WiFi
PRAHA (oh) - Na území Prahy 1 a Prahy 2 vyrostlo za poslední rok více než 230 nových hotspotů, tedy vysílačů pro šíření WiFi signálu. Vyplývá to z průzkumu Wireless Security Survey 2005, kterou provedla společnost Ernst & Young (E&Y). V průběhu výzkumu, sběru dat pomocí detekčních WiFi antén, bylo identifikováno v těchto dvou městských částech 604 přístupových bodů, hotspotů. Celková rozloha WiFi signálu na zmiňovaném území dosáhla 2,2 kilometru čtverečního. Analýza ukázala, že největší koncentrace hotspotů je v oblasti Václavského náměstí, Štěpánské ulice, Muzea, křižovatky ulic Národní a Na Perštýně a také Dušní ulice. „Hustotou přístupových bodů je centrum Prahy na úrovni srovnatelné s centrem New Yorku či Frankfurtu,“ říká Lukáš Mikeska, manažer E&Y pro informační technologie.
Kromě počtu a umístění přístupových bodů mapoval průzkum také míru jejich zabezpečení s důrazem na bezpečnost podnikových sítí. „Bezdrátové sítě jsou stále častěji místem, prostřednictvím kterého lze vniknout do lokální firemní sítě bez patřičného oprávnění,“ vysvětluje Jan Fanta, partner E&Y. Z více než šesti stovek hotspotů používá šifrovanou, tedy zabezpečenou, komunikaci 44 procent - 268 přístupových bodů. To je o jedenáct procentních bodů více než v roce 2004. „Podobnou míru zabezpečení vykazuje například San Francisco či Chicago, nižší procento šifrovaných sítí má kupříkladu New York,“ srovnává Fanta.
Ze „zbývajících“ 56 procent nešifrovaných, méně zabezpečených hotspotů, připadá na komerční provozovatele WiFi sítí asi pětina, zbytek jsou firemní sítě. „Zhruba pět až deset procent všech hotspotů v monitorovaném prostoru je provozováno ve výrobcem dodávaném nastavení, které umožňuje potenciálním útočníkům nejsnadnější přístup k vniknutí a jejich ovládání,“ dodává Mikeska. Celkem bylo zjištěno 58 různých výrobců WiFi antén a zařízení pro provozování hotspotu, nejvíce byly zastoupeny produkty společnosti Cisco Systems s 19 procenty zařízení, Asustek Computers s osmiprocentním a Agere Systems se sedmiprocentním podílem.