Investoři by se měli vyhnout americkým kamenným obchodníkům. Dostávají na frak od internetových rivalů
Imax
Akciím provozovatele kin - společnosti Imax -se v posledních dvanácti měsících příliš dobře nevedlo. Prakticky se nepohnuly z místa a obchodují se za více než 32 dolarů. Společnosti by se však podle analytika MKM Partners Erica Handlera mělo začít dařit. „Tržby Imaxu v Číně se zlepšují po loňském roce, který byl zklamáním,“ tvrdí Handler. Podle něj je za výdělkem úspěch čínských filmů.
Dobrá rada: Kromě Erica Handlera věří akciím Imax i další experti. Průměrná cílová cena je podle serveru Marketwatch.com ve výši 38,25 dolaru. Imax nicméně bude závislý na vývoji čínské ekonomiky, kde je řada rizik včetně obrovského úvěrového boomu. Ochlazení v Číně by proto nepříznivě poznamenalo rovněž provozovatele kin.
Jak se daří akciím Imax (vývoj za posledních 12 měsíců, cena v USD)
Maloobchodní řetězce v USA
Obchodní řetězce v USA zažívají těžké chvíle. Jejich hospodaření nepříznivě ovlivňují dva faktory. Prvním je snížení nákupů amerických domácností, když v březnu maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 0,2 procenta. Horší ovšem pro klasické obchodníky je, že jim odcházejí zákazníci k internetovým obchodům kvůli častějším slevám a pohodlí při nákupu z domova. A zdá se, že tento trend letos ještě zesiluje, což zaznamenali i dravci z hedgeo-vých fondů, kteří ve velkém spekulují na propad akcií kamenných řetězců.
Dobrá rada: Během prvních tří měsíců letošního roku zkrachovalo již devět amerických řetězců včetně bývalého obchodníka s elektronikou RadioShack. A jejich finanční problémy ještě nejsou u konce. „Bude to trvat pěknou chvíli,“ prohlásil pro CNBC Deb Rieger-Paga-nis, ředitel restrukturalizací z poradenské firmy AlixPartners. Hedgeové fondy nejvíc sázejí na pokles akcií prodejce luxusního nábytku RH, Rent-A-Center, Big 5 Sporting Goods, Fred's a Dillard's, když jejich spekulace představují více než čtyřicet procent volně obchodovaných akcií.
Rémy
Cointreau
Francouzský výrobce destilátů Rémy Cointreau může vydělat na obnovené poptávce v Číně. Producent proslulého koňaku Rémy Martin hodlá letos zvýšit ceny o tři až pět procent, stejně jako loni. V Číně totiž opět roste zájem o drahé koňaky poté, co ochladlo proti-korupční tažení prezidenta Si Ťin-pchinga. „Silně věříme čínskému trhu,“ prohlásil finanční ředitel Rémy Cointreau Luca Marotta, „společnost získala významný podíl na trhu a o to jde.“ I díky úspěchům v Číně se za první finanční pololetí zvýšil provozní zisk o sedm procent na 123,9 milionu eur (zhruba 3,3 miliardy korun).
Dobrá rada: Za posledních dvanáct měsíců vyletěla cena akcií Rémy Cointreau z necelých 75 eur na téměř 93 eur, což představuje nárůst zhruba o čtyřiadvacet procent. Úspěšné tažení v Číně je tak aspoň zčásti již v cenách akcií zahrnuto. Na druhé straně by společnost mohla vydělat na snížení korporátních daní v USA, což je hlavní plán amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Bohaté domácnosti by z tohoto daňového rozhodnutí profitovaly,“ prohlásila šéfka Rémy Cointreau Valerie Chapoulaud-Floquetová. To by ovšem zvýšilo zájem o luxusní alkohol.
Čína táhne Rémy Cointreau(vývoj akcií za posledních 12 měsíců, cena v EUR)
9 amerických řetězců již zkrachovalo do konce letošního března.
Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.
O autorovi| Vladan Gallistl gallistl@mf.cz