Menu Zavřít

Chicago má jistý náskok

14. 9. 2007
Autor: Euro.cz

Kandidaturu podporuje přes 80 procent obyvatel

bitcoin_skoleni

Od minulého čtvrtka zná Mezinárodní olympijský výbor města usilující o pořádání olympiády v roce 2016. Jejich oficiální seznam zveřejní v říjnu, dosud známými kandidáty jsou kromě Prahy také Madrid, Tokio, Chicago, Rio de Janeiro, Dauhá a Baku.
Konkurence je to pestrá a ostrá. Čím hodlá přesvědčit například Chicago?
Původně se ucházelo o kandidaturu pět měst z USA: Houston, Philadelphie, Chicago, Los Angeles a San Francisco. Z tohoto souboje vyšla nakonec vítězně severoamerické megapole. V její prospěch mohou hrát následující faktory.
Starosta Chicaga Richard Daley cestoval po minulých a budoucích hostitelských městech včetně Barcelony, Pekingu, Atén a Londýna a již v říjnu 2006 zveřejnilo Chicago řadu parametrů olympijské nabídky. Díky zmíněné vnitroamerické soutěži je příprava kandidatury již ve velmi rozvinutém stadiu.
Nabídka Chicaga bude stát 25 milionů dolarů. Kandidatura se těší bezvýhradné politické podpoře zosobněném demokratickým starostou Richardem Daleym a předsedou Republikánské strany ve státě Illinois. Hry podporuje také soukromý kapitál. Vznikla lobbistická organizace World Sport Chicago financovaná z ryze soukromých zdrojů, počáteční rozpočet činí 500 tisíc dolarů. A již v prosinci 2006 si přišlo argumenty starosty poslechnout do Ekonomického klubu Chicaga 1600 byznysmenů.
Čelním představitelem nabídkového týmu je Patrick G. Ryan ze společnosti Aon Corporation, podílník amerického fotbalového týmu Chicago Bears. Stará se především o zajištění financí.
Tváří kandidatury se stal prominentní chicagský basketbalista Michael Jordan.
Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že již na počátku roku 2006 se podpora obyvatel pohybovala mezi 80 - 85 procenty.
Chicago zdůrazňuje kompaktnost her: všichni sportovci budou ubytováni do 15 minut od svých sportovišť.
Marketingová kampaň již odstartovala. Koncentrovala se na miliony cestujících, kteří navštívili mezinárodní letištní uzel O’Hare.
Olympijská vesnice za jednu miliardu dolarů nedaleko Velkých jezer bude financována z ryze soukromých zdrojů a po skončení her vytvoří bydlení pro skupiny obyvatel s velkým rozpětím příjmů.
A co se týká bezpečnosti, Richard Daley například slíbil, že město bude mít víc veřejných
kamer než Washington DC, a to je i v USA co říct.

  • Našli jste v článku chybu?