Menu Zavřít

Čínští studenti dávají nahé fotky jako „směnku“

24. 6. 2016
Autor: Tpjc via Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

V Číně se rozmohly žraločí úvěry pro vysokoškoláky, které požadují jako záruku nahou fotografii dlužníka. Řada čínských studentů a především studentek již takovou fotku online poskytovatelům úvěrů poskytla. Tím se vystavili riziku, že v případě nesplácení, jejich fotografie uvidí kdokoliv včetně rodičů.

Lichvářské půjčky na online platformách fungují tak, že oproti úvěru musí dlužníci z řad studentů nahrát své fotografie s identifikační kartou a poskytnout údaje o své rodině včetně jejich adres a mobilních čísel. Jakmile je ostrá nahá fotografie dlužníka držícího svou identifikační kartu nahrána, dostane až 15 tisíc jüanů se splatností nejvýše 36 měsíců, informoval list Nandu Daily.

Výše půjčky se přitom liší od postavení studenta. Vysokoškolský student může dostat 15 tisíc jüanů, ale vysokoškolák na prestižní univerzitě nebo doktorand může získat dokonce ještě vyšší úvěr.

Úrok třicet procent týdně

„Mnoho studentů si půjčilo peníze od úvěrových žraloků a nechalo své fotografie, na nichž jsou nazí, věřitelům,“ uvedla pro Nandu Daily mladá žena, kterou list označil pseudonymem Li Li. Sama má s podobným úvěrem zkušenost.

„Nejdříve jsem si půjčila 500 jüanů od věřitelské platformy s úrokem třicet procent týdně. Jak úroky rostly, tak jsem si musela půjčit ještě víc, abych splatila dluh a nabídla jsem své foto jako záruku. Nyní dlužím věřiteli 55 tisíc jüanů,“ popsala Li.

Lichvářské praktiky popsal i deník Beijing Youth Daily. Uvedl příběh studentky, která si půjčila 120 tisíc jüanů, přičemž dlužná částka se během pouhých čtyř měsíců zdvojnásobila. Následně si musela půjčit půlku sumy od rodičů na splátku části dluhu poté, co jí věřitel pohrozil, že zveřejní její nahou fotografii.

Samotná Li tvrdí, že si podobně jako ona půjčila celá řada jejích známých, ale většina se stydí o tom mluvit. Úvěrové podmínky jsou přitom na tuzemské poměry šílené. Roční sazba se totiž pohybuje ve stovkách až tisících procent.

 Čínská měna Jüan - ilustrační foto (Zdroj: čtk) Mladí Číňané si na splácení dluhu lichvářům musí často znovu půjčit, například od rodičů. (Zdroj: čtk)

Při nesplácení lichvářského úvěru přitom nejprve přijde dlužníkovi jeho rozmazaná fotografie s výhružkou, že věřitel pošle „hanbatý“ snímek členům rodiny. „Směnky v podobě obnažených fotografií začali již dávno. A týká se to nejen vysokoškolských studentů, ale i dalších dlužníků,“ sdělil zdroj obeznámený s těmito praktikami listu Nandu Daily.

Některé z online platforem, které využívají firmy nabízející úvěry oproti nahým snímkům, už však vydala prohlášení, aby členové platformy přestali přijímat tento druh záruk.

MM25_AI

Profesor práv na Communications University Wang S'-sin uvedl pro Global Times, že tyto aktivity jasně porušují právo. Podle něj platformy umožňující takzvané peer-to-peer půjčky (úvěry přímo mezi lidmi) jsou za to zodpovědné. „Online úvěrové platformy mají odpovědnost dohlížet nad uživateli, kteří podnikají prostřednictvím jejich služeb, včetně poskytovatelů úvěrů. Online platformy by měly být rovněž potrestány za nedostatečnou kontrolu,“ prohlásil Wang.

Čínští akademici si stěžují na vymývání mozků západními teoriemi

Chceme více marxismu, volají akademici v Číně

Všečínské shromáždění lidových zástupců

Někteří studenti se již obrátili o pomoc na polici společně se svými rodiči po té, co jim bylo vyhrožováno sexuálním násilím nebo byly jejich fotografie, na nichž jsou nazí, zveřejněny na internetu, uvedl Southern Metropolis Daily.

Co obnáší půjčka na směnku? Čtěte, jak ji vystavit a vymáhat a jaké jsou druhy směnek a jejich náležitosti

  • Našli jste v článku chybu?