populace bude používat roboty na hlídání, servírování nápojů, nošení léků či jako podporu při chůzi. Japonská Fujitsu i jihokorejská Yujin už prodávají roboty na hlídání domácností. Některá auta od GM mají sedadla, která se sama vysunou, aby pomohla cestujícím nastoupit. Firmy vyvíjejí “exoskelety” – obleky z oceli a polymerů, které po navlečení drasticky zvětší vaši fyzickou sílu.
Cena: Robotické sedadlo Sit-N-Lift od GM lze k Chevroletu Venture a dalším modelům přikoupit za 4600 dolarů. Hlídací robot firmy Yujin stojí 3600 dolarů. Androidi Qrio od Sony, Hoap2 od Fujitsu a Asimo firmy Honda jsou prvními krůčky směrem k tvorům, kteří se budou chovat, vypadat a uvažovat jako lidé. Budou-li někdy androidi dovedeni k dokonalosti, mohou se stát našimi společníky, nebo dokonce blízkými přáteli. Stačí zabroukat pár tónů melodie od Cola Portera a už vám pouštějí oblíbenou verzi z vaší hudební sbírky nebo z internetu. Možná vás dokonce jednou za čas nechají vyhrát v šachu nebo si s vámi zavtipkují na účet špatné televizní show. Dnešní humanoidi dokážou pobavit, a ne právě levně. Jednou nás budou také chránit, radit nám a utěšovat nás.
Cena: HOAP2 od Fujitsu 53 tisíc dolarů.

Zlatý důl robotiky Součástky a softwarové vybavení domácích robotů a systémů na jejich podporu mohou svým výrobcům přinést miliardy
Pohled do zákulisí: Pearl z Carnegie Mellon University Firmware Gartner odhaduje, že trh se softwarovými mozky robotů poroste ročně o 9,25 procenta, až na 138,4 miliardy dolarů v roce 2007.
Servery a uložení dat Aby udrželi hladký chod digitální domácnosti a mohli spravovat rozsáhlé zábavné archivy, budou muset roboti pracovat s triliony bajtů lokálně uložených informací. Bernstein Research předpovídá, že trh s domácími servery a datovými sklady se do roku 2007 rozroste z dnešních 129 milionů na 1,1 miliardy dolarů.
Elektronické komponenty Bez čipů se žádný domácí robot neobejde. Evropská společnost pro výzkum polovodičů Future Horizons předpovídá rapidní růst objemu trhu z loňských 398 milionů dolarů na 24 miliard v roce 2010.
Obrazové senzory Mobilní roboti se musejí vyznat v domě, a to je terno pro výrobce obrazových senzorů. iSupply předpokládá, že objem tohoto trhu se do roku 2008 zvýší z loňských 253 milionů kusů na 733 miliony.

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Vladimír Nový, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?