Glosy postaršího technokrata
Nedávno jsem seděl ve Vědeckém inkubátoru ČVUT s pracovníky firmičky inSophy zabývající se aplikovanou matematikou. Přemýšleli jsme o její budoucnosti. Kam se podíváme, tam matematika - založená na pravděpodobnostních scénářích - chybí. Třeba média se předhánějí ve výpočtech dopadu „ekonomické reformy“ na skupiny občanů. Výpočty bývají buď na pytlíku od svačiny, či sofistikovaněji v Excelu. Po vydání cen léků se všichni zoufale snaží zjistit, jaký bude dopad na pacienty nebo pojišťovny. Strategie vypadají následovně: vydej rozhodnutí, zhasni a po rozsvícení se podívej, co všechno musíš opravit. Zbude-li něco.
Na netu probíhá budování kapacit, rodí se serverové farmy. Každá firma vlastní kvanta dat, z nichž se zoufale snaží vydolovat relevantní informace. Sítě jsou zahlceny množstvím stahovaných a aktualizovaných věcí. Objemy neřeší neexistenci matematických modelů zahrnujících pravděpodobnosti jevů nebo kontext. Extenzivní strategie stojí miliardy. Čas od času někdo vytáhne prastarý algoritmus a jakoby zjistí, že má na půdě Rembrandta - taková idea komprese MP3 vznikla ještě v NDR a najednou přinese tvůrcům dolary ve vyhraných soudních sporech.
Existují matematická odvětví, kde probíhá dramatický vývoj. V bezpečnostní oblasti jsou každá zachycená nebo odposlechnutá data podrobena analýze na případné teroristické riziko. Dalším příkladem jsou matematické modely chování akcií na burze, vůbec nejbouřlivější rozvoj je v oblasti shromažďování a analýzy osobních údajů. Marketing využívá každého bajtu, aby se naše chování pokusil přesně modelovat, a tím nám mohl vnutit spoustu výrobků.
Jsou ale oblasti, kde matematika může hrát kritickou roli. V lékařství je to třeba diagnostika. Kdo se dívá na seriál Doktor House, ví, že diagnostický proces je prozatím uložen v hlavách několika zkušených jedinců.
Je jisté, že „matematický“ audit by v každé firmě objevil řadu mezer, ve kterých aplikovaná matematika chybí. Téměř to volá po funkci Chief Mathematical Officer - alespoň do té doby než dorazíme do předvídaného bodu singularity. To je okamžik, kdy počítač předstihne člověka nejen v rychlosti zpracování dat, ale i ve schopnosti je analyzovat a zařazovat do správného kontextu. Kdosi předpovídá, že to nastane v roce 2039. V ČR to bude možná dřív… Matematika mizí z maturit, přestože vyhlídky matematických vzdělanců na nadprůměrné platy stoupají a všude je jich zoufalý nedostatek.