Menu Zavřít

Čína dráždí Tchaj-wan. Její vojenští piloti si s neoficiální hranicí příliš hlavu nelámou

12. 2. 2020
Autor: Shutterstock

V rámci aktuálního vojenského cvičení, které Čínská lidová osvobozenecká armáda umístila poblíž Tchaj-wanu, dochází podle vedoucích představitelů této ostrovní země v posledních dnech k pravidelnému narušování jejího vzdušného prostoru. V důsledku toho jsou tchajwanští letci nuceni startovat častěji než obvykle.

Jak podle webu Aerotime.aero uvedlo tamní ministerstvo obrany, jen během pondělí tuto neoficiální hranici mezi Pekingem a Tchaj-pejí nacházející se uprostřed Tchajwanského průlivu překročilo hned několik čínských stíhaček včetně jednoho strategického bombardéru Xian H-6.

Reakce velení vzdušných sil ostrovního státu však na sebe nenechala dlouho čekat. K nezvaným hostům
vyslalo své stroje F-16.  

„Naše stíhačky odpověděly adekvátně, podařilo se jim (čínské letouny) zachytit a vyslat varování,“ sdělilo tchajwanské ministerstvo s tím, že Čínští piloti naléhání svých protějšků pochopili a okamžitě se stáhli na svoji stranu neoficiální hranice.

Smyslem jejich manévrů byl nácvik „vzdušného útoku na pozemní cíle a přímé letecké podpory za účelem zdokonalení a otestování svých víceúčelových bojových schopností“, jak s odkazem na vyjádření Čínské lidové osvobozenecké armády napsal zpravodajský server CNBC.

Na cvičení jako takovém navíc nic špatného nevidí, neboť se jedná o zcela legitimní akci, která je odpovědí na „současnou bezpečnostní situaci napříč Tchajwanskou úžinou a jejímž účelem je ochránit čínskou suverenitu“, píše se podle Aerotime.aero v armádním prohlášení.

Ostrý start byli piloti tchajwanských F-16 nuceni absolvovat rovněž o den dřív v neděli, to když k jižnímu pobřeží ostrova zamířila letka čínských strojů J-11.

Tchaj-wan podle Číny usiluje o větší nezávislost  

Podobná cvičení nejsou v regionu ničím výjimečným. Jak totiž připomíná agentura Reuters, od roku 2016, kdy se prvně do čela Tchaj-wanu postavila prezidentka Cchaj Jing-wen, je Peking pořádá čím dál častěji. Snaží se tím tak jasně dát najevo svůj postoj ohledně případných změn týkajících se nezávislosti ostrova, o něž politička podle čínských představitelů usiluje.

Současně však agentura upozorňuje na skutečnost, že za neoficiální hranici uprostřed Tchajwanského průlivu se čínští piloti odhodlali za poslední čtyři roky teprve podruhé.

Situaci zhoršuje koronavirus

Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí jsou vzhledem k jejich bouřlivé minulosti napjaté dlouhodobě. V posledních týdnech se nicméně vzájemné spory poměrně vyostřily poté, co Tchaj-wan obvinil Čínu z toho, že tamním autoritám brání v přístupu k informacím ze strany Světové zdravotnické organizace ohledně nebezpečného koronaviru a účasti na důležitých zasedáních.

Čtěte také:

Nechte si své miliardy, vzkazuje malý ostrovní stát Číně a zůstává věrný Tchaj-wanu

Čína chce dál připojit Tchaj-wan. Je připravena použít vojenskou sílu, píše se v Bílé knize o národní obraně

USA schválily prodej tanků a raket za miliardy dolarů Tchaj-wanu. Čína ostře protestuje

CIF24

  • Našli jste v článku chybu?