Menu Zavřít

Chybí nám více důvěry

21. 5. 2003
Autor: Euro.cz

České prostředí se pozvolna kultivuje

Informační technologie se v posledních letech pohybovaly jako na horské dráze. Přestože českého prostředí se tato projížďka fakticky příliš nedotkla, zmenšila se chuť lidí v sektoru zakládat nové společnosti. To už ale nějakou dobu neplatí a IT se staly oborem jako každý jiný. Nové firmy vznikají a orientují se stále výrazněji na poskytování služeb. Jednou z nich je i Vairon Consulting, jež byla založena loni. Zabývá se konzultacemi a poskytuje oponentní posudky k tématům, která se týkají výpočetní techniky. Zatím je to malá společnost s dvaceti zaměstnanci. S jejím technickým ředitelem a místopředsedou představenstva Lubošem Tesařem se týdeník EURO sešel nad šálkem kávy, abychom si popovídali o tom, jak je těžké rozjíždět firmu v oboru, co všechno patří pod pojem vzdělanosti a kam míří české podnikatelské prostředí.

EURO: Není ve vašem oboru velkým rizikem založit společnost orientovanou na poskytování služeb, které jsou oproti prodeji hardwaru přece jen méně „konkrétní“? TESAŘ: Může to tak vypadat, protože na konzultantské služby si nesáhnete a nevíte, jestli zrovna o ty vaše budou zákazníci stát. Výhodou je, že ačkoli funkce hardware ve své podstatě zůstávají stejné, nový software vyvolává potřebu dalších nových služeb. Firma si zaplatí program nebo službu, nechá si vyškolit zaměstnance a někdo jí software instaluje a nakonfiguruje. Za rok za dva však přijde upgrade a je potřeba proces opakovat znovu. Zaměstnanci jsou sice vyškolení, avšak na starou verzi. Potom je otázkou, jestli společnost takovou situaci raději nevyřeší formou outsourcingu a nenajme si někoho, kdo to za ni udělá. Vývoj softwaru tak generuje potřebu dalších služeb a konec tohoto procesu není v dohledu.

EURO: Co je při zakládání firmy v oboru nejnáročnější? TESAŘ: Není jednoduché sehnat ty správné lidi, kteří své práci opravdu rozumějí. Pokud na začátku máte představu o trhu, potřebné znalosti a znáte ty správné lidi, založit společnost netrvá dlouho. My klademe důraz na to, aby naši zaměstnanci byli certifikovaní a fundovaní. A to nejen v IT, ale i v oblastech, kde působí naši klienti, což je třeba v bankovnictví, kde pracujeme pro Komerční banku či Konpo, nebo v telekomunikacích.

EURO: Poskytujete služby také firmám, které používají Linux? Jak vidíte jeho budoucnost? TESAŘ: Jako firma s ním samozřejmě pracujeme a lidi na to máme, není to však naše základní parketa. O Linuxu mnoho lidí hovoří jako o platformě budoucnosti, protože vzniká na bázi otevřeného zdrojového kódu (open source). Linux si už vybudoval takovou pozici, že jej firmy využívají. Zatím sice mezi zákazníky nemá image naprosto spolehlivého produktu, ale v této oblasti v současnosti probíhá největší vývoj - IBM mu totiž nedávno vyhlásila podporu. Pro koncového uživatele přesto bude podle mého názoru dominovat nadále Microsoft, protože ten Linux do tohoto segmentu jen tak nepustí.

EURO: Co pro vás znamenalo vytvoření ministerstva informatiky? TESAŘ: V první chvíli mi to připadalo jako pozitivní krok, protože tato oblast má mnoho problémů, a pakliže se jim někdo bude věnovat, je to jedině dobře. Nicméně si nemyslím, že informační technologie potřebují nějakou speciální politickou podporu. Spíše bych přivítal důraz na vyšší informovanost a vzdělání v této oblasti a nejen v této oblasti. Ještě nějakou dobu totiž budeme doplácet na to, že se v současné době vzdělání nevěnuje tolik pozornosti a výpočetní technika je jeho součástí.

bitcoin_skoleni

EURO: Jaké čekáte změny po vstupu do Evropské unie? TESAŘ: V našem oboru nebudou změny tak velké.V Česku působí všechny světové firmy a omezení nebo bariéry, které by bylo potřeba uvolnit, také neexistují. Negativem je to, že bude větší šance pro hodně lidí odcházet za prací do Evropy a bohužel odejdou ti nejlepší, ale s tím se nedá nic dělat. Musím říci, že v uspořádání Evropské unie se mi spousta věcí nelíbí, avšak vstup by měl urychlit kultivaci společenského a podnikatelského prostoru u nás, a to je hlavní důvod, že jsem pro naše členství v EU.

EURO: Kultivace souvisí třeba také s podobou veřejných soutěží, jejichž průběh je v Česku občas podivný. Máte s nimi nějakou zkušenost? TESAŘ: Řekl bych, že přibývá tendrů, kde se vybírá podle nějakých zkušeností a kvality nabídky. Člověk nevidí do jejich zákulisí, pokud je nevypisuje sám, takže nevím, jaký je podíl těch řádně proběhnuvších. Mám však pocit, že směrem ke zvyšování počtu korektních tendrů, jsme se již jako společnost vydali. Nedávno jsem četl článek, o tom, že ekonomická úspěšnost celé společnosti je dána tím, jak moc si v ní lidé důvěřují. Je-li společnost svázána spoustou pravidel, všechno trvá daleko déle a musí být pětkrát potvrzeno smlouvou, než se to uskuteční. Režie takové společnosti je potom zákonitě vyšší. Tam, kde si lidé věří, jsou procesy podstatně jednodušší. V Česku to chvilku tak vypadalo, ale potom se ukázalo, že pravidly sešněrovaní být musíme. Já doufám, že fáze postupného uvolňování není příliš vzdálená.

  • Našli jste v článku chybu?