Menu Zavřít

Chrenkova expanze: Agel převzal tři slovenské nemocnice

12. 8. 2016
Autor: Euro - Jan Rasch

Soukromé zdravotnické ústavy Nemocnice Košice-Šaca, Nemocnice s poliklinikou Handlová a Nemocnice Bánovce odkoupila skupina Agel česko-slovenského miliardáře Tomáše Chrenka. Její nákupní apetit roste.

Skupina Agel, kterou plně ovládá osmý nejbohatší muž v Česku Tomáš Chrenek, nové slovenské nemocnice převzala poté, co je nejprve koncem loňského roku dostala pod kontrolu manažersky.

„Tyto nemocnice jsme začali skutečně řídit již v listopadu 2015. V těchto dnech došlo k formalizaci tohoto aktu, jak bylo předem dohodnuto s prodávajícím subjektem,“ potvrzuje pro Euro.cz mluvčí Agelu Radka Miloševská.

Přes tři firmy

Zdravotnická skupina nemocnice koupila od slovenské společnosti Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť. Proces převzetí přitom probíhal už od roku 2014, kdy byly medializovány první nepotvrzené informace o tom, že Unipharma podepsala s nitranským rodákem Chrenkem předběžnou smlouvu o budoucím prodeji.

Do českého Agelu se firma začlenila ještě přes Chrenkovu slovenskou investiční společnost TLSV invest. Ta nemocnice prodala další firmě Finhosp, kterou podle obchodního rejstříku převzala 11. 8. Agel SK – dceřina společnost Agelu. Připojení schválil slovenský antimonopolní úřad ještě koncem loňska. Výši transakce společnost neprozradila.

Skupina miliardáře s majetkem kolem 13,5 miliardy korun přitom plánuje další akvizice. Na detailní informace je však skoupá. „Společnost AGEL se zajímá o všechny možné akvizice, které zapadají do její dlouhodobé rozvojové strategie. Totéž platí i pro zahraničí,“ říká stroze Miloševská.

Investovali přes půl miliardy

Agel se sídlem v Praze vlastní 37 soukromých nemocnic. Za loňský rok měla skupina konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním 740,8 milionu korun. V roce 2014 to bylo 630,4 milionu.

Více než půl miliardy korun z loňského zisku chce podle posledních tiskových informací investovat do rozvoje zdravotnických zařízení, ale také do vědeckých a výzkumných projektů, klinických studií či vzdělávacích akcí a projektů.

Skupina loni investovala více než 550 milionů korun. K největším projektům patřila stavba nové budovy Kardiologického centra v Pardubicích nebo rekonstrukce centrálních operačních sálů ve Vítkovické nemocnici v Ostravě.

bitcoin školení listopad 24

Loni ve svých zařízeních v obou zemích hospitalizovala celkem 170 tisíc pacientů a ambulantně bylo ošetřeno 2,5 milionu lidí.


Čtěte také:

Šéf Agelu Filip Horák: Všichni se nás pořád bojí

Kontrola nad penězi pro nemocnice

Ministerstvo představilo zákon o neziskových nemocnicích. Reakcí jsou rozpaky


  • Našli jste v článku chybu?