Menu Zavřít

Číňané dál cílí na evropský fotbal, koupili Aston Villu

19. 5. 2016
Autor: Elliott Brown via Wikimedia Commons (CC-BY-2.0)

Číňané si připisují další velký zářez na poli fotbalových investic. Podnikatel Sia ťien-tchung totiž koupil slavný anglický tým Aston Villa, který zažívá nelehké období a sestoupil z nejvyšší soutěže. Šéf společnosti Recon Group jej chce hned dostat zpět a v budoucnu do úplné špičky.

Sia ťien-tchung se stal prvním člověkem z pevninské Číny, který má majoritu v anglickém fotbalovém týmu. Za převzetí klubu z Birminghamu zaplatí částku mezi 75 až 100 miliony liber (asi 2,6 až 3,5 miliardy korun). Výsledná suma se bude odvíjet od výsledků v příští sezoně.

Tradiční anglický klub se v uplynulé sezoně hodně trápil. V Premier League byl jasně nejhorší a už dlouho dopředu bylo jasné, že z nejvyšší soutěže sestoupí. O úroveň níže by však podle smělých plánů nového majitele neměl strávit více než rok. V případě návratu do první ligy už v příštím roce by čínský podnikatel zaplatil částku na horní hranici.

 Sia ťien-tchung Nový majitel Sia ťien-tchung sám dříve fotbal hrával. Aston Ville údajně fandí už několik let.

Ačkoliv Aston Villa přišla sestupem o miliony liber, které by do ní přitekly v rámci nové kolektivní televizní smlouvy, strádat nebude. Nový majitel s ní totiž má velké ambice. Kromě okamžitého návratu do Premier League chce vybudovat tým, který by patřil mezi šest nejlepších v Anglii.

„Nový majitel chce vrátit klub do evropských pohárů. Plánuje z něj udělat nejpopulárnější fotbalový tým v Číně, kde mu chce vytvořit obrovskou fanouškovskou základnu,“ píše Aston Villa v oficiálním prohlášení.

Sia ťien-tchung v mládí fotbal hrával a přestal s ním až při studiu vysoké školy. Sám však tvrdí, že zůstal jeho vášní a nastalou příležitost na koupi týmu, jehož příznivcem už je údajně řadu let, nemohl odmítnout.

Společnost Recon Group, prostřednictvím které čínský magnát Aston Villu ovládne, je mezinárodní konglomerát podnikající například na poli technologií, energie, finančních služeb či sportu. Celkem zaměstnává přes 35 tisíc lidí v 75 zemích světa.

Obchod ještě musí schválit vedení anglických nejvyšších soutěží. Očekává se však, že by vše mělo proběhnout rychle a hladce. Dosavadním majitelem Aston Villy byl v uplynulých deseti letech Američan Randy Lerner, který dříve vlastnil například i tým amerického fotbalu Cleveland Browns.

FIN25

Aston Villa se tak stává dalším z rostoucí řady evropských fotbalových klubů, které mají v majetkové struktuře čínskou stopu. Minoritní podíl v Manchesteru City má společnost China Media Capital, u španělského Atlética Madrid zase Dalian Wanda, která sponzoruje i světovou fotbalovou asociaci FIFA. O prodeji italského giganta AC Milán do čínských rukou uvažuje bývalý premiér Silvio Berlusconi.

Čínské miliony přitekly i do českého fotbalu. Společnost CEFC je majoritním vlastníkem nejstaršího tuzemského týmu Slavia Praha a stala se i sponzorem národní reprezentace.

  • Našli jste v článku chybu?