Menu Zavřít

Číňané volí nejlepší soudce. V zemi, kde odsoudí přes 99 procent žalovaných

8. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

V Číně startuje kampaň za zvýšení důvěry v soudní systém. Lidé budou hlasovat o nejlepších soudcích v zemi, kde podle lidskoprávních organizací stále přetrvává mučení a velký počet Číňanů je odsouzen nespravedlivě.

Nejvyšší lidový soud v Číně minulý týden zahájil kampaň s názvem „Můj oblíbený a dobrý soudce“, píše server Quartz. V rámci ní lidé zvolí 10 nejoblíbenějších soudců z 33 kandidátů, které navrhl nejvyšší soud. Jejich vizitky, včetně ukázek souzených případů, odvysílá největší televizní síť CCTV a několik webových portálů.

„Soudní reality show“ se uskuteční paradoxně v zemi, kde v roce 2015 přes 99 procent obžalovaných uznaly soudy vinnými. Pouze 1039 z více než 1,2 milionu Číňanů odešlo od soudu z osvobozujícím rozsudkem, uvedl britský list The Telegraph. Čína proto čelí tlaku od lidskoprávních organizací, které kritizují přetrvávající mučení nebo velký počet nespravedlivých rozsudků.

Pro názornost, jeden z kandidátů z města Tchien-ťin plní plán (počet případů, které musí ročně rozhodnout) na 500 až 600 procent. Jeho rekordem je 17 rozsudků za jediný den. Jedním ze soudců ve výběru je i Tibeťan.


Nastávající hegemon? Nikoli Čína, ale Japonsko, tvrdí experti

Japonsko, ilustrační foto

Šéf nejvyššího soudu Čchiang Čou si od kampaně slibuje zlepšení důvěry a povědomí o čínském soudním systému. Posílení vlády práva bylo jedním z důležitých slibů Si Ťin-pchinga, když se stal v roce 2013 čínským prezidentem.

Mezi jeho reformy patří zavedení obvodních soudů, které doplňují Nejvyšší lidový soud. Mají stejné pravomoci, sídlí v několika velkých městech po celé Číně a jejich účelem je nejvyšší instanci v Pekingu ulevit. Další změnou vlády Si Ťin-pchinga je zřízení lidových porotců, kteří dohlíží na práci soudců a sdělují jim své názory, vliv na rozhodování jako porotci v USA ale nemají.

bitcoin školení listopad 24

Podle mnoha odborníků ale reformy mohou zvýšit autonomii soudů, nikoli však jejich nezávislost. I nadále totiž podléhají komunistické straně. Proti nezávislosti je koneckonců i Čchiang Čou, podle něhož „podkopává čínský právní systém“.

Čtěte dále:

Čínu zachvátil online nacionalismus. Znepokojuje to Peking

Číňané propadají rozvodům. I kvůli sociálním sítím

Chceme více marxismu, volají akademici v Číně

Všečínské shromáždění lidových zástupců

  • Našli jste v článku chybu?