Menu Zavřít

Cinkání za půl miliardy

17. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Dům Triangl uspokojil developera, radnici a pětinu postižených

Lidé od vltavských břehů budou tím výhledem asi okouzleni. Ze třetiny oken a balkonů horní části šestnáctipatrové novostavby Triangl na sídlišti Řepy se zdá být Praha jako na dlani. Horší už je, že do věžáku s 271 byty se příští rok na jaře nastěhuje jen 104 rodin postižených loňskou povodní. Přitom radnice zaplatí stavební firmě Geosan group a jí stoprocentně vlastněné developerské společnosti Homolka Group celkem 422 milionů korun, což už rok zdůvodňuje nutností zakoupit velký rozestavěný projekt. Vše se odehrálo rychle, bez výběrového řízení s příslibem dotace od státu.

Velké oči, jděte spát.

Když loni v půli srpna prošla hlavním městem ničivá záplava, desetitisíce lidí musely být evakuovány ze svých domovů. V Karlíně se hroutily činžáky a první odhady mluvily o 2500 zničených bytech. Zastupitelé i radní začali v září žehrat, že pro postižené nebude dostatek náhradního ubytování. V té době radnice dostala od tří firem – údajně spontánní - nabídky na odkoupení rozestavěných bytových komplexů: Skanska nabízela projekt Červený Vrch, ČS Reality areál Kateřinky a Homolka Group řepský Triangl, ležící na pronajatých městských pozemcích. Tehdejší radní Zdeněk Kovářík (ODS) 23. října oznámil, že Rada hlavního města Prahy se rozhodla koupit investorská práva pro výstavbu bytového objektu Triangl za čtrnáct milionů korun. Po komunálních volbách agendu správy majetku města převzal náměstek primátora Jan Bürgemeister (ODS), který jednání dovedl do závěrečné fáze. Koncem letošního ledna zastupitelé kývli na to, že radnice zaplatí společnosti Homolka Group kromě oněch 14 milionů ještě 67 milionů za mezitím již rozestavěnou část. Dalších 343 milionů měla dostat realizační firma Geosan Group za dokončení domu do prosince 2003, s kolaudací v lednu 2004. I Geosan dostal zakázku bez výběrového řízení, prý v zájmu rychlosti.

Homolka a tobolka.

„Jó Triangl, to je dobrá bouda,“ myslí si o koupi domu pro vyplavené zastupitel Jan Kasl (Evropští demokraté). „My jsme jednali a Geosan v tichosti stavěl. Nechali jsme se ukecat do výstavby poměrně drahého projektu, velmi nešťastného. Na špatném místě, špatný projekt. Cena stavby nevznikla v soutěži, ale dohodou. Někomu jsme zachránili peníze, původní developer to potřeboval prodat,“ řekl Kasl týdeníku EURO.
Alois Wild z vedení společnosti Homolka Group však tvrdí, že objekt byl městu prodán ze solidarity k vyplaveným Pražanům. „Původní představa zisku byla mnohem vyšší. Na prodeji magistrátu jsme ovšem neprodělali, ani nevydělali. Šedesátimilionový doplatek za rozestavěnou část stanovil soudní znalec,“ upřesnil pro týdeník EURO. Homolka Group stavbu rozjela v srpnu 2002 a do loňského října, kdy byl kvůli chystané transakci s magistrátem zastaven volný prodej bytů, se o bydlení v Trianglu - jak uvádí Wild - ucházelo dvanáct zájemců. Manželé Eva a Václav Matouškovi dokonce podepsali smlouvu o budoucí smlouvě na byt 4+1 o ploše 136 metrů čtverečních s velikou terasou v nejvyšším poschodí – zamluvili si ho prý dávno před zahájením stavby. Wildova firma musela Matouškovým vrátit peníze, protože radnice odmítla převzít jakékoli závazky.

WT100

Dlouholetá ovulace.

Historie projektu Triangl ovšem sahá hluboko do devadesátých let a je spojena se společností Ovus, a. s., napojenou na vajíčkové impérium podnikatele Milana Hofbauera. Ovus v roce 1993 koupil od města na řepském sídlišti za 98 milionů korun rozestavěný obchodní dům (vlastní jej dodnes) a najala pozemky patřící k objektu. Úmysl postavit na nich trojúhelníkovitý polyfunkční věžák se zhruba stovkou luxusních velkometrážních bytů záhy posvětily příslušné stavební orgány, přestože obyvatelé blízkých okolních paneláků protestovali; do roku 2001 však na stavbu chyběly peníze. Starosta Prahy 17 Vlastislav Fencl v roce 1998 náklady odhadoval na 300 milionů.
Impérium Ovus se později dostalo do finanční tísně a na jaře 2002 investorská i nájemní práva prodalo za dvanáct milionů korun společnosti Homolka Group. Ta ihned nechala Triangl přeprojektovat: ubylo komerčních ploch a téměř se ztrojnásobil počet bytů.

Náš dům zní smíchem.

Ačkoli dokončení Trianglu se blíží, magistrát dosud neurčil, která ze 104 rodin, jejichž obydlí padla v demolicích, obsadí který byt. Kancelář náměstka Bürgermeistera připustila, že některým lidem se do Trianglu nechce, protože se již zabydleli jinde. „Dotace od Státního fondu bydlení ve výši 600 tisíc korun je ale vázaná na stavbu nového bytu a na zánik původního,“ uvedl Bürgermeisterův asistent Vladislav Dykast. Náhradní bydlení bylo v Praze zajištěno 512 nájemníkům, přičemž 408 se může vrátit do opravených bytů (94 z nich tak již učinilo). Přesto prý magistrát v 37 případech udělal výjimku a nechal zejména staré lidi bydlet v náhradních prostorách, ovšem s podmínkou, že opuštěný starý byt obvod poskytne magistrátu jako kompenzaci.
V řepském věžáku se už brzy sejdou rodiny ze zničených karlínských, holešovických či libeňských činžáků. Dykast uvádí, že zbývající byty v Trianglu poslouží časem jako stabilizační ubytování pro policisty, hasiče nebo soudce.

  • Našli jste v článku chybu?