Zatímco ministr vnitra Milan Chovanec chce po policejním prezidentovi vědět, jestli opravdu muselo nastoupit 130 ozbrojených policistů proti 30 squatterům a celá ta paráda musela stát čtvrt milionu korun, třeba takové ministerstvo kultury má už pomalu ve věci jasno.
Nejde o zásah samotný, ale o princip toho, jestli může soukromník beztrestně nechat chátrat usedlost, jejíž kořeny sahají do 14. století, a nikdo mu v tom nesmí zabránit. A kdyby chtěl, lze si na něj za státní útraty pozvat policii, která mu vyjde rychle a ráda vstříc.
Přečtěte si aktuální rozhovor s Arnoštem Novákem o anarchismu a squattingu: Nebezpečí levicového terorismu je umělá bublina
Už dost dlouho se rodí nový zákon o památkové péči. Jeho úvodní podoba obíhá úřady a jedna věc i přes průběh připomínkového řízení zůstává nezměněna. Je to dost důležitý paragraf (pro fajnšmekry - má číslo 69). Zjednodušeně řečeno říká, že pokud se majitel nestará o kulturní památku, bude možné mu ji vyvlastnit do majetku státu. A hotovo.
Samozřejmě, bylo by naivní si myslet, že to bude raz dva hotové, nebo že stát má na záchranu památek dost peněz. Ale dává to odpověď na otázku, jestli je soukromý majetek za všech okolností nedotknutelný. A také je to motivace pro soukromé vlastníky, kteří si myslí, že památka je developerská příležitost.
Čtěte další eurokomentáře: