Realitní trh se musí vyrovnat se šokem. Mnozí čínští investoři se z globálního trhu stahují, protože kvůli přísné regulaci nemohou investovat do nemovitostí mimo Čínu.
Přísnější kontroly kapitálu odcházejícího z Číny přinášejí velké starosti realitním trhům po celém světě. Číňané si sice mohou za rok vyměnit 50 tisíc dolarů, ale nesmějí je použít na investice do nemovitostí.
Loni Číňané investovali do listopadu 752 miliard dolarů v zahraničí v souvislosti s tím, jak oslabuje čínská měna a lidé se bojí znehodnocení úspor. Zejména se jednalo o nemovitosti, uvedla agentura Bloomberg.
V Londýně, v Silicon Valley i v Sydney musí developeři řešit komplikace s tím, jak vysychá proud peněz z východní mocnosti. Přitom tyto lokality byly pro čínské investory velmi populární. „Všechno se změnilo,“ běduje Coco Tanová, makléřka u realitní firmy Keller Williams ve městě Cupertino v Kalifornii, kde sídlí řada technologických firem v čele s Applem.
Například pan Zeng ze Šanghaje musel vycouvat z koupě domu v Melbourne za 350 tisíc dolarů. Bojí se problémů s čínskými úřady, pokud se přijde na to, že obchází nařízení. Kupci z Číny musí od nového roku podepsat prohlášení, že jejich kvóta 50 tisíc dolarů na rok není investicí do nemovitosti.
Vice o kapitálových kontrolách. Čtěte:
Žádné dluhy v dolarech. Čínu opouštějí stamiliardy
Porušení by znamenalo zrušení přístupu k zahraniční měně na tři roky a vyšetřovaní kvůli praní peněz úřadem SAFE (State Administration of Foreign Exchange). Podle Wang Ninga, viceprezidenta čínského prodejce nemovitostí v zahraničí Fang Holdings, má mnoho jejich klientů od počátku tohoto roku strach a pochybnosti ohledně koupi domů a bytů v zahraničí.
Také prodejcům bytů v londýnském mrakodrapu The Spire s vyhlídkou na Temži přibyly vrásky kvůli novým nařízením čínských úřadů. Až 70 procent kupců z Říše středu, kteří již podepsali v loňském roce kupní smlouvu, nyní čelí „problémům“, informoval čínský developer. Za projektem totiž stojí firma Greenland Holdings ze Šanghaje.
Důslednější kapitálové kontroly pocítí i realitní trh v Austrálii. Tam ve fiskálním roce 2015, který končí červnem, Číňané za nemovitosti utratili přes 18 miliard dolarů (450 miliard korun), což je nejvíce ze zahraničních kupců. Realitní firma Bais Point očekává značný pokles investic z největší asijské země.
Pokud si čínští investoři už peníze nevyvedli mimo komunistickou vlast, budou mít velké problémy, připustil Michael Finger z realitní kanceláře Ray White Double Bay se sídlem v Sydney.
O čínské ekonomice dále čtěte: