Menu Zavřít

Chudá Afrika je mýtus. Aliko Dangote buduje stát ve státě

25. 6. 2016
Autor: World Economic Forum via Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Ačkoli se před dvěma lety propadl žebříčkem nejbohatších lidí světa o 42 míst, jistě si nezoufá. Nigerijský miliardář Aliko Dangote je už dlouhá léta nejbohatším Afričanem. Letos se rozhodl pro další investice, díky kterým chce letět opět mezi špičky světového byznysu.

Ještě neschválená, ale zcela určitě klíčová Dangoteho investice směřuje do automobilového průmyslu. Společně se spolufinancujícími nigerijskými bankami chce Dangote ovládnout Peugeot Automobile Nigeria. Nahrávají mu problémy nigerijské vlády. Ta se kvůli snaze získat do rozpočtu chybějící finance rozhodla prodat 79,3procentní balík akcií, který prostřednictvím státní firmy AMCON v nigerijském Pegeutu ovládá.

Ačkoli ani jedna ze stran o částce nemluví, jistě jde o nemalý balík. A právě ten se mohl podepsat pod zhubnutí Dangoteho impéria, které se podle aktuálního žebříčku Forbesu proti roku 2014 snížilo o 10,5 miliardy dolarů.

O tom, že Dangote není na suchu, svědčí jeho další letošní plán. Během roku chce do petrochemického průmyslu a infrastruktury nalít 20 miliard dolarů. Investice mají za cíl zvýšit nezávislost impéria Dangoteho tak, aby byl zcela imunní vůči externím problémům.

Klíčovým investičním projektem je výstavba plynovodu. Ten chce v Nigérii postavit tak, aby směřoval přímo do jeho továren. Do plynovodu chce pumpovat vlastní plyn a počítá také se stavbou nových provozů na rafinaci ropy a cukru. „Pokud budeme mít vlastní plyn, produkce se bude zvyšovat a výrobní náklady se sníží,“ řekl výkonný ředitel Dangote Group Devakumar Edwin.

Mýtus o chudobě

Firma hodlá pro své potravinářské společnosti vyrábět také hnojiva. Stěžuje si totiž, že dodavatelé, které ve většině ovládá stát, neplní dohody a pravidelně selhávají při výrobě i distribuci.

Tím ovšem nechce shazovat Nigérii ani černý kontinent. Už dlouhá léta je známým propagátorem Afriky a zapojuje se také do politického dění. Představa chudé Afriky je podle něj absolutně hloupým předsudkem zbytku světa.

Pravdou však je, že sám Dangote toho o chudobě moc neví. V roce 1957 se narodil do zámožné rodiny, která hlad, nemoci nebo jiné problémy chudiny znala jen z médií. Jeho dědeček na přelomu 18. a 19. století založil jednu z nejúspěšnějších afrických farem na oříšky. Další podnikatelské aktivity rodiny se odvíjely od kapitálu, který měla k dispozici.

Politik podnikatel

Aliko Dangote po studiu vysoké školy s obchodním zaměřením v Egyptě založil vlastní firmu Dangote Group, do které začal včleňovat další aktivity podnikavé rodiny. Osudovým a nejúspěšnějším krokem jeho kariéry bylo zahájení vyroby a distribuce cementu. Oproti konkurenci uměl plout i ve vodách zahraničního byznysu a geniálně zvolil hlavní odbytiště svého cementu - Brazílii.

Lagos, hlavní město Nigérie I provoz v ulicích Lagosu pohání palivo dodané Dangoteho firmou.

Pokud se o některých boháčích v rámci PR mluví jako o skromných lidech, u Dangoteho to nemá cenu ani zkoušet. Hned po prvním úspěchu začal peníze rozhazovat. Skupoval desítky luxusních nemovitostí po celém světě. Vlastní třeba luxusní sídlo v americkém Aspenu.

Za jeho vzestupem byla přízeň vlády. Sám Dangote byl a dodnes je její významnou personou. Na počátku devadesátých let založil demokratickou stranu a vyhrál volby. Po tomto úspěchu si dal závazek, že vybuduje největší cementářskou firmu na světě. Díky obrovskému nerostnému bohatství a dobrým kontaktům se mu to i podařilo. Od roku 2008 zaměstnal ve společnosti neuvěřitelných 24 tisíc lidí jen v Nigérii. Dceřiné společnosti přitom otevřel v dalších 14 zemích.

Gatesův "kámoš"

Po úspěchu v betonářské branži se dal na potravinářství – založil vlastní cukrovar a ovládl s ním většinu afrického trhu. Následně začal rozšiřovat původní rodinné aktivity - distribuci ořechů, kakaa, bavlny a medu. S plantážemi souvisel i jeho vstup na textilní trh, když těžil z velkého množství vypěstované bavlny.

V Nigérii se pustil i do těžby ropy. Během posledních deseti let ovládl přístav v Lagosu, ze kterého distribuuje ropu do celého světa.

Korunu expanzivním choutkám nasadil, když se pustil do telekomunikačního byznysu. Kdo surfuje na internetu v Nigérii nebo v okruhu 10 tisíc kilometrů kolem ní, využívá s velkou pravděpodobností optické připojení vlastněné Dangotem. Nejbohatší černoch a Afričan se rád chlubí přátelstvím s Billem Gatesem. Ten prý obdivuje Dangoteho megalomanství a charitativní aktivitu. Pro jeho impérium v Nigérii pracuje několik stovek tisíc lidí. Je tak jednoznačně nejoblíbenějším politikem, podnikatelem i osobností této země.

bitcoin školení listopad 24


Čtěte také:

První a jediný. Tak chutnají miliardy „po nepálsku“

  • Našli jste v článku chybu?