Generální ředitel Wrigley Europe říká, že by se měl golf více popularizovat
Kde jste se poprvé seznámil s golfem ?
Ve firmě. Můj šéf je vášnivým golfistou. Moje žena mi pak chtěla připravit překvapení a jako dárek k narozeninám mi věnovala několik golfových lekcí s opravdovým profesionálním trenérem. Byl jím Pavel Nič v Motole. Pak už to se mnou šlo jako s každým, kdo golfu propadne. Začal jsem pilně trénovat a zajímat se o golf především jako o sport. Jako kluk jsem hrál slušně hokej, a tak pro mě sportovní disciplína nebyla žádnou neznámou. Začal jsem hrát turnaje a po roce jsem měl HCP asi dvacet, za další dva roky pak deset. V současné době mám sedm. Myslím si, že největší skok jsem ale udělal v začátcích, tedy z HCP 36. Musím dodat, že i přes svůj single HCP se stále necítím být dobrým golfistou.
Pracoval jste dva roky v USA. Ovlivnilo to vaše golfové myšlení?
Samozřejmě. V Americe jsou lepší podmínky, skvělá organizace, víc profesionálů a i ve velkých městech je velmi snadný přístup na driving range. Velkou výhodou je, že můžete hrát celý rok. Žil jsem v Chicagu a tam je velmi blízko třeba na Floridu nebo do Mexika. Řekl bych, že z velké části toho, co v golfu umím a jak se na něj jako na sport dívám, vděčím Americe. Viděl jsem také, jak nezanedbatelnou roli hraje golf ve společnosti.
Domníváte, že některé z vašich zkušeností jsou přenosné?
Bylo by velmi příjemné vidět, že se golf rozvíjí trochu rychleji. Myslím, že by zde mohla sehrát pozitivní roli i naše golfová federace, která by mohla sama začít stavět hřiště, shánět granty nebo spolupracovat s ministerstvem, které pak dává na zušlechtěnou půdu úlevy. Je přece daleko příjemnější procházet se po golfovém hřišti než po poli, které někdo nechal ležet ladem. Že má naše firma o sport a spolupráci opravdový zájem, dokazujeme tím, že do něj investujeme nemalé prostředky. Letos jsme uspořádali již druhý ročník Wrigley Cupu a musím říct, že to pro nás má i neocenitelný společenský význam.
Existuje podle vás rozdíl mezi společenským a sportovním golfem?
Určitě! Vaše výkonnost je ale stanovena velmi přesně handicapem. Záleží tedy pak na každém hráči, jestli se rozhodne hrát ryze sportovní turnaj, nebo se chce jít jen pobavit. Tam ovšem musí počítat s tím, že jeho výkonnost může jít dolů, protože nemá na hru dostatek klidu a mnohdy hraje se spoluhráči, kteří se mohou ve výkonnosti pohybovat úplně jinde. Je zde také otázka dnes tolik diskutovaných canon–startů, s nimiž má řada ryze sportovních zastánců hry problém a společenským setkáním při golfu naopak vyhovují.
Jakou máte silnou a slabou golfovou stránku?
V současné době pracuji na vylepšení švihové techniky. Navštívil jsem také Ledbetter Academy ve Španělsku, kde se technikou podrobně zabývají. Je velmi důležité, pokud nemáte právě svůj den udržet správnou koncentraci. Obecně silná stránka je moje vůle - to, co chci dokázat. Slabá stránka může být někdy i mentální aspekt, a to koncentrace. Není nic převratného, co mi říkal jeden profesionál v Americe. Je třeba si uvědomit, jaký golf dnes hrajete. Sportovní, nebo společenský. Potom se přestanete rozčilovat a golf se pro vás stane opravdovou zábavou.
Máte pro golf v Čechách nějaké přání?
Chci, aby se ještě více popularizoval. Bylo by příjemné vidět vyrůstat také veřejná golfová hřiště, a tím golf zpřístupnit pro širší vrstvy lidí. Golfová federace by v tom mohla sehrát roli průkopníka. Bylo by skvělé vidět v Čechách opravdové golfové profesionály. Nemám na mysli jen hráče, ale všechny lidi, kterým golf poskytl nejen obživu, ale nalezli v něm také smysl života. Federace zcela právem kritizuje pokleslou morálku a znalost pravidel některých lidí při hře, ale je třeba hledat příčinu, a tu pak společně odstranit.