Číňané loni postavili polovinu z nové kapacity větrných elektráren na celém světě
Čínská sázka na obnovitelné zdroje má viditelné výsledky. V uplynulém roce Čína postavila podle údajů Světové rady pro větrnou energii (GWEC) nové větrné elektrárny o výkonu 30,8 gigawattu, čímž se stala světovým lídrem ve větrné energetice. Každá třetí taková elektrárna dnes stojí v Číně.
Během roku 2015 se totiž celková kapacita čínských „větrníků“ zvýšila o sedmadvacet procent a dosáhla 145,4 gigawattu, čímž poprvé v historii přeskočila výkon elektráren v Evropské unii, který byl ke konci loňského roku 141,6 gigawattu. „Byl to skvělý rok pro velké trhy – Čínu, Spojené státy, Německo a Brazílii, kde se všude stanovily nové rekordy,“ prohlásil Steve Sawyer, generální sekretář GWEC.
Ani EU jako celek si v minulém roce nevedla špatně, když se výkon větrných elektráren zvýšil o více než dvanáct gigawattů. Větrné elektrárny na celém světě pak dosáhly celkového výkonu 432,9 gigawattu, což představuje meziroční zvýšení o sedmnáct procent. Po Číně mají větrné elektrárny s největší kapacitou USA a Německo, které mají celkový instalovaný výkon ve výši 74,5 a 44,9 gigawattu. Ve velkých zemích se však loňské rekordy ve výstavbě nových kapacit již nebudou podle expertů letos opakovat.
Čína chce nicméně i v letošním roce výrazně spoléhat na rozvoj větrných elektráren v boji proti znečištění ovzduší. Nové zdroje mají dopomoci k dosažení cíle, který představuje dramatické snížení výroby energie z uhlí o šedesát procent během příštích pěti let. K investicím napomáhá i to, že klesají ceny technologií pro větrné, ale rovněž solární zdroje.
Za boomem větrníků však loni stála i regulační opatření. Investoři totiž chtěli elektrárny dokončit během loňského roku ještě předtím, než byly sníženy ceny za čistou energii. Podpora ovšem zůstává štědrá i v letošním roce. Investice do větrných elektráren budou dál vysoké.
Letos by se proto kapacita větrných zdrojů měla podle čínského Národního úřadu pro energetiku zvýšit o 30,83 gigawattu, což představuje zhruba pětinové navýšení oproti loňskému roku. Čínská vláda přitom původně chtěla dokonce zopakovat
výsledek z předchozího roku. „Cíl je velmi vysoký,“ komentoval pro agenturu Bloomberg Š‘Jen, analytik šanghajské UOB Kay Hian Investment, „nové projekty budou v regionech s nízkou nevyužitou kapacitou, což nabízí dobrou ziskovost pro investory.“ Nejvíce větrných zdrojů získalo povolení k výstavbě v čínské provincii Che-nan, kterou následuje Šan-tung.
Větrná energie ve světě (celkový instalovaný výkon v gigawattech)
Čína
2014
114,6
2015
145,4
unie Evropská
129,1
141,6
USA
65,9
74,5
světa Zbytek
60,1
71,4
Zdroj: Světová rada pro větrnou energii
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz