Dodávky do zahraničí se v květnu snížily meziročně o 3,3 procenta, zatímco v dubnu nečekaně vzrostly, a to o 3,5 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali za květen pokles o sedm procent.
Zatímco vývoz si vedl lépe, než se čekalo, dovoz se meziročně propadl o 16,7 procenta. Propad zrychlil ze 14,2 procenta v dubnu a byl nejvyšší od ledna 2016. Analytici počítali se snížením o 9,7 procenta.
Přebytek obchodu byl nejvyšší od roku 1981, kdy Reuters začal tento údaj sledovat. Analytici naopak čekali pokles přebytku na 39 miliard USD z dubnových 45,34 miliardy USD.
Přebytek obchodu se Spojenými státy se zvýšil na 27,89 miliardy USD. Zpráva přichází v době, kdy obchodní napětí mezi Čínou a Spojenými státy opět narůstá, i když zdroje tvrdí, že americký prezident nemá příliš na výběr než se nadále držet první fáze obchodní dohody.
Květnové průzkumy aktivity v továrnách naznačily, že vývozní objednávky nadále klesají. Čínským průmyslovým firmám za leden až duben klesl zisk téměř o 30 procent.
Kvůli nejistému výhledu čínská vláda koncem května oznámila, že nebude stanovovat roční cíl růstu, a to poprvé od roku 2002. V prvním čtvrtletí čínská ekonomika meziročně klesla o 6,8 procenta.
Jediným světlým bodem byl v květnu vývoz zdravotnického vybavení. Podle propočtů agentury Reuters Čína za první polovinu května vyvezla zdravotnické vybavení za 63,2 miliardy jüanů (210,3 miliardy Kč). V období březen a duben to bylo za 71,2 miliardy jüanů.
Slabé údaje o vývozu a dovozu by mohly zvýšit tlak na politiky, aby přišli s další podporou ekonomice. Ta je druhá největší na světě.