Když si člověk přečte reakci Číny na protesty provázející návštěvu prezidenta Si Ťin-pchinga, jakoby se přenesl do zatuchlých let komunismu. Prý jde o „skryté nepřátelství v české společnosti“ a projevy nesouhlasu má na starosti „hrstka sabotérů“. Reakce z české strany? Jedenadvacet čestných salv pro čínského prezidenta a výsměch hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Úplně stejně působí, když společnost CEFC, která stojí za tuzemskými akvizicemi, rozesílá do vybraných českých médií dopisy, kde upozorňuje, že pokud bude spojována i nadále s čínskou vojenskou rozvědkou, můžou hrozit žaloby. Důležité je říci, že to není výmysl tuzemských novin, o vazbách firmy psala už v minulosti zahraniční média. Firmu mimochodem právně zastupuje kancelář Pokorný, Wagner & partneři, jejímž hlavním partnerem je kamarád premiéra Sobotky Radek Pokorný.
Sinolog Martin Hála také upozornil na profesora Š´ An-pin z Univerzity Čching-chua, který se účastnil nedávného semináře v poslanecké sněmovně. Na svém blogu profesor píše o čínském modelu globalizace.
„Mezi běžné obyvatele západních zemí naše externí propaganda nepronikla, a byla dokonce tamějšími politiky dezinterpretována jako „čínská hrozba“. Proto musíme korigovat svůj přístup a zaměřit se „na východ“,“ píše profesor. Podle všeho se jeho slova plní.
Číny není třeba se bát, ani není fér strašit hvězdami na její vlajce. Jen je potřeba si její kroky dávat do kontextu a nehrát roli naivního a poslušného krtečka. Nepříjemné pravdy se nesmí zamlčovat, tak jako to my v Česku rádi děláme. Free Tibet.
Čtěte také: