Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií Huawei ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím, uvedl dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Kybernetický úřad, který před vánočními svátky vydal varování před používáním těchto technologií, podle něj musí vysvětlit metodiku, podle níž úřady nyní analyzují rizika.
„Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením,“ uvedl Babiš. V souvislosti se čtvrtečním vyjádření prezidenta Miloše Zemana na toto téma uvedl, že není pravda, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v tomto případě postupoval společně s Bezpečnostní informační službou (BIS).
Babiš zopakoval, že úřad vydal varování bez předchozích konzultací a nepředložil žádné důkazy. Jeho metodika je podle premiéra zmatečná, očekává proto, že bude spolupracovat s úřady a firmami provádějícími bezpečnostní audity. V souvislosti s jednáními, které nyní ministři podnikají kvůli používání sporných technologií, Babiš uvedl, že pouze jeden z nich na jedné schůzce zaznamenal, že by mohl vzniknout problém.
Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že kvůli varování je v ohrožení investice automobilky Škody Auto v Číně. Zmínil také, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku. Takové informace podle prezidenta mají někteří členové vlády.
NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman ve čtvrtek řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.
České úřady řeší, co s rizikovými telefony Huawei. Používají je úředníci z obrany i vojáci
Evropa se k Huawei nestaví jednotně, varování však přibývá
O zákazu využití služeb čínské společnosti se mluví zejména v souvislosti s přechodem na mobilní síť páté generace (5G), která bude podle agentury AFP klíčová pro rozvoj samořídících aut a dalších inteligentních zařízení. „Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velice pečlivě zabývat,“ řekl koncem prosince britský ministr Williamson.
Britský operátor British Telecom se rozhodl systémy od Huawei vyřadit z klíčových částí současných sítí 3G a 4G a toto opatření se prý bude vztahovat i na příští generaci. Vládní centrum, které čínské vybavení testuje, v létě podle agentury AP „zjistilo nedostatky v inženýrských postupech Huawei, které odhalily nová rizika“.
Podobná zpráva přišla tento týden z Norska, jehož vláda nyní zvažuje, zda umožní Huawei podílet se na budování norské sítě 5G. „Sdílíme obavy Spojených států a Británie pokud jde o špionáž proti soukromým a vládním subjektům v Norsku,“ řekl ministr spravedlnosti Tor Mikkel Wara.
Zákaz působení čínského dodavatele zvažuje Belgické centrum pro kyberbezpečnost (CCB), přičemž se odvolává na „objektivní studie, které dokazují, že používání technologií od Huawei provázejí rizika“.
V neposlední řadě je zde také varování od eurokomisaře pro digitální trh Andruse Ansipa. Ten se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka“.
Naopak Německo je při kritice na adresu Číňanů zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ale zatím nevidí důvod, proč vyřadit Huawei z výstavby sítě 5G. Šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) v prosinci uvedl, že nemá konkrétní důkazy o špionáži ze strany čínské firmy. Pro vyřazení některé firmy z tak významného projektu, jakým je výstavba sítě 5G, by přitom důkazy byly potřeba, míní. Zároveň ale podle politiků i odborníků musí být zajištěno, že každá použitá technologie bude bezpečná.
Na stranu Huawei se nedávno postavil například výkonný ředitel francouzského operátora Orange Stéphane Richard. Oznámil sice, že jeho společnost v důsledku výzev k obezřetnosti od francouzských úřadů nebude technologie od Huawei používat v citlivých částech své sítě. Zároveň však dodal, že tento krok nemá žádné technické zdůvodnění a že debata o Huawei je zpolitizovaná.
Dále čtěte: