* > Letos uplynulo 100 let od přijetí českého elektrizačního zákona. Energetika během té doby prošla neuvěřitelným vývojem. Co očekávat v následujících letech?
Jednoznačně se budeme posouvat k chytrým sítím, bez kterých se v budoucnu neobejdeme. Budeme řešit velká témata jako akumulaci elektřiny, masivní nástup elektromobility, kybernetickou i fyzickou bezpečnost sítí a také fakt, že bude přibývat zákazníků, kteří nebudou energii ze sítě jen odebírat, ale také ji produkovat. To dramaticky mění tradiční uspořádání, kdy elektřina „tekla“ jen jedním směrem - od výrobce ke spotřebiteli. Všem těmto změnám se musíme přizpůsobit a být na ně připraveni, aniž bychom jakkoli ohrozili stabilitu dodávek elektřiny. To bez digitalizace, chytrých sítí a jejich dynamického a přesného řízení není možné.
* > Chytrou síť ale nejde vybudovat přes noc. Kdy se dostaneme do stavu, kdy distribuce elektřiny bude opravdu „smart“?
S kolegy říkáme, že správa distribuční sítě je nikdy nekončící práce. Jen letos jsme realizovali bezmála šest tisíc investičních staveb, dokončili jsme několik nových rozvoden, kde jsme použili nejmodernější technologie, nasadili jsme nový dispečerský systém, který nám umožňuje lepší a přesnější řízení sítě, „zakruhováváme“ města - jinými slovy kabely nebo dráty do obcí vedeme z více směrů, abychom zvýšili bezpečnost dodávky v případě kalamit. Kde je to možné a žádoucí, vyměňujeme venkovní vedení za kabelové, posilujeme kapacitu sítě, aby v budoucnu obstála vyšším nárokům na odběr elektřiny. Takže síť je bez pochyby rok od roku chytřejší, ale vyžaduje to nejen čas, ale i nemalé investice, podmíněné navíc důkladným plánováním, kde musíte počítat s mnoha proměnnými, protože síť musíte dimenzovat tak, aby obstála i za dvacet let.
* > Kolik peněz do distribuční sítě investujete?
Výše investic se každoročně pohybuje mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Každá částka navíc je dobrá, proto nesedíme s rukama v klíně a snažíme se být v tomto směru aktivní. Výsledkem je třeba projekt Acon, kdy jsme společně se Západoslovenskou distribuční získali od Evropské komise prostředky ve výši 91,2 milionu eur. Umožní nám to masivně zavádět inteligentní technologie a zkvalitnit dálkové řízení sítí. Jak jsem říkal, nároky na distribuční síť se zvyšují, stejně jako naše závislost na elektřině, bez inovací a chytrých technologií se neobejdeme. Ale nejde jen o výši investic, nýbrž i o jejich efektivitu.
* Když jsme u těch chytrých technologií, tak Česká republika je jedna z mála zemí EU, které se doposud nerozhodly pro celoplošné pokrytí takzvanými smartmetery. Jak se na toto téma díváte vy?
Je jen otázka času, kdy smartmetery dorazí ve velkém i do České republiky, proto nyní chystáme pilotní projekt s 25 tisíci chytrými měřiči. Budeme je instalovat na různých místech v rámci našeho distribučního území. Cílem je vyzkoušet si, jak technologie bude fungovat v různých podmínkách v praxi, proto jsme vybrali lokality, kde je třeba větší koncentrace lidí na jednom místě nebo je tam slabší internet. Smartmetery umožní využívat celou řadu nových možností a nabízet nové produkty, třeba dynamické tarify. Díky tomu se ještě více rozšíří systémy chytrých domácností, kde si uživatel bude moct nastavit automatické vypnutí či spuštění spotřebiče podle aktuálního zatížení sítě, a tedy ceny za elektřinu. Výhledově budou mít klienti v chytrém mobilu aplikaci, kde uvidí, jak se vyvíjí jejich osobní spotřeba elektřiny, budou moci identifikovat energeticky náročné spotřebiče, a tak jednoduše hledat možné řešení pro úspory.
* Liší se z pohledu distributora potřeby domácností a firem?
Potřeby obou segmentů jsou v zásadě podobné, ale způsoby, jak vyřešit jejich požadavky a očekávání, mohou být různé. Domácnosti i firmy chtějí využívat elektřinu, kdykoli budou potřebovat, tedy v podstatě nepřetržitě. Společné mají i to, že jejich energetické nároky se zvyšují a čím dál častěji vystupují nejen v roli odběratele, ale i výrobce elektřiny. Firmy jsou samozřejmě náročnější na výši odběru a kvalitu elektřiny, to platí zejména u velkých provozních společností, které mají robotické výrobní linky citlivé i k minimálním poklesům elektřiny, jež běžný uživatel vůbec nezaznamená. Naše dceřinka Local Energies vymyslela a realizovala unikátní ultrakapacitor, který umožňuje tyto krátkodobé poklesy překlenout. Jde o vůbec první průmyslovou instalaci této technologie v Evropě. Během pilotního provozu ve Škoda Auto už zařízení na robotické lince v lakovně pokrylo více než 60 mikrovýpadků, které dříve vedly k zastavení celé linky, a tím i k citelným finančním ztrátám. •