Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl nejrychlejšího tempa od roku 2015. Čínský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o 6,9 procenta po nárůstu o 6,8 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády na infrastrukturu a rozmach realitního sektoru. Zrychlení bylo překvapením pro analytiky, kteří předpokládali, že tempo hospodářského růstu zůstane na úrovni loňského čtvrtého čtvrtletí.
Za celý loňský rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Na letošek předpovídá čínská vláda další zpomalení, a to na 6,5 procenta.
Nynější čtvrtletní zrychlení je přitom již druhé za sebou. Podle statistického úřadu měla čínská ekonomika dobrý vstup do roku 2017 a položila „solidní základy pro dosažení celoročního růstového cíle“. Někteří prognostici reagovali na příznivé údaje za první čtvrtletí zlepšením celoročního výhledu. Analytici ze společnosti Nomura Holdings například zvýšili odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,7 procenta z dříve předpokládaných 6,5 procenta.
Přečtěte si více o čínském exportu:
Vývoz z Číny v březnu rostl nejrychleji za dva roky. Bilance s USA zůstala beze změn
Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 6,8 procenta, v samotném březnu její růst dosáhl 7,6 procenta. Investice do nemovitostí ve čtvrtletí stouply o 9,1 procenta a investice do fixního kapitálu, jako jsou továrny, se zvýšily o 9,2 procenta. Maloobchodní tržby vzrostly o deset procent.
Čína v roce 2010 předstihla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Hospodářský růst v Číně však v posledních letech zpomaloval. Podílela se na tom snaha vlády o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a na investicích a o zajištění stabilnější hospodářské expanze, která by se opírala o spotřebitelské výdaje.
Dále čtěte: