Hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,7 procenta, což je stejné tempo jako v prvních třech měsících roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Hospodářský růst tak zůstal na nejnižší úrovni od počátku roku 2009, kdy ekonomika kvůli globální finanční krizi zpomalila na 6,2 procenta.
Údaje jsou zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Do pomalého růstu se podle nich promítá jak snižování nadměrných výrobních kapacit, tak slabá poptávka doma i v zahraničí.
Čínská ekonomika zpomaluje zejména proto, že se tamní vláda snaží omezit její závislost na zpracovatelském průmyslu, vývozu a neefektivních výdajích na infrastrukturu. Místo toho usiluje o to, aby růst více závisel na službách a soukromé spotřebě. Tato změna se však ukázala obtížná. Vláda reagovala na nečekaně prudké zpomalení v posledních letech svými obvyklými politickými nástroji. Úrokové sazby jsou od října na rekordně nízké úrovni a zmírnily se bankovní restrikce. Vláda také zvýšila výdaje na projekty v oblasti veřejné infrastruktury.
Růst soukromých investic se ve druhém čtvrtletí snížil na rekordní minimum. To naznačuje, že ekonomiku čeká v budoucnosti další zpomalení, které by mohlo zvýšit tlak na vládu, aby přišla s dalšími podpůrnými opatřeními, poznamenala agentura Reuters. Soukromé investice se na celkových investicích podílejí více než 60 procenty.
V loňském roce vzrostla čínská ekonomika o 6,9 procenta, nejpomaleji za čtvrt století. Mnoho analytiků se domnívá, že tempo růstu bylo ve skutečnosti ještě pomalejší. V letošním roce vláda očekává expanzi o 6,5 procenta až sedm procent.
„Myslíme si, že růst HDP ve třetím čtvrtletí zřejmě zpomalí, ve čtvrtém čtvrtletí by se ale díky stavební aktivitě po záplavách mohl zotavit. Oživení však nebude trvat dlouho,“ uvedla analytička finanční společnosti Nomura Wendy Chenová.
Podle mluvčího čínského statistického úřadu odpovídají údaje celoročnímu cíli čínského hospodářství, země se však musí mít na pozoru kvůli složité domácí i světové ekonomické situaci.
Čtěte o čínských investicích v Evropě:
Číňané se zaměřili na Evropu, provedli v ní rekordní počet akvizic