Menu Zavřít

Chováte se jako debil aneb doktor Bonaparte

23. 12. 2009
Autor: profit

Při pohledu do Poslanecké sněmovny nás přepadá spíš smutek, úzkost nebo vztek, občas nás dokáže některý zákonodárce pobavit a rozesmát. Mezi osvědčené vtipálky patří v dolní komoře Miroslav Kalousek, v Senátu zase Jaroslav Kubera.

Středočeský hejtman a poslanec David Rath rozesměje hlavně své stranické kolegy, třeba předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Autor: ČTK

Se svými bonmoty jako „Vlastenec kouří, pije a umírá na hranici důchodového věku“ byl v minulosti proslulý hlavně bývalý šéf sociálních demokratů a expremiér Miloš Zeman. Nejznámější důchodce z Vysočiny ale zaperlí občas i dnes. „Předpovědi ekonomů je dobré vyslechnout a se schwarzenbergerovskou úctou usnout,“ prohlásil nedávno na jednání ekonomů o celosvětové hospodářské krizi.

Důstojní následovníci se po jeho odchodu v ČSSD neobjevili. Současný předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek se bere smrtelně vážně, a tak když ostatní pobaví, například svým výrokem, že bude vládnout třeba s Marťany, není to záměr. Naopak jeho sebevědomí a zpupnost bývají mnohdy terčem výsměchu. „Je otázkou, zda chce být tato sněmovna rukojmím zbytnělého ega v rukou kolotočářsko-vekslácké lobby,“ počastoval ho například současný místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s narážkou na jeho přátelský vztah s rodinou Kočků. Ale občas se i Paroubkovi povede vtipná poznámka. Během volby prezidenta v únoru 2008 si postěžoval, že mu významný politik KSČM řekl, že vozí fekálie. Když se občanští demokraté začali smát, řekl jim: „Moc se nesmějte, pánové z ODS, vozil jsem je s vaším předsedou.“

Také další významný ústavní činitel z řad této levicové strany – předseda sněmovny Miroslav Vlček, který byl původně zvolen do čela dolní komory na přechodnou dobu, ale nakonec přežil tři Topolánkovy vlády – zákonodárce často rozveselí. Ale nechtěně, protože jeho často popletené a zmatené řízení schůzí, například při volbě prezidenta na Pražském hradě, vstoupí určitě do historie. Nedávno vyvolal smích, když se ve sněmovně ohradil proti kritice: „Já bych rád upozornil poslance, že jsem jasně avizoval, že skončil časový limit, takže bych byl nerad, aby mne napomínali, co mám dělat. Já vím, co mám dělat,“ prohlásil směrem do sálu. Ale o pravdivosti tohoto výroku mnozí dodnes oprávněně pochybují.

Hoďte na něj síť

Davida Ratha používají sociální demokraté jako kladivo na pravici. Na rozdíl od mnohých z nich je dobrým rétorem a rád se předvádí. Levice mu tleská. Jenže jeho přirovnání a rádoby bonmoty nejsou tak vtipné jako spíš urážlivé. Nedělá si legraci z argumentů politických protivníků, ale snaží se je zesměšnit. A někteří mu to s úspěchem vracejí. S výpadem proti Kalouskovi třeba narazil, když na jeho adresu pronesl: „Trochu mě mrzí, že pan Kalousek roky aplikuje způsob, že nám řekne svá moudra, všechny pouráží a pak odejde čerpat další inspiraci nejspíš do některé z místních náleven.“ Podobně tvrdá slova, která následovala, si tedy zasloužil. „Jsem ochoten připustit, v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat,“ parafrázoval Kalousek na Rathovu adresu výrok někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla.

Rath dokáže své parlamentní kolegy vyprovokovat. Po jednom jeho výroku tehdy ještě ministr vnitra Ivan Langer vykřikl: „Hoďte na toho blázna síť.“ Tematika psychiatrie se objevuje na jednáních poměrně často. Když vloni v prosinci poslanci jednali o zrušení některých poplatků ve zdravotnictví, lidovec Ludvík Hovorka zavedení poplatků kritizoval a Kalousek ho označil za choromyslného. Rath na adresu Kalouska poznamenal: „Vy jste živoucím důkazem, že tady chodíte, že naše zdravotnictví se o choromyslné stará nedostatečně.“ Ale Kalousek mu nezůstává nic dlužen. Rathovi to jindy vrátil i s úroky: „Osobně jsem velmi šťasten, že snad již nikdy nebudu žít tak, jako před rokem 1989, v zemi, kde lékařům, jako je doktor Rath, se říkalo doktor Bonaparte. Buď odevzdáš bony, nebo ti tisknu parte.“

Blb z Horní Dolní

Kalousek dokáže často trefit hřebíček na hlavičku. Zářným příkladem je jeho vystoupení na adresu někdejšího premiéra Stanislava Grosse v době aféry kolem nového bytu a podnikání Grossovy manželky Šárky. „Když na jednu misku vah vedle své vlastní osoby položí i účetní hodnotu nevěstince paní Barkové, pořád nebude mít takovou hodnotu,“ konstatoval Kalousek. A umí své kolegy i poučit: „Jako člen strany od roku 1984 bych chtěl podotknout, že mezi křesťanskou sociální politikou a socialismem je takový rozdíl jako mezi aktem a pietním aktem.“

Spousta trefných poznámek se ozve i z úst občanských demokratů. Když se probíral v dolní komoře návrh zákona o lobbingu, zeptal se místopředseda ODS Petr Nečas, jestli budou podle tohoto návrhu v příslušném registru Ministerstva vnitra jako lobbisté zapsáni pánové Štěch, Tvrdík, Jansta a Ulčák. „V případě, že budou zapsáni, budou členové vedení sociální demokracie hlásit každé setkání s těmito pány, to znamená například pravidelná jednání vedení ČSSD?“ tázal se Nečas. A i jinak nevýrazný první místopředseda ODS David Vodrážka se dokázal s nečekaným vtipem na kongresu své strany vypořádat s urážkou stranického lídra Mirka Topolánka, který ho nazval „blbem z Horní Dolní“ za spekulace v médiích, že by za zmařené volby mohla strana žádat od státu finanční kompenzaci. „Předsedu, který je konsenzuálním komunikátorem, takového nemáme. Předsedu, který jezdí o dovolené chalupařit k nám do Horní Dolní, takového věru nemáme,“ vrátil úder Topolánkovi na celostátním sněmu ODS Vodrážka.

Na odlehčení je Kubera**

Veselo bývá často i v Senátu. „Nežijeme zatrpkle, často se zasmějeme. Ale nejvíc mimo sál,“ potvrzuje předseda Senátu Přemysl Sobotka. Vážnou situaci podle něj nejlépe dokáže odlehčit senátor a jeho stranický kolega z ODS Jaroslav Kubera. Vášnivý kuřák Kubera často bojuje proti diskriminaci kuřáků. „Na vás taky dojde. Vrcholem bude zákaz sexu v neděli, protože je jasně prokázané, že v pondělí lidé, kteří mívají sex v neděli, nepodávají vůbec žádný pracovní výkon. A to je, prosím, úřední den!“ varoval zastánce tvrdého protikuřáckého zákona. A utahovat si dokáže i z Lisabonské smlouvy, která se stala předmětem vnitrostranických bojů uvnitř ODS. Po návštěvě senátní delegace v Lisabonu prohlásil: „Byli jsme u památného kamene, kde jsme chtěli původně Topolánkův podpis vybrousit, ale protože jsme nevěděli, zda trest za to je podmíněný nebo nepodmíněný, tak jsme se tam jen vyfotografovali.“

bitcoin_skoleni

Laskavý a těžko napodobitelný humor má další senátor – současný šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, který si dokáže udělat legraci z politiků i diplomatů, z české nátury i sám ze sebe. Když se ho novináři ptali, jak si připadá jako předseda strany, odpověděl: „Já jsem antispolkař. Člověk si připadá jako vegetarián, který zdědí řeznictví.“ A když se ho prý někdo v zahraničí ptá, co je to za bláznivou zemi, kde opozice shodí vládu a nechce ji převzít, tak jim vysvětluje: „Pánové, vy to tady neznáte a neznáte ani naši zlatou větu: Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.“ Někdy na svou roztomilou prostořekost kníže ovšem doplácí. Jeho pozvání na večeři po sněmu TOP 09, kde byl zvolen předsedou, odmítli šéfové ČSSD i KDU-ČSL Jiří Paroubek a Cyril Svoboda, protože jedny nazval za jejich změny názorů „povětrnými holkami“ a druhé „černoprdelníky“, jak se jim říkalo v minulosti.

Kníže dokáže pobavit i zahraniční novináře. Když přibližoval obtížnost práce diplomatů, říkal, že se od diplomatů žádá, aby pracovali převážně po nocích a ve volné dny, v průběhu rozhovorů si nemohou vybírat partnera a jsou nuceni zaujímat pozici, kterou vybral partner. Novináři, který se ho zeptal, se kterou profesí by bylo možné nejlépe diplomacii srovnat, odpověděl s úsměvem: „S prostitucí.“

  • Našli jste v článku chybu?