"Bedlivě sledujeme, co se tam děje," řekl šéf americké diplomacie na tiskové konferenci. "Před soudem stanuli přední hongkongští aktivisté Martin Lee a Jimmy Lai. Kvůli podobným krokům je pro nás obtížnější posoudit, zda Hongkong nadále požívá vysoké autonomie ve vztahu k pevninské Číně," dodal Pompeo.
Mluvčí Sie Fenga, nejvyššího představitele Číny v Hongkongu, v prohlášení uvedl, že Pompeovy kroky čínský lid nevystraší a že Peking bude dál chránit svou svrchovanost, bezpečnost a zájmy.
Hongkong má podle amerického práva speciální postavení. Americký prezident Donald Trump již loni v listopadu podepsal zákon schválený v Kongresu, který vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu. Zákon mimo jiné ukládá ministerstvu zahraničí USA, aby přinejmenším jednou ročně podávalo zprávu o stavu hongkongské autonomie. Trump tehdy rovněž podepsal nařízení, které zakazuje prodávat hongkongské policii zbraně a munice používané pro potlačování demonstrací,.
Protesty v Hongkongu začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů pevninské Číně, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy, včetně svobodných voleb.
Opatření přijatá v Hongkongu, stejně jako v dalších zemích světa, ve snaze zastavit postup nemoci covid-19 v posledních týdnech utlumila protivládní protesty. Nedávné zatčení některých významných prodemokratických aktivistů a nové obavy z posilování nadvlády Pekingu nad Hongkongem ale prodemokratické hnutí oživily. Velká protestní akce je plánována na 1. července, což je výročí předání Hongkongu zpět Číně.