Menu Zavřít

Číňané propadají rozvodům. I kvůli sociálním sítím

19. 8. 2016
Autor: profimedia.cz

Mnoho věcí v Číně přibývá v poslední době jako hub po dešti: dluhů, solárních elektráren, kasin i kinosálů. Vedle toho také rozvodů, které jsou v asijské zemi už častější než v Česku. Na nepříjemný sociální fenomén má vliv řada faktorů, včetně například nástupu sociálních médií.

Nejvíce nakažení rozvodovou epidemií jsou mladí Číňané narození v 80. letech. Sociální sítě jsou důležitým faktorem stojícím za rozbitými manželstvími v posledních několika letech.

„Nikdy bych si nemyslel, že technologie může rozbít manželství. Ale v roce 2011 jsem měl co do činění s rozvodovým případem kvůli QQ (Tencent QQ je čínská obdoba ICQ), a od té doby se podobných případů objevilo více,“ svěřil se serveru Chinadaily právník Liu Lin.

Číňané v dotaznících přiznávají, že jsou si se svými protějšky vzdálenější kvůli sociálním sítím, kde navíc odhalují stále více milenek či milenců svých partnerů. Jako velice častý zdroj rozvodových problémů uvádí sociální sítě také psychologové nebo právníci.

„Sociální média jsou katalyzátorem. Základním problémem je nedostatek komunikace. Pokud pár komunikuje otevřeně a upřímně, sociální sítě nejsou problém. Jenže Číňané jsou obvykle rezervovaní a nejsou dobří ve vyjadřování svých citů a emocí. Musejí se to naučit od Západu,“ dodává Liu Lin pro časopis Forbes.

V Číně se minulý rok rozvedlo 3,84 milionu párů, tři roky předtím to bylo skoro o tři čtvrtě milionu méně. Hrubá míra rozvodovosti (počet rozvodů na tisíc obyvatel) roste již mnoho let v řadě. Zatímco v roce 1985 dosahovala pouhých 0,85 a v roce 2003 ještě 1,05, loni vzrostla již na 2,79. Ve velkých městech je ještě větší, v Pekingu skončí rozvodem čtyřicet procent manželství.

Číňané tak překonali již i Českou republiku, kde míra dosahuje 2,5. Nutno ovšem dodat, že Čína má stále proti Česku podstatně vyšší míru sňatkovosti. V nejlidnatější zemi světa dochází k asi dvakrát více sňatkům (přepočteno na obyvatele) než v tuzemsku.

Míra rozvodovosti (počet rozvodů na 1000 obyvatel) v Číně

Míra rozvodovosti (počet rozvodů na 1000 obyvatel) v Číně (Zdroj: Ministerstvo pro civilní záležitosti)

Zdroj: Čínské ministerstvo pro civilní záležitosti

Data ukazují, že sociální sítě mohly přispět k řadě rozvodů v nedávných letech, rostoucí trend rozvodovosti v Číně ovšem trvá již delší dobu. Na vině je řada faktorů, kupříkladu donedávna praktikovaná politika jednoho dítěte.

Čína spustila kontroverzní politiku jednoho dítěte počátkem 80. let minulého století ve snaze omezit růst počtu obyvatel. Restrikce zavinily celou řadu sociálních problémů jako rychlé stárnutí společnosti a zánik rodinných hodnot. Vedle toho také nedostatek žen – řada rodin preferovala syna a zbavovala se narozených dcer. Rozdíl v počtu dospělých Číňanů a Číňanek brzy dosáhne 30 milionů.

V důsledku toho dnes nabídka manželů převyšuje nabídku manželek. „Ženy mají více možností. Druhá nebo třetí manželství, bleskové sňatky, všechno je možné,“ tvrdí profesor sociologie Teng Siao-kang pro server The Epoch Times.

FIN25

Se vzestupem rozvodů souvisí také změna hodnot mladé generace. Manželství již není vnímáno jako nedotknutelný a trvalý svazek. Navzdory snaze čínských autorit, které se snaží o opak. „Nehledě na to, jak se mění doba, nehledě na proměny sociálních struktur; všichni musíme zdůrazňovat budování rodiny,“ prohlásil minulý rok prezident Číny Si Ťin-pching.

V neposlední řadě je rozvod v Číně byrokraticky snadnější, než býval. Podle listu The Economist trvá půl hodiny a stojí devět juanů (asi třicet korun), je tedy mnohem rychlejší i levnější, než je na Západě běžné. Přitom v době vlády Mao Ce-Tunga bývala možnost rozvést se velice obtížná. Ještě zákon o rozvodech z roku 1994 vyžadoval posudek zaměstnavatele či vůdce komunity. V roce 2003 byly tyto restrikce odstraněny.

Čtěte dále:

Čínští studenti dávají nahé fotky jako „směnku“

Chceme více marxismu, volají akademici v Číně

Luxus, kýč a žádné zábrany. Pařba v Pekingu strká do kapsy i New York

Všečínské shromáždění lidových zástupců

  • Našli jste v článku chybu?