Potřeba zahraničního kapitálu na budování infrastruktury vyvolala velký pohyb v čínské energetice. Státem řízená společnost Sinopec hodlá cizincům nabídnout polovinu akcií plynovodu Sečuan. Na prodej je také poloviční balík její dceřiné firmy Secco.
O možnosti otevřít energetický sektor uvažovala vláda již na jaře. Jak informuje portál Businessinsider, nyní padlo definitivní rozhodnutí umožnit zahraničním investorům vstup do některých projektů státní energetické společnosti China Petroleum & Chemical (Sinopec).
Společnost potvrdila, že hodlá investorům nabídnout poloviční podíl v projektu plynovodu Sečuan na východě Číny. Sinopec tímto způsobem shání chybějící hotovost. Podle Wall Street Journal může prodej vynést 20 miliard juanů, tedy asi 92 miliard korun. Šlo by tak o jeden z největších převodů čínského státního majetku do rukou zahraničního kapitálu.
Plynovod o délce 1700 kilometrů dodává 12 miliard krychlových metrů plynu ročně přímo na klíčový šanghajský trh. Sečuan je však známý také častými poruchami. Jen během posledního roku zemřelo při různých explozích a požárech plynovodu přes 50 lidí. Státní vyšetřování odhalilo technické problémy stavby, které bude nutné novými investicemi odstranit.
BP na odchodu
Podle odborníků je avizovaný prodej potvrzením předešlých signálů, že Čína plánuje energetický sektor oživit zahraničním kapitálem. Vláda hodlá také rozšířit infrastrukturu plynovodů. Většina tamních podniků i domácností stále využívá jako primární zdroj energie uhlí, což se podepisuje na kvalitě ovzduší.
Zahraniční investoři by podle plánu vlády měli přinést nejen investice, ale také konkurenci a nové technologie. Kapitál zřejmě přiteče také do dceřiné firmy Sinopecu - petrochemického podniku Secco. Britská BP hodlá nabídnout svůj poloviční podíl ve společnosti. Pokud Sinopec nebude proti plánu Britů nic namítat, BP získá prodejem dvě až tři miliardy dolarů.
Továrna Secco u Šanghaje je největší čínskou petrochemickou rafinerií a vyrábí zejména propylen a etylen. Pro BP by byl prodej podílu první větší divesticí v Číně. BP i další ropné koncerny pod tlakem dvouletého propadu cen ropy omezují investice a rozprodávají řadu vedlejších aktivit.
Čtěte také: