Tradiční český výrobce zámků FAB vykročil do 21. století sebevědomě. Jen za poslední tři roky investoval do vývoje technologií 35 milionů korun, což pomohlo stvořit například ENTR, chytrý zámek odemykající se otiskem prstu. Assa Abloy, která dnes závod vlastní, sází na technologie a buduje koncept chytrých domácností. „V USA jsme rozjeli projekt doručování zásilek až za práh dveří. Kurýr dostane k elektronickému zámku domu jednorázový přístupový kód,“ popisuje Martin Šedivý, ředitel české pobočky Assa Abloy.
* Do Česka dorazil fenomén chytré domácnosti. Podle průzkumu, který zpracovala agentura Ipsos, 39 procent dotázaných alespoň jedno chytré zařízení vlastní nebo o koupi uvažuje a dalších 42 procent koupi plánuje. Co to znamená pro vás coby největšího světového dodavatele inteligentních zámků a zabezpečení?
Pro nás je to trend budoucnosti. Původní páteřní byznys našich zakládajících společností ASSA a Abloy je zámečnictví, ale v posledních deseti letech daleko větší důraz získává elektromechanika a mechatronika. Na palubu jsme také proto přibrali společnost Yale se 175letou tradicí, která má velmi blízko k chytrému bydlení. Její koncept Yale Smart Living spočívá v inteligentních kamerových systémech či bezdrátových alarmech. Mileniálové, kteří plánují vlastní bydlení, chtějí jednoduchou montáž i demontáž. Potřebují si zařízení odnést při stěhování, chtějí využívat aplikace pro chytré telefony. Investujeme také do toho, aby naše systémy bylo možné využít třetí stranou, například do kompatibility s ubytovací platformou Airbnb a dalšími.
* Akvizice společnosti August, která se specializuje na aplikace pro chytré domácnosti, s tím souvisí.
Byla to znovu sázka na koncept chytrých domácností. V Americe už běží projekt doručování zásilek za práh domu. U obchodníka objednáte zboží, které přiveze kurýr s kódem pro jednorázový přístup do vašeho bytu. Je možné sledovat přes kamery, jak zásilku uložil. Podobný princip testujeme s automobilkou Volvo i u kufrů zaparkovaných aut.
* Řešení Assa Abloy pro ovládání dveří získalo před časem prestižní architektonické ocenění Iconic Awards. Vnímáte design jako konkurenční výhodu?
Ano, jak v segmentu B2C, tak v B2B. Vloni jsme uvedli zcela novou sérii dveřních zavíračů pro komerční sektor, ať už jde o chytré administrativní budovy, hotely, nebo nemocnice. Nový design, vyvinutý a navržený ve spolupráci s architekty a projektanty, maximálně vyhovuje posledním trendům v architektuře. Spolupracujeme s celou řadou prestižních designérů.
*Jak bude vypadat zabezpečení v budoucnosti?
Assa Abloy za posledních deset let investovala přibližně 5,5 miliardy korun do inovací a má vývojové zázemí na několika místech planety. Tým, který se inovacím věnuje, dnes čítá přibližně dva tisíce osob. Opět jsme u toho, jak se v našem oboru přechází od mechaniky k chytrým řešením. Například v roce 2008 elektromechanická řešení činila zhruba třetinu, o deset let později už je zastoupena více než 55 procenty.
* Ve výrobním závodě v Rumunsku jste nasadili deset robotů. Jak je na tom s automatizací vaše česká pobočka a v čem tkví výhody robotizace?
V Česku máme jednu z nejprestižnějších továren v rámci skupiny Assa Abloy. Do Service Excellence Centra v Rychnově nad Kněžnou jsme jen za poslední tři roky investovali kolem 35 milionů korun. Robotizace je směr, kterým se chceme v budoucnu ubírat. Rizikovou nebo rutinní lidskou práci budou roboty nahrazovat, což pomůže i celkové efektivitě výroby.
* Jak se daří rychnovské značce FAB? V poslední době například představila systém ENTR, který umožňuje odemykání pomocí otisku prstu.
To je jedna z inovací, která se týká budoucí náhrady tradičního mechanického uzamykání. Oproti roku 2016, kdy jsme se systémem ENTR začínali, jsme nyní na trojnásobku prodejů.
* Fenoménem budoucnosti je BIM, softwarové prostředí, kde se scházejí všechny podklady pro stavební projekty. Jak funguje váš vlastní nástroj Assa Abloy Openings Studio?
Naše aplikace pracuje jako plugin do BIM. Setkala se s velkým úspěchem, vloni jsme akvírovali 22 předních projekčních kanceláří. Díky Openings Studiu lze specifikovat dveře, zárubně a další prvky do 3D modelu. Neustále rozšiřujeme databanku dveřních sestav, kterou projektant používá při plánování dané budovy. Jednoduchost je v tom, že jakákoliv změna se automaticky propíše do samotného projektu.
Původní byznys společností Assa a Abloy je zámečnictví. V poslední době však získává větší důraz elektromechanika a mechatronika.
O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz