Menu Zavřít

Čína vládne těžbě ropy v Severním moři

25. 8. 2016
Autor: danrandom, CC BY 2.0, Wikimedia Common

Největším producentem ropy v Severním moři se stala čínská státní společnost CNOOC. Do popředí se dostala i díky daňové úlevě bývalého britského ministra financí George Osborna. Ačkoli význam těžby ropy v Severním moři upadá, posiluje angažovanost Číny obavy Britů.

Více než 11procentní podíl na těžbě ropy v Severním moři si vybojovala v posledních letech společnost Nexen, dceřiná firma China National Offshore Oil Corporation (CNOOC). Čínským státem plně vlastněná firma vytěží téměř 200 tisíc barelů denně a provozuje dvě největší ropná pole v oblasti. Žádný jiný těžař neprodukuje více.

Za čínským vzestupem stojí loňská daňová úleva ve výši až dvou miliard liber (přes 60 miliard korun), kterou Pekingu umožnil bývalý ministr financí George Osborne. Spolu s tím loni v březnu plošně snížil daně pro ropné producenty.

Předchozí vláda Davida Camerona byla silně nakloněná investicím z Číny, což v zemi vyvolalo kritiku. CNOOC koupila kanadský Nexen v roce 2012, přičemž několik let před tím byla kvůli obavě o národní bezpečnost zablokována její snaha převzít amerického těžaře.

Zpráva o rostoucím vlivu Číny u břehů Velké Británie vzbudí nové obavy ostrovanů. Vláda Theresy Mayové minulý měsíc odložila rozhodnutí o jaderné elektrárně Hinkley Point, do jejíhož rozšíření mají vedle francouzské EDF třetinově (za asi 6 miliard liber) investovat také Číňané. Právě pochybnosti kolem čínské účasti vzhledem k bezpečnosti jsou důvodem přezkoumání, ke kterému se nová britská vláda uchýlila.

Největší těžaři v Severním moři (tržní podíl)
CNOOC 11,1%
BP 8,1%
Maersk 7,4%
Suncor Energy 6,8%
Apache 6,3%

Zdroj: společnost Wood Mackenzie - Daily Mail

Těžba ropy v Severním moři dlouhodobě upadá. „Severomořská ropná pole vysychají a stávají se pro těžaře stále více nákladnými,“ prozradil serveru Daily Mail profesor Jeffrey Henderson z univerzity v Bristolu. Neradostnou situaci firem navíc prohlubují současné nízké ceny černé komodity.

Od roku 1999 produkce ropy a zemního plynu v Severním moři každoročně padá v průměru o 7,8 procenta, ukazuje statistika britské vlády. BP a další těžaři v oblasti propouštějí. Vstup čínského hráče do oblasti tak z ekonomického hlediska nedává velký smysl.

bitcoin_skoleni

„Státní společnost pumpuje peníze do regionu bez zřetelného efektu. Může se jednat o strategii, jak zvýšit důvěryhodnost a legitimitu čínských společností v Evropě,“ dodává Henderson.

Těžaři nestrádají pouze v Severním moři. Čtěte:

Ropní giganti hlásí hluboké propady zisků

Rafinérie Total

Čtěte dále:

Vítr utáhl celou zemi. Skotsko si po celý den vystačilo s větrníky

Metry nebo stopy? Britové si kvůli chybě ve výpočtu připlatili za plyn

Nemilosrdný závěr. Jadernou elektrárnu nahradí větrníky

  • Našli jste v článku chybu?