Na trh s benzinem se mají vrátit rezavé jézeďácké výdejny
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zřejmě vycítil, že by mohl mít problémy s přesvědčováním vlastních úředníků při předkládání novely, která znečistí už fungující zákon o pohonných hmotách. A tak udělal krok hodný Járy Cimrmana: předlož si zákon sám, obhaj si ho a spolu s věrnými a lhostejnými poslanci i odhlasuj. Říman tím udělal i pionýrský průlom do parlamentní praxe, kdy poslanecké návrhy zákonů byly vyhrazeny především opozičním poslancům či problémům stiženým nezájmem exekutivy. Předložit sněmovně poslanecký návrh jako ministr, jenž předmětnou oblast spravuje, je rekord, který, věřme, už nebude nikdy překonán.
Římanova novela vytáhla z propadliště dějin na světlo Boží „pumpy nepumpy“. Tedy zařízení na prodej pohonných hmot, která nesplňují ani základní zákony a vyhlášky na ochranu vod, ovzduší, bezpečnosti práce, požární předpisy a tak dále. Původní zákon už „pumpy nepumpy“ vyloučil z provozu na konci minulého roku. Kdo chtěl pohonné hmoty dále prodávat, musel svoje výdejní zařízení uvést do souladu s legislativou. Měl na to dost času, od června 2006 do konce roku.
Ještě vážnějším argumentem proti zbytečné novele je fakt, že zákon v podstatě žádné nové povinnosti pumpařům nestanovil. Pouze je shrnul. Buď tím, že je přímo převzal z jiných zákonů, nebo pro pohonné hmoty specifikoval ustanovení, která dále zůstala v původních předpisech. Nejvýznamnější změnou zavedenou tímto zákonem byly několikanásobně zvýšené sankce za nedodržování norem. A tak zatímco ještě v březnu hrozila za poškozování životního prostředí nebo zdraví lidí na nepřizpůsobených pumpách tvrdá paleta postihů, s požehnáním Římanovy novely budou moci klidně beztrestně ukapávat do prostředí.
Vlasy si teď rvou všichni pumpaři z českých dvorečků, kteří uvěřili v obrat ke standardním poměrům a svá nevyhovující čerpací zařízení zlikvidovali. Pro „pumpaře nelumpače“ začíná nový žír, který je třeba využít, protože skončí 31. října. I Římanova blahosklonnost ke špindírům musí mít konec.
Rozvolnění zákona nejvíce zužitkují jézeďáčtí pohrobci, kteří od ledna využívají různá pofidérní stará čerpací zařízení na základě takzvaného Papežova paragrafu, vpašovaného už do zákona. Zavedl status výdejen paliv pro vlastní potřebu, jejichž vlastníci si s pohonnými hmotami opravdu mohou dělat, co chtějí. Třeba jezdit na ruskou naftu s desetkrát větším obsahem síry, než dovoluje česká norma. A místo aby byl tlak i je přinutit k bezpečnému provozu podle zákona, dostávají naopak možnost prodávat benzin a naftu i navenek. Až to skončí, budou dále poškozovat životní prostředí jako výdejny.
To všechno jsou kroky, které narušují rovnou hospodářskou soutěž. Každý, kdo postavil řádně zkolaudovanou čerpací stanici, musel vynaložit nemalé finanční prostředky na to, aby splňovala předpisy. A teď mu na blátivém dvorečku budou konkurovat Římanovi osobní chráněnci, kteří budou z archiválních nádrží a stojanů jenom dojit zisky.
Je neuvěřitelné, že na obranu proti těmto ušmudlaným hospodářským protekcím nevystoupil žádný z pravicových ochránců volné soutěže. A kde se krčilo šest zelených poslanců, když šlo o zákonem plánované znečišťování vod, ovzduší, zvýšení rizik požárů a kdovíčeho ještě? Tak má snad vypadat koaliční politika, když se jeden z ministrů utrhne a prosazuje něco, co by neprošlo diskusí ani na vlastním ministerstvu? V mlčení strnula i sociálnědemokratická opozice. Poslanci demokratických stran s lehkostí hodili poctivé podnikatele s pohonnými hmotami přes palubu. Do opomíjeného prostoru už v prvním čtení vstoupil komunistický poslanec Pavel Hojda a přednesl výstižnou analýzu. Čistý rozum by po jejím vyslechnutí hlasoval pro zamítnutí návrhu. Místo toho už novela bez úhony prošla dvěma čteními a nejspíše tento týden projde i třetím. Věcný Hojda se nedočkal žádného vysvětlení a sklidil jen Římanovy ideologické posměšky.
Poslance Říman přesvědčoval, že novela má ulehčit „už tak těžký život menším podnikatelským subjektům“. Buď se nevyzná v situaci, nebo nemluví pravdu. Lácí podbízivý dvoreček nemůže uškodit koncernu, protože ztráta zmizí v tlačenici jeho dalších pump. Ale zcela jistě ublíží poctivému podnikateli, který do své jediné pumpy v sousedství investoval, aby byla v souladu se zákonem.
Nejdokonalejší cimrmanovštinou je ovšem druhý bod. Říman navrhuje reformu statistiky, která měla být uzavřena už 28. února. Ale to nevadí, protože statistika se stejně nekonala. Proč? Protože Římanovo ministerstvo nevydalo potřebnou vyhlášku. Do budoucna nemá tento bod smysl, protože do konce roku má být připravena úplná novela zákona. Novelu připravuje Římanovo ministerstvo. Legrace a la Hospoda Na mýtince? Ne, text, který bude ve vší vážnosti schvalovat český Parlament.