Vývoz vzácných kovů z Číny v listopadu vzrostl na 2090 tun, více než dvojnásobek proti říjnu, kdy export klesl o více než tři čtvrtiny.
Foto: Martin Siebert
Listopadový objem exportu zůstal sice letos druhý nejnižší, hodnota vývozu však díky růstu cen prudce vzrostla. Sdělilo to dnes čínské informační centrum pro celní statistiky. Hodnota exportu vzácných kovů dosáhla v listopadu 121 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). V přepočtu na tunu to představuje 57.903 dolarů, což je čtyřnásobný růst proti červenci.
Čína se nyní na globální produkci vzácných kovů podílí 97 procenty. Letos však jejich těžbu a vývoz začala výrazně omezovat a letošní kvótu stanovila 40 procent pod loňským nevyčerpaným limitem. To v dovážejících zemích vyvolalo poplach a Japonsko si na nedostatek těchto surovin stěžuje od září. Čína již oznámila, že příští rok zvýší cla na export vzácných kovů.
Sedmnáct vzácných kovů jako europium nebo neodym se používá při výrobě počítačových monitorů, do baterií elektromobilů nebo magnetů větrných elektráren i ve zbraňových systémech. Růst jejich cen vyvolává hon za jinými zdroji těchto komodit. Značné množství se jich nachází například v Austrálii nebo Spojených státech, těžba je však drahá a ekologicky náročná.
Za jedenáct měsíců roku Čína vyvezla 35.075 tun vzácných kovů. To je již více než 5000 tun nad letošní kvótou, část z toho však jsou dodávky ještě v rámci nevyčerpané loňské kvóty. Hodnota exportu od ledna do listopadu vzrostla proti loňsku o 171 procent na 630,5 milionu dolarů.