Předpisy pro parní kotle a bruselské normy spojuje snaha chránit před negativními vlivy techniky
Každý den a každou hodinu. Ve škole, v zaměstnání, při nakupování i na cestách.
Většina populace o nich mnoho neví, někdo matně tuší, ale jen málo lidí je zná důvěrně. O kom je řeč? Či spíše – o čem? O evropských technických předpisech pro výrobky.
Koupíteli si běžný jednoduchý výrobek, můžete si být jisti, že při jeho návrhu a výrobě byly uplatněny řádově desítky až stovky jednotlivých technických požadavků. U složitých výrobků jsou jich až tisíce – v oblastech použitých materiálů, způsobů zpracování, bezpečnostních prvků nebo designu. Všechny mají jedno společné – chrání člověka před negativními vlivy techniky.
Systematické technické předpisy začaly vznikat v 19. století před koncem průmyslové revoluce, kdy probíhal živelný rozvoj techniky. Absence pravidel pro její výrobu a používání vedla tehdy k vážným nehodám – explozím parních kotlů, požárům a zraněním obsluhy.
S rozvojem techniky se rozvíjely i technické předpisy a normy. První zákonné požadavky v Čechách se datují do druhé poloviny 19. století, kdy byl v roce 1871 vydán zákon týkající se zkoušení a revise parních kotlů. Systematickou tvorbu norem lze datovat od 20. let 20. století, kdy Elektrotechnický svaz československý vydal první národní technické normy.
Souběžně s rozvojem předpisů vznikaly i orgány dozorující jejich dodržování. Například v Čechách se objevil Spolek pro zkoušení a přehlížení parních kotlů v Čechách, v Německu to byl Bavorský spolek pro kontroly parních kotlů, dnes TÜV SÜD.
V současnosti je technika vyspělejší a složitější jsou také předpisy, které upravují její konstrukci i výrobu. Proto plnění řady z těchto norem musí ověřit kontrolní společnost, která nezávisle na výrobci potvrdí, že výrobek splňuje přísné požadavky na bezpečný provoz a použití.
Tím, co se vine jako červená nit průmyslovou historií lidstva a co spojuje předpisy pro parní kotle z 19. století se současnými evropskými technickými normami a směrnicemi, je hlavní cíl – ochrana lidí a majetku před nepříznivými vlivy techniky.
Až tedy budete číst kritické články o různých kuriózních, úsměvných a mnohdy oprávněně kritizovaných regulatorních požadavcích Evropské unie, ať už týkajících se zakřivení banánů, nebo třeba kontroverzního zákazu prodeje konvenčních žárovek, pak vězte, že to je víceméně jen okrajové a atraktivní téma pro tisk. Ve skutečnosti se ovšem za evropskou regulací skrývá také obrovské množství smysluplných fundovaných předpisů v technických oblastech, zpracovaných odborníky z oboru, které zajišťují naši bezpečnost každý den a na každém kroku.