Menu Zavřít

Čínské pochyby o dolaru

9. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Za tlakem Číny na reorganizaci...

Celý podtitul: Za tlakem Číny na reorganizaci měnového systému a posílení pozice jüanu stojí reálné obavy z amerického deficitu

Snaha Pekingu sesadit dolar z pozice nejvlivnější světové měny je přirozenou strategií nekompromisních čínských vůdců, kteří usilují o omezení amerického vlivu ve světě. Teď však přichází nové pojetí známého faktu: klíčovou postavou tohoto politického tahu je guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan, jenž je ekonomickým reformátorem a mezinárodně respektovaným odborníkem. Čouovu kritiku překotných amerických veřejných výdajů a poválečného kralování dolaru v mezinárodním obchodu a finančnictví nelze jednoduše opomíjet.
Peking přesvědčuje obchodní partnery, aby při vzájemných transakcích používali čínskou měnu – jüan. Čou Siao-čchuan, který zastává pozici guvernéra Čínské lidové banky od roku 2002, podporuje vytvoření „svrchované rezervní měny“ spravované Mezinárodním měnovým fondem (MMF), jež by konkurovala převaze dolaru. Věhlas dolarovek však prozatím není v bezprostředním ohrožení. Nicméně mezinárodní tažení Číny za přeorientování celosvětové ekonomiky od dolaru nabírá na intenzitě.
V poslední době způsobily obavy z rozhazovačných amerických veřejných financí a ze slábnoucího dolaru nejistotu investorů vkládat peníze do amerických státních dluhopisů po celém světě, nemluvě o Čou Siao-čchuanovi a čínském premiérovi Wen Ťia-paovi. Významná část čínského národního bohatství – asi sedmdesát procent čínských devizových rezerv, jejichž hodnota činí dva biliony dolarů – je denominována právě v dolarech.
Čou Siao-čchuan získal doktorát z ekonomie na prestižní pekingské Tsinghua univerzitě a uvědomuje si, že významnější mezinárodní pozice jüanu zůstane pouhou fantazií, pokud Čína neumožní volné obchodování měny a nezruší kontroly peněžních toků směrem do Číny i do zahraničí.
V současnosti je však čínská ekonomika jakýmsi rukojmím hospodářské politiky řízené z Washingtonu. Americký rozpočtový schodek se rozrostl do obrovských rozměrů a centrální banka účinně tiskne peníze na nákup státních pokladničních poukázek. Záplava dluhopisů je receptem na slabý dolar, zároveň ale i nepříjemným finančním úderem čínským zásobám amerických státních dluhopisů.
Erudovaní Číňané si nyní začali uvědomovat, že strategie Pekingu, která spočívala v držení kurzu jüanu uměle nízko vůči dolaru, což zvýhodňovalo čínský export, a která následně počítala s využitím příjmů z vývozu na americkém trhu státních dluhopisů, selhala. Čínské blogy pateticky kážou o „nezodpovědné investiční politice čínské vlády, jež vede k subvencování americké ekonomiky,“ říká Wen-žan Ťiang, mimořádný profesor politologie na University of Alberta.

LATINSKOAMERICKÉ SPOJENÍ Peking se snaží omezit vystavení Číny vlivu americké hospodářské politiky tím, že vyjednal měnové swapy s asijskými státy a zeměmi Latinské Ameriky a smluvně se zavázal poskytnout místním centrálním bankám jüany k financování obchodů s Čínou. Čou se směle domnívá, že by MMF mohl vytvořit novou mezinárodní měnu, jejíž hodnota by byla stanovena na základě koše současných měn, jako je dolar, euro a jüan. Místo recyklování nepotřebných dolarů do amerických státních dluhopisů by je centrální banka vložila na úročený účet MMF. Teoreticky by nová rezervní měna mohla být stabilnější než dolar, protože by „nebyla provázána s ekonomickými podmínkami a výsostnými zájmy žádné konkrétní země,“ napsal Čou ve stati zveřejněné v březnu na internetových stránkách čínské centrální banky.
Takovéto převratné schéma, které nyní podporuje i Rusko a Brazílie, je odvážným podnikem. Čou prozatím využívá nelibosti, již vyvolávají rozsáhlé a ojedinělé výhody financování, kterých si užívá Amerika. Spojené státy si mohou půjčovat a obchodovat ve své vlastní měně, zatímco ostatní ekonomiky, které drží dolarová aktiva, se musejí obávat výkyvů směnných kurzů či změn v americké politice. To je důvod, proč může čínská „měnová“ kampaň trvat ještě dlouho poté, co globální recese pomine.

BOX
2 biliony dolarů
Hodnota čínských devizových rezerv, z nichž sedmdesát procent tvoří podle odhadů dolarová aktiva

MM25_AI

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

  • Našli jste v článku chybu?