Menu Zavřít

Čínské zboží zůstává v přístavech

5. 9. 2005
Autor: Euro.cz

TEXTILNÍ PRŮMYSL Téměř osmdesát milionů kusů čínského zboží, zadržovaného na hranicích Evropské unie, chce evropský komisař Peter Mandelson od poloviny září uvolnit do obchodní sítě. Zástupci unijních zemí jednali prakticky celý minulý týden o urychleném řešení textilní krize.

TEXTILNÍ PRŮMYSL Téměř osmdesát milionů kusů čínského zboží, zadržovaného na hranicích Evropské unie, chce evropský komisař Peter Mandelson od poloviny září uvolnit do obchodní sítě. Zástupci unijních zemí jednali prakticky celý minulý týden o urychleném řešení textilní krize. Od počátku letošního roku zaplavuje Čína světový trh levným textilem. Od 1. ledna totiž rozvinuté země zrušily globální dovozní kvóty na textil z rozvojových zemí, podle kterého se obchod řídil několik desítek let. Ihned poté se čínský dovoz textilu do Unie prudce zvýšil a textilní výrobci si s podporou zemí jižní Evropy vynutili zásah. Počátkem června proto byla v Šanghaji mezi oběma stranami uzavřena dohoda o novém režimu dovozu. Unie přiměla Čínu k dobrovolnému omezení růstu vývozu do roku 2008. Dohoda mimo jiné stanoví, že růst dovozu deseti vybraných druhů textilního zboží se musí pohybovat jen od osmi do 12 procent ročně. Již po několika týdnech od vstupu dohody v platnost však byly kvóty vyčerpány u většiny z deseti sledovaných kategorií, například svetrů, kalhot, halenek nebo podprsenek. Po uplynutí necelých tří měsíců tak dohoda dostává trhliny. Celníci nyní v přístavech Evropské unie zadržují kontejnery s veškerým textilním zbožím, které přišlo z Číny, a které už není možné pustit na trh Unie. To přitom obchodníci objednali většinou ještě před platností kvót a vesměs již zaplatili. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson proto navrhl přijmout návrh o uvolnění zboží do prodeje. Nicméně celá záležitost není ani po celotýdením jednání zástupců členských zemí dořešena. MANDELSONŮV OPTIMISMUS

Po jednání Evropské komise Mandelson minulý čtvrtek ohlásil, že se mu dostalo „jasné podpory“ od kolegů a že má také „velkou podporu“ od unijních zemí pro pokračování v rozhovorech s čínskou stranou. Doufá, že bude možné rychle dosáhnout dohody s členskými státy s tím, že poté chce již jednat v Pekingu.

Ještě ve středu se komisaři při jednání s velvyslanci zemí Evropské unie nepodařilo přesvědčit potřebnou většinu k souhlasu s uvolněním zboží. Podle neoficiálních zdrojů se proti postavila především pětice zemí s vlastním silným textilním průmyslem, který se snaží ochránit před záplavou čínského zboží, a to Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko. Dodatečně své námitky prý připojilo také Polsko.

SPORNÁ JEDNÁNÍ

„Mezi členskými státy panovala silná shoda, že je třeba nynější situaci vyřešit co nejrychleji a že zadržované zboží musí být uvolněno,“ uvedla ve svém prohlášení Evropská komise. Na jednáních nicméně většinu týdne podle zúčastněných přetrvávaly rozpory mezi zeměmi, které chtěly uvolnit kvóty a těmi, co hájily tradiční evropské textilní výrobce.

Mandelson navrhl velvyslancům 25 členských států vydat nařízení o tom, aby nahromaděné zboží bylo uvolněno do obchodní sítě. Teprve pak by Evropská komise začala jednat s Číňany o tom, že by aspoň jeho část byla zahrnuta do kvót pro příští rok. Dosavadní rozhovory unijních vyjednavačů a Číny k žádnému řešení krize nevedly. Kvůli neústupnému postoji Číny minulý týden skončila bez výsledku i obdobná jednání o čínském textilu mezi Pekingem a Washingtonem.

ROITHOVÁ JE PRO

MM25_AI

S uvolněním zboží v přístavech, pokud bylo smluvně dohodnuto ještě před šanghajskou dohodou, souhlasí i česká europoslankyně Zuzana Roithová, která se účastnila debaty s komisařem Mandelsonem. „Ale kvóty musejí zůstat zachovány do té doby, než se Evropě podaří s Čínou dojednat dodržování závazných podmínek, jako je například ochrana duševního vlastnictví, zavedení ekologických a sociálních standardů, zákazu dětské práce a dumpingových cen,“ zdůraznila. Příliv čínského zboží podle poslankyně ohrožuje milion míst v evropských textilkách, včetně až 50 tisíc míst v Česku.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy má prudký růst dovozu čínského textilu do Unie nepříznivý vliv i na řadu mimoevropských exportérů tohoto zboží. Eurostat uvádí, že dovoz textilu a oděvů za prvních pět měsíců do Unie klesl o deset procent, na druhou stranu Čína zvýšila vývoz na unijní trh o 36 procent. „Čínské dovozy vytlačují z trhu některé tradiční země, které dodávaly textil do Evropy. Například u Indonésie klesl vývoz do Unie o 18 procent, u Švýcarska o deset procent a u Pákistánu o 17 procent. Dohoda by měla být proto taková, aby byla spravedlivá i vůči třetím zemím,“ upozornil Tlapa.

  • Našli jste v článku chybu?