I n f o r m a č n í t e c h n o l o g i e
Dvě největší společnosti vyrábějící spotřební elektroniku se spojily s počítačovou firmou Sun Microsystems, aby vytvořily alianci, která se zaměří na vývoj a výrobu nové generace elektronických zařízení. Ty budou prostřednictvím internetu komunikovat nejen s lidmi, ale také mezi sebou.
Americký deník The New York Times v lednu informoval o tom, že Royal Philips Electronics, Sony Corporation a Sun Microsystems plánují spojit dva vyvíjené softwarové systémy, čímž chtějí vytvořit globální síť sahající od ložnice až po firemní počítačová střediska. Na tuto síť by měly mít přístup přístroje, jako televizory, rádia a videorekordéry, a jejím prostřednictvím by také mohly být řízeny.
Základ nové komunikační sítě tvoří technologie Jini, kterou společnost Sun Microsystems vyvinula na základě svého převratného programovacího jazyka Java. Jini umožňuje sestavit software vhodný pro síť, na níž je napojeno mnoho různých přístrojů, nejen počítačů. Technologie funguje tak, že každý připojený přístroj může informace přijímat a předávat je jiným připojeným zařízením.
Technologie Jini bude podle dohody všech tří stran zkombinována se systémem Home Audio Visual Interoperability (HAVI), který vyvinulo konsorcium vedené společnostmi Philips a Sony. Výsledkem by měla být síť, která uživatelům umožní například z dovolené, tedy ze vzdáleného místa, naprogramovat videorekordér nebo digitální videodisk a nahrát v televizi vysílaný pořad.
„Je to velice dobré spojení, citují The New York Times Mike Claryho, který vede v Sun Microsystems projekt Jini. „Budeme schopni nabídnout zákazníkům mnoho nových služeb, tvrdí Clary.
Spojení dvou elektronických gigantů se společností, která vyvíjí internetová zařízení a software, vytváří alianci dost silnou na to, aby dokázala konkurovat společnosti Microsoft v boji o standardy budoucích softwarových trhů.
Microsoft dnes ovládá trh s osobními počítači prostřednictvím svého operačního systému Windows, ale to mu nestačí. Vůdčí osobnost Microsoftu Bill Gates už před lety prohlašoval, že firma se musí zaměřit i na nově se rozvíjející komunikační trhy. Letos v lednu na elektronickém veletrhu v Las Vegas Microsoft představil systém nazvaný Universal Plug and Play, který sleduje podobné cíle jako Jini. Velké počítačové firmy, jako Compaq Computer, Dell Computer a Hewlett-Packard, už oznámily, že systém Microsoftu podporují. Společnost miliardáře Billa Gatese dále usiluje o vytvoření aliance se společností Intel a několika výrobci osobních elektronických zařízení, kteří by přijali standard známý pod názvem Home Application Program Interface. I ten by měl propojit osobní počítače a výrobky spotřební elektroniky.
Jini i Universal Plug and Play se sice snaží o stejnou věc - chtějí umožnit svým zákazníkům, aby mohli téměř vše ve své domácnosti ovládat na dálku, například digitální kamery, ventilaci - ale každá z těchto technologií však podle The New York Times reprezentuje jinou filozofii.
Microsoft vyvíjí systém, jemuž bude vévodit centrální osobní počítač, který má ovládat vše od spoření energie až po nahrávání telefonních vzkazů a objednávání videonahrávek.
Naproti tomu aliance Jini-HAVI usiluje o vytvoření radikálně decentralizovaného systému, v němž chybí ústřední bod a centrem se stává samotná síť. V systému Jini-HAVI tedy bude moci zákazník ovládat svá elektronická zařízení nejen pomocí počítače, ale bude moci používat „jen televizor nebo zařízení vyrobené přímo jako dálkový ovladač. „Se systémy Jini a HAVI pokládáme základy nových zařízení a dále umožňujeme svým zákazníkům ovládat jejich přístroje tak, jak si vyberou, vysvětluje postup aliančního konsorcia Eddy Odijk, který má ve společnosti Philips na starosti vývoj nových systémů.
První vážnou bitvou o zákazníky mezi společnostmi vyrábějícími osobní počítače a firmami zaměřenými na výrobu spotřební elektroniky lze očekávat v souvislosti s vývojem nové generace takzvaných internetových přístrojů. Největší americká kabelová televizní společnost Tele-Communications Inc.(TCI) hodlá ještě letos zahájit vysílání interaktivní televize. Microsoft, Sun Microsystems i Sony soutěží o to, který software si TCI nakonec vybere a přijme jako standard pro své internetové přístroje.