Více než 75 procent tázaných si myslí, že trest policejního prezidenta není dostačující
Policejní prezident Vladislav Husák se za rychlou jízdu vzdal na tři měsíce řidičského průkazu a poukázal deset tisíc korun na konto Národ dětem. Souhlasíte s tímto trestem?
- Ano 24,1 procenta
- Ne 75,9 procenta
Prezident policie ČR Vladislav Husák se řítil svým vozem do práce 190kilometrovou rychlostí. Uložil si za to odevzdání řidičského průkazu na tři měsíce a poslal deset tisíc korun na charitu. Považují účastníci Manažerského barometru tento „trest“ za přiměřený? Takřka 76 procent tázaných si myslí, že šlo o přestupek, který měl být potrestán dle platných zákonů. Na 24 procent respondentů se s Husákovým verdiktem spokojilo. V jejich reakcích dominoval názor, že alespoň „nad tím nemávl rukou jako politici a ostatní ústavní činitelé nad svými prohřešky“.
Autor první odpovědi doporučuje ostatním řidičům, jak řešit vlastní dopravní nekázeň: „Nerespektování zákona ze strany příslušníků Policie ČR je jedním z největších neduhů naší země, a pokud má být návodem na beztrestné porušování zákonů 'chlapské přiznání', jak ocenil Husáka ministr vnitra, tak se můžeme těšit na to, že se zločinci budou raději 'chlapsky' přiznávat a posílat peníze na charitu a za to jim ministr vnitra bude rovnou udělovat milosti.“
Celou záležitost měla podle tohoto manažera řádně prošetřit policie: „Těžko lze hovořit o trestu, když si to uložil sám. A takové 'tresty' ani silniční zákon nezná (uschovat řidičský průkaz na tři měsíce do trezoru). To si ho pak vyzvedne, nebo půjde na přezkoušení, jako každý, kdo o průkaz na určitou dobu přijde? Navíc, by policie měla konat a vyřídit tento případ ve správním řízení. Nepochybně ví o tom, že byl spáchán dopravní přestupek.“
Je otázkou, jak by měl být tento delikt posouzen: „Správně měl okamžitě rezignovat na svou funkci a odejít od policie. O trestu by totiž nerozhodoval sám, ale byl by to jeho nadřízený, popřípadě oprávněná osoba ve správní řízení nebo v krajním případě soud. Nad fotografií předjíždějícího superbu mě napadá otázka, zda takovéto počínání, či jízda téměř dvoutunovým automobilem rychlostí 190 km/h není ohrožením v širším slova smyslu.“
Jiný tázaný se na policejního prezidenta obrací s prosbou: „Pane Husáku, odstupte! Není to nic proti vám osobně, jste mi sympatický narozdíl od vašich předchůdců. Pokud ale chcete skutečně pomoci, odstupte. Je i na nás občanech, co si necháme líbit, kam až vše necháme zajít. Pak nás budou vždy překvapovat plukovníci Kubicové a jemu podobní, kteří čas od času poodhalí rouško a my v úžasu oněmíme, neboť vše je ještě horší, než jsme čekali i v tom nejhorším scénáři. A co Jiří Paroubek? Ten mlčí.“
Tady si někdo dělá z nás všech legraci: „Je to jako by guvernér Národní banky falšoval peníze. Deset tisíc je směšných a tři měsíce jezdit místo sám za státní peníze s řidičem je výsměch občanům.“
Posláním celostátního deníku není měřit rychlost automobilů, dopravujících zástupce státních institucí: „Vzhledem k tomu, že MF Dnes není dle mých informací autorizována k měření rychlosti na pozemních komunikacích, kladu si otázku, k čemu vlastně posloužila reportáž, která již v tak okurkové sezoně okořenila titulní stranu tohoto deníku a zvýšila jeho prodej. Smutné na tom všem je, že reportáž útočila dle mého názoru na ty nejnižší a nejodpornější lidské vlastnosti, no, a výsledek se záhy dostavil. Probuzená závist a nenávist k úspěšnějším lidem se transformovaly v obrovskou chuť outsiderů ublížit někomu, v tomto případě policejnímu prezidentovi, ne proto, že překročil rychlost, ale proto, že byl v životě úspěšnější, když oni mu nesahají ani po kotníky. A teď se konečně našla záminka, tak proč jí nevyužít. Kupředu levá, zpátky ni krok ! Ještě smutnější je to, že tuto reportáž nekriticky převzala veřejnoprávní média a chvíli se v ní rochnila jako prasata. O objektivitě reportáže MF Dnes mám vzhledem k vlastním špatným zkušenostem vážné pochybnosti. Dle mého názoru se policejní prezident již vytrestal dostatečně sám tím, že musel odpovídat na primitivní otázky MF Dnes.“
Ještě štěstí, že řadoví řidiči se nechovají jako šéf policie a snaží se dodržovat předpisy a platit pokuty: „Tento krok je samozřejmě zamýšlen pouze pro uklidnění té části veřejnosti, která si libuje v exemplárních řešeních a demonstrativních trestech za pochybení mocných. Raději bych byl, kdyby Husák objektivně konstatoval, že Šizák (= Šimonovského zákon) se totálně minul účinkem a nebude v žádném případě plnit deklarovaný cíl: vymýcení pirátství na silnicích, ohrožování ostatních účastníků rychlou a nebezpečnou jízdou a podobně, jak on sám národu názorně předvedl. Obávám se, že ani tento případ neposlouží jako zpětná vazba pro policii a nadále budeme svědky absurdního přístupu policie k interpretaci zákona a body i peníze za pokuty budou ztrácet slušní řidiči jedoucí rychlostí 52 km/hod v obci.“
Odpovídalo 108 manažerů