Menu Zavřít

Chuť na akvizice

17. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Société Générale

PAŘÍŽ (tos) - Skupina Société Générale (SG) vykázala za rok 2004 nejvyšší zisk ve své dosavadní historii. K dobrým výsledkům přispívají stále více zahraniční akvizice. Nejsilněji, v průměru o 21 procent ročně, roste poslední roky divize retailového bankovnictví mimo Francii. Není divu, že koncern má chuť dále nakupovat a vstupovat na nové trhy. „Zajímají nás všechny otevírající se trhy. Na počátku se dělají nejlepší obchody,“ na otázky týdeníku EURO odpovídá Dider Alix, ředitel retailové divize SG a předseda dozorčí rady Komerční banky.

EURO: Investice SG do Komerční banky je výrazně největší z vašich akvizic ve státech EU mimo Francii. V nových členských zemích EU kromě Slovinska a ČR nejste zastoupeni vůbec. Máte ještě zájem o vstup například do Polska a Maďarska?
ALIX: Necítíme potřebu být přítomní ve všech zemích střední a východní Evropy. Litujeme, že nejsme zastoupeni v Polsku nebo Maďarsku. To ovšem neznamená, že jsme ochotni platit za vstup na tyto trhy neúměrně vysokou cenu, navíc v těchto oblastech není žádná zajímavá banka na prodej. V Polsku máme zastoupení, které se zabývá pouze podnikovým a investičním bankovnictvím. Z hlediska akvizic nás ale zajímají i trhy, kde již jednu banku máme, ale náš tržní podíl je malý.

EURO: SG je vedle skupiny UniCredit jediným globálním hráčem v tuzemském bankovnictví. Jaký osud předpovídáte menším skupinám, jako KBC a Erste? Myslíte, že je někdo koupí? Je některá z těchto skupin zajímavá i pro SG?
ALIX: Nejsem si jist, jestli tyto skupiny sami sebe považují za malé. Myslím, že i KBC je významná, a nemyslím, že akcionáři zvažují její prodej. Kdyby zítra došlo k fúzi SG a KBC, tak by to asi vedlo k problémům na českém trhu. Ovšem vždy, když dojde k alianci, tak to někde způsobí potíže.

EURO: V souvislosti se špatnou kondicí bank německých a dobrou výkonností francouzských se často mluví o přeshraničních fúzích. Jak bude podle vás vypadat evropské bankovnictví za tři až pět let?
ALIX: Aby došlo k přeshraničním aliancím, potřebujeme, aby země harmonizovaly své daňové systémy. Řekl bych, že je jednodušší změnit bankovní návyky klientů v Česku, Polsku nebo Maďarsku než změnit bankovní zvyky zákazníků v Německu nebo Francii. Domnívám se, že pro akcionáře a analytiky je přeshraniční fúze méně zajímavá než ta na domácím trhu. Proto je podle mého obtížné předvídat přeshraniční spojení. Udělá-li ale některá banka tento krok udělá jako první, půjde to pak již rychle. Problémem ovšem zůstává přesvědčit velké akcionáře a analytiky, že pro ně je dobré, když vnikne takováto mezinárodní banka. Těžko říci, zda k tomuto vývoji dojde za rok, tři nebo pět. To dnes nikdo neví.

EURO: Deklarujete velmi silně zájem o expanzi do Číny a Turecka. Jsou některé další regiony pro SG prioritní?
ALIX: Zajímáme se o hodně zemí. Dnes třeba Ukrajinu, zítra Bělorusko, pozítří Kazachstán. Tam všude jsou velké možnosti dalšího rozvoje. Anebo, když se podíváme z jiné strany, oblast středomoří, tam máme jasný zájem v Egyptě. Až se jednou otevřou, budou zajímavé i Libye nebo Sýrie. V případě všech míst, o kterých hovoříme počítáme s českými manažery, kteří by nám měli pomoci SG se tam.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Proč počítáte s Čechy?
ALIX: Mluví rusky a navíc s námi pracují již více než čtyři roky, takže jsou zvyklí na standardy SG. Můžeme je proto vyslat bez obav do dalších regionů.

  • Našli jste v článku chybu?