Sofistikované mobilní telefony s operačním systémem a velkou pamětí s sebou přinášejí i zvýšená rizika.
Mobilní telefony se stávají objektem zájmu „podsvětí“. Uvědomují si to i sami majitelé chytrých přístrojů. Společnost McAfee provedla průzkum mezi uživateli a zjistila, že největší obavy mají z mobilního spamu (nevyžádané pošty), podvodů se zvýšenými účty za telefon, možnosti ztráty důležitých informací z paměti mobilu a bezpečnosti mobilního bankovnictví.
Zatímco v Česku jsou obavy především díky dosavadnímu relativnímu bezpečí menší, v zahraničí se s útoky setkalo přes 80 procent mobilních operátorů. I kvůli těmto zkušenostem jsou tamní uživatelé opatrnější, či si rizika alespoň uvědomují. Problémem je „mobilní zločin“ především v technologicky nejrozvinutějších zemích, jako jsou například Japonsko nebo USA.
Zatímco e-mailovou komunikaci ovládl spam z 90 procent, u mobilů je teprve na vzestupu. Podle McAfee se s nevyžádanými reklamními zprávami setkalo celkem 39 procent uživatelů. Nejhorší situace je v Japonsku, kde až čtvrtina uživatelů mobilů dostává spam denně. Podobné výsledky přinesl i dotaz na osobní zkušenost s virovou infekcí v mobilu. S tou se setkalo přibližně deset procent dotázaných. V Japonsku však nákazu virem zakusila čtvrtina uživatelů.
Z menších obav plyne i nižší úroveň osobní bezpečnosti uživatelů mobilních telefonů. Při používání internetu nějakou ochranu využívá už prakticky každý uživatel. Naproti tomu mobily nechrání před útoky téměř nikdo.
Podle McAfee nepoužívá žádný bezpečnostní software 79 procent lidí a dalších 15 procent si tím není jistých. Zčásti je to způsobeno tím, že volající spoléhají na ochranu ze strany svého operátora. Více než polovina dotázaných proto tvrdí, že funkce zabezpečení by měly být na mobilech předinstalovány přímo operátorem jako součást smlouvy. Zhruba stejný podíl respondentů také předpokládá, že operátoři nesou za jejich bezpečí hlavní zodpovědnost.