Menu Zavřít

Chtěl bych resort, jemuž rozumím

1. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Nebudu vyžadovat loajalitu k předsedovi, ale ke straně, říká kandidát na šéfa KDU-ČSL

Svou valašskou zemitost nepředstírá. Když se ho známý v mobilu ptá, jak se za ním dostane do Senátu, nezná ještě ani jméno malostranské ulice, v níž se horní komora parlamentu nachází. A to ve Valdštejnském paláci hodinu předtím skládal senátorský slib. Jiří Čunek (47) se veřejnosti bleskově zviditelnil jako lidovecký starosta Vsetína a průkopník „kontejnerového řešení“ otázky nepřizpůsobivých neplatičů. To je však už minulost, uzavřená vítězstvím v senátních volbách. Teď je Čunek především prvním z ohlášených kandidátů na post předsedy KDU-ČSL. Řada lidovců, zejména takzvané „svobodovské“ křídlo, v něm vidí spasitele, který má coby neokoukaná tvář ze vzdáleného regionu šanci vdechnout nový život znevěrohodněné a znesvářené straně. Připadne-li úkol vyvést KDU-ČSL z postkalouskovského marasmu právě Čunkovi, nebo jeho soupeřům - předsedkyni lidoveckého poslaneckého klubu Vlastě Parkanové, šéfovi senátorů této strany Adolfu Jílkovi či konzervativnímu exposlanci Jiřímu Karasovi -, se ukáže na brněnském sjezdu 9. prosince.

EURO: Vlasta Parkanová navrhla, aby KDU-ČSL časem upravila svůj název a zůstala stranou lidovou. Cítíte se jako lidovec, nebo jako křesťanský demokrat? ČUNEK: Nebráním se, abychom o těchto věcech ve straně diskutovali, ale myslím si, že na změně názvu nezáleží. Podle mě záleží spíš na změně stylu naší politiky.

EURO: Jaký styl byste chtěl KDU-ČSL vtisknout, jestliže se stanete jejím předsedou? ČUNEK: Především bych se jí chtěl pokusit vrátit věrohodnost. Ztrátu věrohodnosti cítím jako největší problém. Samozřejmě je otázka, jak lze vracet věrohodnost. Zřejmě tím, že co slíbíme, to uděláme. Nebudeme měnit rozhodnutí podle momentální situace či nebezpečí, které nám hrozí od kohokoli. Když jsme jednou slíbili, že nesložíme vládu s komunisty, ale pak to změnili, je to velmi nevěrohodná politika. Tohle nemůžeme dělat.

EURO: Ale zrovna vy jste chtěl nedávno změnit stranické usnesení o nespolupráci s KSČM! Šlo vám o to usnadnit, aby lidovci mohli alespoň paralelně s KSČM tiše tolerovat menšinovou vládu ČSSD? ČUNEK: Ne, takto jsem to nemyslel. Tichá i veřejná podpora spolu s komunisty je jednoznačný akt mířící k ustavení vlády - a to nesmíme provést. Šlo mi o něco jiného. Nejenom v KDU-ČSL se stal boj proti komunistům programem, což považuji za nesmysl. To je negativní program. Měli bychom víc bojovat za naše myšlenky a cíle. Kvalifikací nejlepšího z nás by nemělo být to, že nejvíce mluví proti komunistům, ale že něco dělá a nese dopředu myšlenky.

EURO: Kvůli tomu ale není třeba rušit nic z onoho usnesení. ČUNEK: To usnesení vůbec rušit nechci. Ať platí. Ale jeho obsah pro nás musí být naprosto jasný, abychom se k němu nemuseli vracet na každém sjezdu a setkání. Zanechme negace a v zásadě planých řečí. Protože nakonec zjistíte, že když jde o posty jednotlivých lidí čili o jejich peníze, všichni poslanci napříč spektrem se dokážou domluvit a je jim úplně jedno, dal-li jim hlas ten či onen. Také pan prezident vzal komunisty zavděk. To je pak skutečně pokrytecké chování. Navenek budeme vyhlašovat boj proti komunistům a kdesi za paravánem se budeme domlouvat? To do politické kultury nepatří.

EURO: V lidoveckých kuloárech se říká, že Parkanová, Jílek i Karas jsou protagonisté kalouskovského křídla v KDU-ČSL, kteří mají za úkol podchytit různé kategorie delegátů. V Brně by se prý mohl opakovat scénář ze sjezdu v Ostravě v roce 2003, kdy široké portfolio kandidátů oslabilo Cyrila Svobodu a nakonec vyhrál Miroslav Kalousek. Souhlasíte? ČUNEK: Ne. Ten pocit nemám. Mohu vám říct, že tak to tentokrát nebude. Navíc kdybych byl zvolen, určitě dám delegátům předem najevo, za jakých podmínek budu dělat předsedu. Chápu delegáty, že mívají vnitřní pnutí sjednotit stranu tím, že dají hlas tomu a zároveň tomu. Říká se tomu vyvažování. Ale to stranu poškodí. Systém je pak nefunkční. Já delegátům včas sdělím, se kterými kolegy bych nerad spolupracoval. Pluralita názorů by ve vedení měla být, ale úspěchu nedosáhneme, když nabídneme opět to, co dosud. Znáte to, staré psy novým kouskům nenaučíte.

EURO: Jmenujete, koho byste nechtěl? ČUNEK: To řeknu až na sjezdu. Ale dotyční to jistě už vědí.

EURO: Na vsetínské radnici jste si možná mohl diktovat složení rady, ale jak chcete ve vrcholové politice dosáhnout, aby vám sjezd navolil oddané místopředsedy? ČUNEK: Já nežádám, aby ti lidé byli oddaní mně. Já chci, aby byli loajální ke straně.

EURO: Ale to o sobě říkají všichni. ČUNEK: Jenže pravda to není. Mnozí dělají svou politiku proti předsedově, aniž by se ho aspoň pokusili ovlivnit. Jistě je legitimní diskutovat o protinávrzích, ale pak se musí všichni shodnout a směr by měl být jeden. To neznamená, že předseda vždycky zavelí a všichni musí jít. Má se jako první dotázat, pak dá prostor diskusi a teprve poté zavelí a všichni mají jít za ním. Jakmile to nefunguje, straníci - někdy nevědomě, ale myslím, že mnohdy vědomě - partaj rozebírají zevnitř.

EURO: Kdyby vám sjezd navolil místopředsedy, které jste si nepřál, odstoupil byste z funkce? ČUNEK: Určitě bych se hned po volbě vzdal funkce, kdyby byli zvoleni ti, o kterých jsem přesvědčen, že nemohou vrátit straně image. Ale jsem přesvědčen, že většina delegátů ví, že se musí v KDU-ČSL něco změnit.

EURO: Jestliže se stanete předsedou, jste připraven přijmout křeslo ve vládě? ČUNEK: Nechci to teď vykřikovat do světa, je příliš brzy.

EURO: Můžete potvrdit spekulaci, že by mohlo jít o resort práce a sociálních věcí? ČUNEK: Resortů se to skutečně týká až ve třetí řadě. Nejdříve si musíme říct, zda se vůbec dohodneme s partnery o společné vládě, pak se jedná o programových cílech a teprve poté o tom, kdo jaký resort bude mít. Ale v každém případě bych chtěl dělat resort, kterému mohu rozumět. Ne ten, který by řídil mě.

EURO: Byl by pro vás jako ministr za KDU-ČSL akceptovatelný Miroslav Kalousek? ČUNEK: S panem Kalouskem jsem mluvil, nemáme vůbec žádné osobní animozity nebo nepřátelství. Mirek Kalousek by měl určitě hrát důležitou roli, někde angažován jistě bude. Zda ve vládě, nevím. Podle mne je však nejenom v lidové straně, ale i ve sněmovně nejlepším expertem na makroekonomiku.

EURO: Je pravda, že už po červnových volbách hledaly některé špičky KDU-ČSL Kalouskova nástupce? Už tehdy prý padalo vaše jméno. ČUNEK: Své jméno jsem po prohraných volbách zaslechl, ale bral jsem to spíš s úsměvem. V zásadě jsem o tom postu až do senátních voleb reálně neuvažoval. Až pak přijel sám vůz nabídky.

EURO: „Kontejnerová aféra“ vás zviditelnila. Byl to záměr? ČUNEK: Snad se tomu nedá v Praze ani věřit, ale na politiku se tak nedívám. Vnímám, že je třeba něco dělat. Měli jsme na radnici plán, že před volbami přestřihneme pásku na novém parkovišti místo zbořeného „domu hrůzy“. Chtěl jsem splnit slib, nevěděl jsem, budu-li znovu zvolen starostou. Ale stejně se to nestihlo včas.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Stal jste se jedním z oficiálních vyjednavačů KDU-ČSL o vládě. Budete trvat na tom, aby spolu s vámi byli v kabinetu i zelení? ČUNEK: Mou hlavní preferencí byly předčasné volby co nejdříve. To by vyčistilo vzduch. Jenže je to neprůchozí. Takže musíme zvažovat jinou variantu: čtyřkoalici. Ta by však měla fungovat po celé volební období. Její podmínkou musí být výrazně reformní kroky. Žádná vláda si zatím netroufla dělat reformy, protože by ztratila voličské hlasy. Tak ztraťme přízeň voličů nastejno. Za to nám mohou občané po volbách rozdat lepší karty.

EURO: A nebojíte se, že skončíte jako otloukaný nárazník mezi ODS a ČSSD? ČUNEK: Ne, to určitě ne. Kdybych cítil, že to tak je, a byl náhodou předsedou, do takové vlády nevstoupím.

  • Našli jste v článku chybu?