Čínský vývoz, který je hlavním motorem růstu druhé největší ekonomiky světa, loni klesl druhý rok po sobě a vykázal nejhlubší pokles od roku 2009. Vyplývá to z dnešních čínských celních údajů. Peking zároveň upozornil na to, že výhled čínského zahraničního obchodu v letošním roce je kvůli nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa v USA nejistý a že může hrozit i obchodní válka.
Čínský export se loni snížil o 7,7 procenta a dovoz klesl o 5,5 procenta. Čínský obchodní přebytek sestoupil na zhruba 510 miliard dolarů (asi 13 miliard Kč) z 594 miliard dolarů v roce 2015.
Podle celního úřadu bude jakékoli zlepšení čínského zahraničního obchodu letos velmi obtížné, zejména kvůli oživení protekcionistických tendencí ve světě. „Trend antiglobalizace je stále zjevnější a Čína je jeho největší obětí,“ řekl novinářům mluvčí úřadu Chuang Sung-pching. „Budeme velmi pozorně sledovat vývoj politiky zahraničního obchodu USA po Trumpově inauguraci,“ dodal. Trump bude uveden do úřadu 20. ledna.
Čínský obchodní přebytek s USA loni klesl o zhruba deset miliard dolarů na 250,80 miliardy dolarů. Podle údajů USA však tento přebytek v roce 2015 dosáhl 366 miliard dolarů.
source: tradingeconomics.com
Trump zejména hrozí, že jeho administrativa prohlásí Čínu za zemi, která manipuluje se svou měnou. Dlouhodobý obchodní přebytek s USA nad 20 miliard dolarů je jedním ze tří kritérií, které ministerstvo financí USA pro takový krok potřebuje, uvedla agentura Reuters. Po přijetí takového opatření by Washington mohl začít důrazněji postupovat proti čínskému dovozu.
V prosinci čínský vývoz klesl meziročně o 6,1 procenta, dovoz se ale zvýšil o 3,1 procenta. Trend rostoucího dovozu v posledních měsících je jednou z pozitivních známek čínské ekonomiky, protože ukazuje na oživování domácí firemní poptávky. Čína loni dovezla rekordní množství ropy, železné rudy, mědi a sójových bobů i velké objemy uhlí.
Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 procenta, a zopakovala tak výkon předešlých dvou čtvrtletí. Tempo růstu je tak nejpomalejší od začátku roku 2009. Podle prosincového odhadu Čínské akademie sociálních věd (CASS), která je předním poradcem vlády, se růst tento rok zpomalí na 6,5 procenta z loňských předpokládaných 6,7 procenta.
Dále čtěte:
Američané si stěžují na Čínu. Kvůli podpoře hliníkáren
Čínu zachvátil online nacionalismus. Znepokojuje to Peking
Čínské devizové rezervy jsou nejnižší za pět let
Odstoupením od obchodních dohod Trump pomůže Číně