Menu Zavřít

Studená válka 2.0: Čína chce v jaderném zbrojení držet krok

1. 2. 2018
Autor: CHINE NOUVELLE/SIPA/1708061804 / Profimedia

Čínská armáda nechce být pozadu v oblasti vývoje jaderného arzenálu. Reaguje na vyjádření Spojených států a Ruska, jež chtějí napumpovat do modernizace jaderných zbraní miliardy dolarů.

Další jaderné zbraně jsou nezbytným nástrojem pro zajištění bezpečnosti Číny a ochrany jejích zájmů na mezinárodním poli. V tomto smyslu se vyjádřili dva armádní činitelé v deníku Čínské lidové osvobozenecké armády. Na článek upozornil americký týdeník Newsweek.

Vojenští odborníci Li Sien-žung a Jang Min hovoří sice o jaderných zbraních jako „Damoklově meči“, který se vznáší nad celým lidstvem, upozorňují ale na jaderné strategie Spojených států a Ruska. Modernizace jaderného arzenálu je pro Čínu nezbytným opatřením pro zajištění bezpečnosti nejlidnatější země světa a také toho, že zůstane velmocí na mezinárodní scéně, píší.

Jaderný arzenál v roce 2016
Země Aktivní hlavice Neaktivní hlavice
USA 1800 5000
Rusko 1950 5050
Británie 120 95
Francie 280 20
Čína - 270
Indie - 120-130
Pákistán - 130-140
Izrael - 80
Severní Korea - 10-20

Zdroj: Sipri Yearbook 2017

„Vzhledem k nepředvídatelnosti dnešního světa musíme při zlepšování schopností naší strategie odvrácení útoku posílit spolehlivost a důvěryhodnost jaderného odstrašení a schopnosti jaderných protiútoků,“ píše čínský armádní list.

Rusko ani Spojené státy se zatím nechtějí vzdát svých jaderných kapacit, naopak arzenály jaderných hlavic chtějí modernizovat. Spojené státy počítají v následujících třiceti letech s výdaji 1,2 bilionu dolarů. Rusko zase tvrdí, že chce do roku 2021 zvýšit podíl pokročilých zbraní v jaderné triádě (letectvo, ponorky, pozemní rakety) na 90 procent.


Američtí vědci varují. Svět je nejblíže válce od roku 1945:

Dvě minuty do apokalypsy. Svět podle jaderných vědců ohrožují Trump či KLDR

 Ručička na hodinách posledního soudu se znovu posunula. Do apokalypsy už zbývají jen dvě minuty.


Agentura Reuters upozornila, že čínský prezident Si Ťin-pching osobně dohlíží na modernizaci armády, včetně vývoje pokročilých jaderných raket. Čína provedla svůj první jaderný test v roce 1964.

Čínští zástupci armády se také odvolávají na plán amerického prezidenta Donalda Trumpa, že hodlá uvolnit restrikce na používání jaderných hlavic.

Zejména jde o balistické střely Trident II D5, které se používají na ponorkách. Na nové třídě ponorek Columbia by měly být použity i „taktické“ jaderné hlavice určené na krátkou vzdálenost. To v deníku The Guardian odmítl Jon Wolfsthal, poradce na odzbrojení za éry Baracka Obamy, jako hloupé a zbytečné řešení.

Výdaje na obranu v roce 2016 (v mld. USD)
USA 611,2
Čína 215,7
Rusko 69,2
Saúdská Arábie 63,7
Indie 55,9

Zdroj: SIPRI

Šéf americké nevládní organizace Arms Control Association Daryl Kimball varoval před vývojem nových zbraní v americkém jaderném arzenálu. Podle něj se jedná o nebezpečnou tendenci, jež odpovídá duchu studené války.

Stávající jaderný arzenál Spojených států je dostatečný na odstrašení před potenciálním útokem, zdůraznil Kimball. Varoval před eskalací zbrojení a vytvoření nové studené války 2.0.

bitcoin školení listopad 24

Související články:

Trumpova tajná zbraň. Ví o vás i to, co možná sami ani netušíte

Komentář: Teorie spiknutí potvrzena. Trump jako oběť politické korektnosti

Až půda povolí. Čína nechce nechat Arktidu Rusům zadarmo

Hypersonické rakety do 10 let změní podobu válek i světa


  • Našli jste v článku chybu?