Protože nemají svou technologii, piva podle vlastních receptů vaří u spřátelených podniků s dobrou pověstí a nyní se částečně usadí v potštejnském Clocku. Zatímco v roce 2017 udělali 350 hektolitrů, předloni už to byl přibližně dvojnásobek. Filozofií pivovaru je „jít s dobou“, jak přibližuje sládková, a tak se zaměřuje především na zahraniční pivní styly. Řeč je například o Rye IPA či New England IPA (NEIPA).
A jestli jednou budou i tyto speciality pod značkou Chroust vznikat v jejich vlastní kamenné výrobně, zatím Chroustovští nerozhodli. „Samozřejmě touhy po vlastním pivovaru máme. Ale svoboda a určitá bezstarostnost, kterou máme díky našemu Jétání', také není k zahození“ přemítá Karolína. V Potštejně se jejich touhy částečně zhmotní do pěti vlastních 30hekolitrových tanků.
Seznamování s produkcí podniku Chroust jsme zahájili světlým výčepním svrchně kvašeným Maldon Salt Gose.
Lehké pivo se 4,3 procenta alkoholu obsahuje sůl, koriandr i kyselinu mléčnou.
Jeho vůně je ovocitá, v chuti se ze všeho nejdřív projevuje slanost, ta pak do sebe „pouští“ kyselkavost s odéry koriandru.
Gose má vynikající pitelnost a celkově působí naprosto bezvadným dojmem.
Otestovali jsme i Summer Express Ale, což je svrchně kvašené pivo určené pro rychlíkové vagony společnosti JLV. Bohaté chmelení (hned třemi odrůdami) se prezentuje vůní, v níž se mísí ostrý odér citrusových plodů a kokosu. V dobře kyselkavé chuti zakončené hořkou notou ze všeho nejvíc rezonuje ovocitá svěžest, díky vstřícnému alkoholovému náboji (3,9 procenta) navíc ejl působí lehce. •
Létající pivovar Chroust Symfonická 1426/5, Praha 13 Sládci: Karolína a Jiří Chroustovští