Za poslední dva roky Číňané nakoupili nejvíce amerických nemovitostí a také za nejvyšší částky. Vedou je k tomu obavy z reálného stavu čínské ekonomiky a z oslabování vlastní měny. Sílící dolar představuje jistotu, přestože dostupnost realit omezuje.
Podle serveru Asiasociety.org rostl mezi lety 2010 a 2015 objem čínských investic na realitním trhu v USA každoročně v průměru o 20 procent.
Za poslední dva roky pak Číňané ze zahraničních kupců nakoupili realit nejvíce: celkem 29 tisíc v hodnotě 27,3 miliardy dolarů. To představuje více než čtvrtinu všech nemovitostí prodaných na území USA do zahraničních rukou.
Objem peněz, který v současnosti Číňané drží v amerických realitách, podle serveru CNBC přesahuje částku tří set miliard dolarů. Většinu z toho mají investoři v cenných papírech vztahujících se k hypotékám. Zbytek pak tvoří investice do komerčních a obytných nemovitostí.
Přečtěte si, kam směřují čínské investice: Číňané se zaměřili na Evropu, provedli v ní rekordní počet akvizic |
Během posledních dvou let také Číňané podle časopisu Forbes nakupovali v USA ze všech zahraničních kupců nejdráže. Za každou z nemovitostí utratili v průměru 936 tisíc dolarů. Zajímají je především centra velkých měst a luxus. Britové, kteří mají podobný vkus, však v daném období za jednu nemovitost dali podstatně méně (598 tisíc dolarů).
Slabý jüan značí skrytou krizi
„Čínské společnosti a jednotlivci pokračují ve vyvádění peněz z vlastní ekonomiky v důsledku setrvalého zpomalování ekonomiky,“ píše Min Zeng, komentátor listu Wall Street Journal. Do amerických realit čínské investory žene obava z ekonomické stagnace, kterou Peking dlouhodobě maskuje pravidelnou devalvací jüanu.
Rezervace nemovitosti: jak nepřijít o peníze?
Díky vládní politice se juan koncem června dostal vůči dolaru na šestileté minimum. Podle analytiků banky Goldman Sachs by však do konce roku mohl oslabit ještě více a klesnout až na úroveň 7 až 7,5 jüanu za dolar. S tím souhlasí i odhady britského hedgeového fondu Omni Partners z počátku tohoto roku.
Atraktivita Spojených států díky posilování dolaru, zčásti i v důsledku brexitu pro uložení peněz vzrostla. Na druhé straně silný dolar zhoršuje finanční dostupnost investic, v současnosti zejména pro Brity a občany eurozóny.
Podle konzultační agentury Rosen Consulting by měl objem čínských investic na realitním trhu v USA růst i nadále. Na špičku by se prý mohl dostat někdy kolem roku 2020.
Přečtěte si o plánovaném čínském superměstě: Východní supermetropole. Čína myslí 30 let dopředu |